11.0

#19
10.0

Druhé obloukové představení sezony

Čtvrtá repríza loňského ligového i pohárového finále měla zajímavou trojkovou zápletku. Poté, co se opavští hosté třemi vlastními projektily vyrovnali úvodní čtyřtrojkové smršti domácího Nymburka, a po aktivitě Mokráně vyskočili až do vedení 12-20 po pěti minutách, ve zbytku první půle už se nestačili divit. Obhájce trofeje vybalil z mošny obloukovou fazonu sezony a vicemistra trojkami naprosto rozložil. Už po první čtvrtině (27-22) měl bilanci 10/7, po 13 minutách za stavu 44-27 se polepšil na 16/12 a po 16 minutách za vedení 49-28 už to měl 17/13 z rukou celkem sedmi hráčů!

Ovšem ač si v poločase Nymburk hýčkal už 14 trojek z 21 pokusů, vedl jen o 12, neboť nyní již reprezentační křídelník Slavík skoro sám vrátil ze všech pozic Opavu na 56-44, když hosté žili i díky převaze 2-17 z druhých šancí.

Ve třetí části, v níž hosté přišli po dvou technických o pivota Gniadka, už domácí k trojkám přidali i body z podkošové hry a znovu nahnali 20bodový náskok, který už byl pro utkání zcela osudový. Nymburk, který je krůček od uhájení první pozice po nadstavbě, tlačili k výhře 99-77 Boeheim (17), Palyza (16), Kovář (14), Rylich (11) a Lockett (10). Za Opavu, jež jako jediný tým z A1 v sezoně Nymburk ještě nesložila, se snažili Slavík (23), Farský (16) a Mokráň (10+11 doskoků). Z pole lepší Polabané (v procentech 52-36) dominovali z trojek (36/19, druhý top výkon sezony v celé NBL - 36/8) a body laviček (53-26), Slezanům patřily útočné doskoky (9-20) a body z nich (9-27).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „V prvním poločase nám šňůra trojek pomohla, abychom vrátili Opavě ten mírný náskok, který si vytvořila. Přeci jen dát sedm trojek z deseti pokusů není málo. V obraně jsme na začátku nebyli úplně nachystaní. Nevím proč. Musíme to s klukama probrat. Věřím, že to bude příště lepší. Dneska bych pochválil kluky za pohyb míče v útoku. Měli jsme slušnou přechodovou fázi, nájezd a vyhození míče, které nám generovaly spoustu volných pozic. Určitě bych našel nějaké drobnosti, které bychom měli řešit lépe. Chybiček nebylo mnoho. Musíme se ale koncentrovat na doskok pod oběma koši. Stříleli jsme dobře z dálky a je to potěšující hlavně proto, že do střelby bylo zapojeno více hráčů. Těší mne také to, že jsme mohli zapojit do hry jedenáct hráčů s významnější minutáží. To nám umožní držet tempo v přechodové fázi. Zatím se nám to vždy vyplatilo, protože jsme ve druhém poločase živější a máme více energie na rychlé protiútoky.  Myslím, že celému družstvu pomohlo, že se na začátku střelecky dařilo Jimmymu Boeheimovi, i když v našem týmu je hodně dobrých střelců z dálky. Pokud najdeme podobné pozice, jako měl Jimmy, většina z našich hráčů bude úspěšná. Mají solidní procenta střelby, na tréninku si přidávají. Průběh zápasu pomohl tomu, že lavička žila zápasem, já jsem také utkání prožíval. Apelujeme na hráče, že se blíží play-off, že je jedno, kdo dává body a že musíme působit jako tým a pak to bude dobré.”

Petr Czudek (trenér BK Opava):
„Prvních pět minut jsme vyhrávali, ale pak nás soupeř zasypal trojkami, měl šňůru 17-0 a to rozhodlo zápas. My jsme se připravovali na to, že po té porážce s Ostravou bude hrát Nymburk s větší energií, ale nechali jsme mu otevřené střely, a když necháte hráče Nymburka rozstřílet, tak se to pak těžko zastavuje. Mrzí mě to, protože jsme přijeli vyhrát. Jsme jediní, kdo z té nejlepší osmičky Nymburk neporazil a to jsme chtěli změnit. Výborná střelba trojek nám to nedovolila, ale my jsme to domácím usnadnili tím, že jsme je nechávali volné. Výborný výkon předvedl Kuba Slavík, který teď hraje s velkou energií, a je vidět, že mu zvedla sebevědomí ta nedávná pozvánka do reprezentace. Moc nám dnes nepomohla lavička, naopak čeští hráči Nymburka z lavičky to vzali pod svá křídla jako Palyza s Křížem a ti to rozhodli. My teď hrajeme v křeči a dá se říci, že většina týmu je pod dekou.”

František Rylich (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Oba týmy jsou střelecky založené a dá se vždy čekat hodně trojek, ale dnes nám to opravdu sedlo. Hlavně na začátku to padalo hodně. Klíčová pasáž byla mezi první a druhou čtvrtinou, kdy jsme dobře bránili, trefovali se a udělali jsme si náskok, který jsme pak uhájili. Mě osobně hodně pomohlo to, že jsme se rozstřílel v první lize za Polabí a přenesl jsem si to i sem, když mi pak na konci taky něco padlo. Pak tam byl i ten kuriózní koš, o kterém bych se raději ani nebavil. Prostě jsem padal, tak jsem si řekl, že míč raději zahodím, než abych s ním spadl do autu. No a míč nakonec skončil v koši. Něco takového by se povedlo asi jen jednou za sta pokusů. Zatím si z toho kluci srandu nedělali, ale v příštích dnech asi pár vtípků uslyším.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Jsme rádi, že nám to od začátku padalo, a to i přesto, že ten úvod zápasu od nás opět nebyl moc přesvědčivý a prohrávali jsme. Trochu s tím bojujeme a z posledních sedmi zápasů jsme první minuty měli v pěti špatné. V domácím prostředí se ale rozběhneme a máme úseky, jako dnes mezi první a druhou čtvrtinou, kdy jsme zápas rozhodli. Ale na venkovních palubovkách to nejsme schopni zopakovat. Měl by být výkon od nás stálejší a ne, že odehrajeme čtyři zápasy na dobré úrovni, a pak přijde pád jako v Ostravě. Při tom obratu se povedlo dobře zahrát signály, které vyšly na mě a já se chytil nájezdy a pak mi padly i trojky. Jsem rád, že po delší době byl ten zápas v podobě, v jaké bychom chtěli hrát, to znamená ve druhé čtvrtině soupeři utéci a pak si vedení hlídat až do konce. Z té dobré ofenzivní euforie pak vyplynul i ten šťastný koš Fandy Rylicha, který nám všem ještě více zvedl náladu. Naopak soupeře deprimoval. Mě tam bránil myslím Švandrlík a reagoval na to slovy: To není možné, borec spadne, zahodí míč a je z toho koš.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Začátek zápasu, přesněji konec první čtvrtiny a začátek druhé, jsme byli v obraně všude pozdě, nechávali jsme soupeře volného na trojce a tomu se extrémně dařilo. Za poločas dali deset trojek, což je pro ně super a pro nás velmi špatné. To se pak těžko hraje. Dostali jsme 99 bodů a s takovým číslem se nedá vyhrávat zejména na půdě soupeře, jakým je Nymburk. Dneska jsme cítili šanci na výhru. Já jsem sice dal hodně bodů, ale můj individuální výkon jde stranou, důležitější je výhra týmu. Dnešní prohra nám ztenčila šance na vyhnutí se předkolu. Pro nás se nic nemění. Nevěšíme hlavy dolu, i když možná budeme muset do předkola. Na druhou stranu už za pár dní uvidíme, zda by eventuální předkolo pro nás bylo špatné nebo nikoliv. Také se může stát, že nám předkolo může pomoct. Ve třetí čtvrtině jsme přišli o Martina Gniadka, což byl citelný zásah do naší rotace. On je naším pilířem na hřišti i mimo něj. Jeho dvě technické chyby znamenaly konec v zápase, ale i s takovými komplikacemi se musíme naučit žít a hrát dál.”

• power forward Mokráň

Mistrovi v Ostravě nečekaně skončila série čtyř výher, když velkolepě selhal se zásadně oslabenými domácími a před svými fanoušky má tak v další repríze posledního ligového finále co napravovat. I obhájce trofeje možná už definitivně naznal, že bez soustředěného maximálního úsilí mu nyní žádný zápas nespadne do klína sám. Nicméně i dál má ve svých rukou první příčku, když s oběma hlavními pronásledovateli má lepší vzájemné zápasy.

Opava je jedním ze čtyř ligových týmů - vedle Sokolů, Olomoucka a USK -, který v této sezoně ještě nedokázal zdolat obhájce trofeje. A také jediný ze skupiny A1. Poslední příležitost změnit to ještě před play-off bude mít na nymburské palubovce a úspěch by se mu náramně hodil pro vylepšení situace v boji o vyhnutí se předkolu. Pokud ale bude Opavským nadále chybět lídr Šiřina, bude naplnění tohoto úkolu na polabské palubovce víc než těžké.

Zatímco v minulé sezoně dokázala Opava vyhrát nad Nymburkem hned třikrát, v této zatím na první takový zářez čeká. Na hřištích soupeřů se jí navíc nedaří, když naposledy vyhrála v lednu v Brně a posledních sedm venkovních zápasů prohrála. V Nymburce pak uspěla naposledy v květnu 2003.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění kolena)

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), rozehrávač Šiřina (start nejistý, poraněný kotník)

Vzájemné zápasy v sezoně: 69-61, 91-82, 91-77

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Do konce nadstavbové části nám zbývají tři utkání s prvními třemi týmy tabulky. Pokud hráči Nymburka zůstanou ve svých tělech, tak máme šanci na úspěch.”

Miroslav Kvapil (pivot BK Opava): „Nymburk jsme letos ještě neporazili, proto se o to pokusíme nyní. Už nám nezbývá mnoho zápasů, takže jsou před námi poslední tři šance, jak se posunout v tabulce na kýžené třetí místo.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po selhání v Ostravě musíme doma ukázat, že šlo o výjimku. Chceme navázat na předchozí výhry a udržet první místo v tabulce. S Opavou to ale nikdy není jednoduché. Je to zkušený tým, který dokáže trestat nedůraznost soupeře. Musíme proto nastoupit s velkou energií a důrazem v osobních soubojích.”

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Dlouho mě trápilo zranění krku. Pár zápasů jsem s tím odehrál, ale nelepšilo se to, tak jsem se dohodl s doktorem na týdenní pauze. Teď už se vracím. Co se stalo v Ostravě, jsme si dostatečně rozebrali, aby se to už neopakovalo. očekávám, že ty poslední zápasy v nadstavbě to bude úplně něco jiného a chceme se přiblížit tomu, jak pak budeme chtít hrát v play off. Pro nás by play off mělo začít právě už těmito posledními třemi zápasy a naladit se. V letošní sezoně jsou výkyvy výkonnosti u všech týmů včetně nás i Opavy. Takže těžko odhadovat, v jakém rozpoložení se tu u nás představí. Ještě se toho může hodně stát, Opava se ještě bude snažit vyhnout předkolu. My ji ale budeme chtít ukázat, že to s námi nebudou mít snadné, pokud by na nás vyšli v play off.”

Atrakce utkání: děti do 15 let mají na zápas vstup zdarma stejně jako jejich dospělý doprovod.