4.0

#0
5.0

Válečníci v koncovce podruhé přemohli mistra!

Děčín sice nezvládl derby v Ústí, za to dokázal v rychlém sledu skolit venku Brno a teď doma už podruhé v sezoně i Nymburk, o což se postaral kdo jiný než všeplatný Válečník Anthony Walton, který svůj famózní výkon s 15 body, 11 asistencemi a 8 doskoky korunoval i rozhodující akcí půl minuty před koncem, kdy po získaném faulu od Sehnala proměnil oba trestné hody na konečných 70-68. Nymburk pak měl ještě tři šance aspoň na dosažení prodloužení, ale stejně jako ve většině utkání mu chyběla přesnost a kvalita v exekuci útoků i zakončení. Zapsal tak osmou porážku sezony a Děčín už je na třetí příčce jen o výhru zpět, navíc vedoucí Brno se opět dostalo do úniku.

Než si mistr v burácejícím děčínském stánku (1050 fanoušků) stihl všimnout, že už se hraje, prohrával po pouhých 7 minutách 27-15, což pak celý zápas doháněl. I když ale za zbylých 33 minut inkasoval po zlepšení defenzivy jen 43 bodů, při slabosti vlastního útoku plného chyb mělo tohle manko fatální rozměr. Domácí v úvodu skórovali ze snadných vniků pod koš, ač nevynikají z oblouku, rozstříleli se i z trojek a vpředu byli i po většinu druhého dějství. Tam už ale hosté přitápěli jak v obraně, tak v rychlém přechodu i při atacích pod koš a do půle srovnali, když využili i oddechu Waltona.

Ovšem třetí část Nymburk zahájil nánosem ztrát, vidět nebyl playmaker Sehnal a domácí opět odskočili až na devět bodů. Postupně se víc bojovalo než skórovalo a každý bod byl vyvažován zlatem, zvlášť v případě z oblouku se trápících hostů. Ti sice ve finiši přidali na útočném doskoku a pod košem celkově a do koncovky se šlo na remíze, ale mistr si tam bral těžké a nepřipravené střely a víc domácí, kteří ve čtvrté čtvrtině vytlačili jen tucet bodů, nepotřebovali.

Lídry Děčína (bez Pomikálka, Macháče) byli vedle Waltona i Matěj Svoboda (20) a Nichols (11). U hostů byli vidět Watson (14), Lockett (13) a Palyza (10). Domácí byli lepší z trojek (24/7 - 23/4) i šestek (19-14), Nymburku patřily body zpod koše (26-36) a z druhých šancí (12-19).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Po nedělním zápase v Ústí měli borci celé pondělí a úterý hlavy dole, na což jsem jim řekl, že jsme v tom utkání bojovali jen pět minut, takže nemohou přijít a mít hlavy dole. Je zapotřebí hlavy zvednout a tvrdě pracovat na tom, abychom zápas Nymburku co nejvíc znepříjemnili. Myslím si, že jsme mohli zahrát ještě trochu lépe, ale po té neděli a sprše ve druhém poločasu to je dnes skvělý výsledek. Gratuluji klukům k vítězství, protože Nymburk má stále velmi kvalitní tým, navíc sem přijel jako lídr tabulky, takže veliký úspěch. Zápas rozhodovaly maličkosti, bylo to vyrovnané od začátku až do konce. My jsme díky famózní první čtvrtině odskočili do desetibodového vedení, ale to mělo jen krátké trvání. Rozhodující bylo podle mě to, že jsme dnes chtěli opravdu hrát a vyhrát.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Nehodnotí se mi to dobře, ale domácí tým si výhru zasloužil o trochu více. Nám se nepovedl vstup do utkání, těžko jsme pak ztrátu doháněli a nedostali jsme se za celý zápas do nějakého většího vedení. Bohužel, musíme všichni začít u sebe. Máme starosti, co se má nebo nemá písknout, co má hrát ten nebo ten, měli bychom řešit každý svoji hru a svoji obranu. Ta nebyla až na prvních pět minut hrozná, ale v útoku jsme byli neuspořádaní, ani jeden rozehrávač neměl hru pod kontrolou a našich deset asistencí je tragédie. Jsme tým, který jich má dvacet i třicet. Děčín hrál solidní obranu a zaslouží si pogratulovat k vítězství.”

Tomáš Jansa (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Pro mě je to první výhra nad Nymburkem v životě, takže je to celé intenzivnější. Jsem moc rád, že jsme to zvládli, hlavně po tom nedělním zápase v Ústí, který nám nevyšel. Napravili jsme si reputaci, bojovali jsme a makali celou dobu. Je to důležitá výhra nad Nymburkem, který se vrátil před tímto zápasem do čela tabulky. Podle mého dnes rozhodl náš vstup do druhého poločasu, kdy jsme začali ze stejnou energií jako v úvodu utkání, dařilo se nám také v obraně a nenechali jsme soupeři nějak extra lehké střely. Velikou pochvalu zaslouží dnes také naši fanoušci, kteří nám dodávali energii celých čtyřicet minut. Bylo to neskutečné. V poslední minutě jsme skvěle zvládli obranu, všech pět hráčů, kteří byli na palubovce. Byli jsme ve správných pozicích, nepropadli jsme, neudělali chybu a zvládli jsme to.”

Petr Benda (pivot ERA Basketball Nymburk): „Špatný vstup do zápasu z naší strany. Ve druhé čtvrtině jsme trochu zlepšili obranu na klíčové děčínské hráče, ale domácí celý zápas hráli výborně v obraně, střídali obrany a my jsme se tomu nedokázali přizpůsobit a dostávali jsme se do těžkých střel nebo pozic, na které nejsme zvyklí. To nás provázelo celý zápas. Jednou jsme dohnali naši ztrátu a soupeře přetlačili, ale pak jsme zase ztratili pár balónů, a to nás stálo vítězství. Měli jsme moc ztrát, ze kterých nás soupeř trestal lehkými koši z protiútoků.”

• playmaker Sehnal

V děčínském sportovním chrámu se podruhé v sezoně představí úřadující mistr a všichni Děčínští si dobře pamatují, jak to naposledy dopadlo. Válečníci získali velké vítězství a to by tým chtěl zopakovat i v nadstavbě. Jenže v minulých dnech nedokázal navázat na velecenné dobytí Špilberku v Ústí, kde mu totálně utekla čtvrtá čtvrtina. Potýká se navíc s řadou absencí a není tak jasné, v jaké sestavě nastoupí. Jisté však je, že hlavní opory budou muset podat maximální možný výkon, aby tým mohl uspět.

Nymburk, s nímž se do Děčína poprvé od sezony 2018/19 vrátí do ARMEX Sportcentra bývalý kouč Válečníků Pavel Budínský, se ovšem od první návštěvy na severu nemálo proměnil a také zlepšil a po čerstvém skolení Brna se bude chtít co nejlépe naladit na páteční pohárové čtvrtfinále opět s Brnem. Vylepšil svou přechodovou fázi i hru pět na pět, a pokud zkontroluje doskok a maximálně ztíží domácím jejich stěžejní hru do koše, bude mít základ k úspěchu postaven.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění kolena)

Absence Děčína: forward Pomikálek (svalové zranění), křídlo Rozsypal (zranění loktu a zápěstí), power forwardi Macháč a Mach (oba zranění kotníku a nejistý start)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 84-82, 86-102

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburk je výborný tým se zkušenou sestavou. Abychom byli schopni hrát vyrovnanou partii, potřebujeme hrát mnohem lépe v obranné fázi, než v posledních třech zápasech.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „S Nymburkem máme v letošní sezóně bilanci jednu výhru a jednu porážku. Nymburk během sezóny hodně obměnil kádr včetně trenéra. Naším cílem bude zastavit rychlý protiútok a útočný doskok soupeře, což se nám v nedělním zápase proti Ústí moc nedařilo. Pokud toto splníme, věřím, že uspějeme a odčiníme nedělní porážku se SLUNETOU.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Další ze série těžkých zápasů. Děčín hraje v této sezoně velmi dobře, nedávno vyhrál v Brně a doma je ještě silnější. Určitě nás čeká bouřlivá atmosféra. Máme ale dostatečně zkušené mužstvo, abychom si s tím poradili. Nesmíme nechat rozehrát Nicholse, Waltona či Svobodu, jako se nám to stalo v předchozích zápasech s Opavou a Brnem se Šiřinou a Culpepperem. Důležité bude správně rozložit síly, jelikož už v pátek hrajeme pohár v Brně.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Děčín je v této sezoně velmi nebezpečný. My to poznali na začátku sezony. Hodně jim pomohl letní příchod Waltona, který zrychlil hru a je to jejich klíč k tomu, proč jsou tak dobří. Spolu s ním, Nicholsem a Matesem Svobodou mají tři silné individuality, ale důležití jsou tam i další hráči, kteří pro ně odvádějí černou práci. Musíme proti nim hrát chytře. Oni do všeho jdou naplno na hranici faulu, nesmíme se s nimi snažit prát, ale chytrostí nad nimi vyzrát. A také ukázat odolnost a nebrečet v soubojích. Musíme jim od začátku ukázat, že jsme přijeli vyhrát.”