32.0

#13
9.0

Nymburk vyhrál zápas sezony a dělí se o vedení

Už po druhém kole nadstavbové skupiny A1 Brňané nevedou ligu v osamění. Zatím nejspíš nejatraktivnější duel celé ligové sezony, s ohromnou kvalitou rychlé hry, individuálních výkonů včetně hvězdného 39bodového představení brněnského guarda Culpeppera i dramatem až do konce, rozhodl pro domácí Nymburk tři sekundy před závěrečným klaksonem trojkou z driblinku reprezentační rozehrávač Sehnal (89-86), který tak vyznačil už čtvrtou porážku mužů zpod Špilberku za posledních sedm utkání a svému týmu zajistil dorovnání vedoucího Brna.

První čtvrtina patřila díky útočným doskokům a skvělé hře Půlpána s Culpepperem hostům (18-22). Když se poté nedůrazně atakovaný americký guard rozohnil ještě víc, vedlo Brno až 20-33. Domácí se vzápětí opřeli o tentokrát na koš i na doskoku agresivního Kříže a také o křídelníka v Palyzu, který nyní bývá viděn u čím dál více nájezdů a dokonce i při hře zády ke koši. Právě toto duo se nejvíc se zlepšením obrany, rychlými protiútoky i útočnými doskoky postaralo o poločasové dotažení na 45-45. Mistr si navíc už věděl lépe rady i v postupném útoku, kde se dokázal dostávat do podkošového prostoru.

Ve třetí čtvrtině v kvalitní obraně pokračoval, lépe si hlídal Culpeppera a v závěru tohoto dějství pod vedením Locketta vyskočil až na 68-57. Jenže v posledním dějství, v němž zápas kvůli spoustě faulů po nicotných kontaktech a kontrolách videa ztratil na tempu, domácí minuli 7 šestek, což se jim málem stalo osudným. Brno se čtyřmi trojkami dotáhlo na 77-75, a i když Culpepper už při třech minutých šestkách budil známky nemalého vyčerpání, v závěru jako obvykle obživl a udržel hosty natěsno. Pro domácí byla zásadní trojka Bendy na 85-81 80 sekund před koncem, ale Culpepper pak veletěžkou trojkou přes obranu srovnal půl minuty před koncem na 86-86. Poslední slovo ale patřilo Sehnalovi, načež těžká závěrečná trojka Culpeppera už cíl minula.

Američan ovšem i tak vyčaroval druhý nej výkon sezony v celé lize, a to 39 body s trojkami 14/8 a šestkami 12/9. Také byl ale z týmu nejvíc v minusu (-14) a v druhé půli už se tlačil i do méně kvalitních zakončení. Další monstrózní výkon hostům přidal ve čtvrté dimenzi hrající a oproti minulosti o dvě patra suverénnější Půlpán (16+20 doskoků a 7 asistencí), jehož doskakovací osobák znamená i vyrovnaný rekord sezony a také 20. výkon v NBL za poslední čtvrtstoletí. Třetím brněnským dvojciferou byl Nečas s 11 body. Z 11členné rotace domácích stejně vynikli jen Lockett (18+9 doskoků) a Kříž (14). Vítězům patřily body zpod koše (46-22), těsně i šestky (28/17 - 22/15), dvakrát méně ztráceli (7-14) a při 10 ziscích měli i 22 bodů po ztrátách soupeře. Pro hosty hovořily trojky (22/6 - 40/13) a při útočných doskocích 15-15 i body z druhých šancí (18-21).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Šťastnější konec pro nás. Bohužel jsem zas na začátku nebyli tak koncentrovaní a neměli jsme takové nasazení, jak pak ve druhé půli. Necháme si tam doskočit pár míčů. Ve druhé půlce už jsme to zlepšili. Mimořádný výkon podal Culpepper, který na to, že nebyl špatně bráněný, tak dal spoustu těžkých střel. Naopak se nám povedlo ubránit hráče pod košem. Pro diváky to byl hezký zápas. V pátek jedeme do Brna na pohár, tak o náboj je jistě postaráno. Důležitý byl konec poločasu, kdy jsme zvýšili agresivitu a donutili jsme je k několika ztrátám, po kterých jsme dali snadné koše. Při té poslední akci to nemusela být trojka, mohl to být i nájezd, ale Ondra to přečetl dobře, protože Šimon Puršl od něj hodně odstoupil. Ondra má takovou povahu, že on je ten první, kdo se hlásí o tyhle poslední akce. On to má rád.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Já jsem si ten zápas užíval. Já tyhle vypjaté zápasy miluju. Hraje se mi lépe, než když je to o 20 či 30 bodů. Mohly vyhrát oba týmy. My jsme tam udělali spoustu chyb. Nepokryli jsme si tam útočný doskok, Viktor Půlpán nám tam pořád doskakoval. Byly tam zbytečné ztráty, ale nikdo není bezchybný a na konci jsme si za výhrou šli daleko víc než Brno. Jsem rád, že jsem se na konci konečně trefil. Předtím jsem tam něco nedal, ale vyšlo to ve chvíli, kdy jsme to moc potřebovali. Hlavní zásluha ale patří Ondrovi Sehnalovi, který na konci to rozhodl velkou trojkou. bylo jasné, že Ondra bude hrát pick and roll, čekali jsme, že to převezmou, a pak už to bylo na Ondrově rozhodnutí, jestli bude dlouhého hráče atakovat, nebo si vezme střelu. Šimon Puršl od něj odstoupil, tak nebylo co řešit. Když Culpepper začal řádit, trochu jsem si vzpomněl na to, jak nás tehdy tady porazil ve VTB lize. Je to výborný střelec. Ale možná lepší, když skóruje jeden hráč a ostatní jako Richard Bálint se tolik nedostanou do hry.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Pár posledních střel už jsem si v kariéře vzal, ale tahle asi byla první po dvou letech. Jsem rád, že to vyšlo zrovna v tomhle zápase, kdy jsme hráli s Brnem o první místo. Bohužel jsme zas pustili Brno zbytečně do zápasu, když jsem to měli pod kontrolou, ale nechali jsme je se vrátit. Zas rozhodovala až poslední minuta. Culpepper předvedl famózní výkon. Asi dlouho nedal 39 bodů. Bylo ho těžké zastavovat. I při té jeho poslední trojce, já ho nechtěl faulovat, tak jsem stál kousek od něj, obě ruce nahoře, ale on to stejně trefil, i když to byla hrozně těžká střela. Já mu to ale chtěl vrátit. On mi tam v posledních minutách ještě něco povídal, tak jsem rád, že to vyšlo a on o tom teď může přemýšlet cestou do Brna. Trenér se nás zeptal, kdo si tu poslední akci vezme, všichni se koukli na mě, tak to bylo jasné. Šimon Puršl stál čtyři metry ode mně. I když nejsem nejryzejší střelec, tak takhle otevřené střely si vezmu.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Ten zápas měl náboj, kvalitu a výborné individuální výkony. Šlo se do vyrovnané koncovky. Na konci jsme zvažovali, zda nepoužijeme faul, abychom měli my poslední střelu, ale rozhodli jsme se, že to ubráníme. Ale Šimon Puršl bohužel nechal velký prostor Ondrovi Sehnalovi a ten to potrestal. My pak ještě měli jednu pozici na vyrovnání, ale to už nedopadlo. Zápas musel diváky bavit. Nymburk byl o kousek lepší, zvláště ve třetí čtvrtině nás dostal pod tlak a měli jsme problém skórovat. Škoda, že jsme ztrátami dovolili soupeři do poločasu srovnat a neudělali jsme si tam trochu bodový polštář. To vrátilo Nymburk do hry, protože do té doby jsme narušovali soupeři útok častými změnami obran. Byl to ale dobrý zápas, který byl pozvánkou do dalších kol a poháru. Randy Culpepper je skórer, my docela dlouho hledali, jak ho zapracovat do týmu, ale zápas od zápasu se to zlepšuje. Dnes měl svůj den a tohle se od něj očekává.”

Randy Culpepper (rozehrávač Basket Brno): „Hrál jsem docela dobré utkání, ale na konci je porážka, tak to zas tak moc neznamená. Kdybychom vyhráli, byl by to jiný příběh. Bohužel jsem nevyhráli. Už se začínám cítit dobře. Musím poděkovat trenérům a spoluhráčům, že mi věří. Pro mě je to už dvanáctá profesionální sezona a neustále se snažím hrát na nejvyšší úrovni. Moje filozofie je, že když trefil první dvě střely, tak vím, že to pro mě bude dobrý zápas. Bohužel to nestačilo. Takže mých 39 bodů zas tak moc neznamená.  Moc dobře si pamatuji na zápas, který jsem hrál v Nymburce před nějakými osmi lety ještě ve VTB lize a který se mi povedl. Vždy si na to vzpomenu, když sem přijedu. Dnes to zas byl dobrý výkon, ale tehdy jsme vyhráli a dnes jsme prohráli. V pátek to v poháru bude mezi námi další bitva. Musíme teď na sobě v trénincích makat, abychom udělali nějaké úpravy v naší hře a byli jsme připraveni na to se s Nymburkem utkat v poháru.”

• výtečné duo rozehrávačů

Stejně jako naposledy se v Nymburce utkají vedoucí Brno a druhý obhájce trofeje o vedení v soutěži a souboj dvou nejúdernějších týmů ligy bude bezpochyby jedním z taháků kola, neboť oba vzájemné zápasy vyhrál tým hostů, navíc oba soupeři se už příští pátek utkají znovu, tentokrát ve čtvrtfinále Českého poháru.

Nymburk, který před poslední porážkou vyhrál všech 28 vzájemných zápasů, má oproti poslednímu zápasu co napravovat. Měl potíže se probíjet pod koš a aspoň dramatizaci mu v poslední čtvrtině zajistil až příval trojek. O ty se opřel i při obratu ve druhé půli v Opavě, ale celku nadále chybí přesvědčivost výkonu po celých 40 minut.

Brno se sbírá z nepříjemné domácí porážky s Děčínem, který v této sezoně pod Špilberkem umí, když minule v Brně padl až po prodloužení. Brňané v posledním utkání doskočili jen 37 míčů a také ztratili 15 míčů, navíc 95 bodů v obraně rovněž nebylo číslem na výstavu.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění kolene)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 111-104, 79-83

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po dvou týdnech tu máme opět souboj o první místo. Minulý zápas s Brnem rozhodovaly detaily a na nich jsme se snažili zapracovat. A to zejména na doskoku, který nás na konci stál šanci na výhru. Musíme se odrazit od výkonu ve druhém poločase v Opavě, kdy jsem na hráčích viděl velkou touhu po vítězství. Brno se určitě bude snažit napravit porážku s Děčínem a musíme si na něj dát pozor, ale věřím, že jsme na zápas dobře připraveni, abychom ho zvládli.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Před dvěma týdny jsme si to zkusili a nevyšlo to. Od té doby jsme se ale opět posunuli v naší hře v útoku, proto věřím, že tentokráte to zvládneme a usedneme zas na první místo. Všichni cítíme, že začíná hlavní část sezony a že teď už není prostor na výpadky. Všichni do toho dáváme více energie a i tréninky vypadají lépe a lépe.”

Tomáš Nesrovnal (asistent Basketu Brno): „Po krátké době nás čeká opět zápas v Nymburce o čelo tabulky. Očekáváme skvělé utkání se skvělou atmosférou, kterou si toto střetnutí určitě zaslouží. Klíč k uhájení prvního místa je určitě v obraně. Pokud se nám podaří Nymburk zastavit v přechodové části a pohlídáme si doskok, pak věřím, že budeme v zápase úspěšní.”

Danilo Djuricic (power forward Basketu Brno): „Čeká nás těžký zápas s Nymburkem, který je v dobré formě. Jsme připraveni přijmout výzvu, pokusíme se vrátit zpět na vítěznou vlnu po prohře v posledním utkání. Klíčem k výhře bude doskok a týmová hra. Zítra budeme bojovat a pokusíme se obhájit své první místo v tabulce.”

Atrakce utkání: děti do 15 let mohou přijít na utkání zdarma a jako bonus si mohou vzít zdarma i jednoho dospělého.