10.0

#0
4.0

SLUNETA zpod koše otáčí sérii

V úvodu nezvykle nesví sluneťané na domácím kurtu před veřejnoprávními kamerami přežili pětiminutovku děsu a hrůzy (0-13), aby poté předvedli už díky své typické hře velký obrat a řízeni svými tažnými koňmi dospěli ve třetím čtvrtfinále k vítězství 93-85 a tím i k obratu v sérii s Pardubicemi na 2-1.

Jako by přišly ze šatny s rukama oblepenýma smůlou, prvních pět minut ústecké opory do jedné míjely jakékoli zakončení a naopak na pohled strojově hrající Beksa - psychicky posílena návratem obra Rikiče (odehrál 19 minut) - trefovala skoro vše, co zvedla. Až za stavu 0-13 nakopl Pandy střídající Martin, rozžhavil svůj tým a ten se od stavu 10-24 útok po útoku začal v kulise 940 fanoušků vracet. Do obruče mu postupně padaly trojky, tlačil se do koše i za dokonalým využíváním druhých šancí a při nadále prostupné obraně hostů, kteří se navíc v útoku příliš nehrnuli za útočným doskokem, se Pandy už do půle vrátily na 41-45, vedeny 25 body dua Hicks - Martin, i navzdory obřímu manku z pole (v procentech 44-62).

Ve třetím dějství si SLUNETA řekla o trhák, když jí to nadále sypalo v útoku (27 bodů), a aktivní hrou do koše utekla na 59-48. Pardubice tížily ztráty, nedokázaly se opřít o obranu a až Dickerson je krátce přiblížil na dva body. Jenže v úvou poslední periody kontrovali trojkami Hicks a Svejcar a dál ztrácející Beksa se už z manka 77-66 nevzpamatovala.

Pandy (bez Daileyho) mocně nasytili Hicks (26), Svejcar (23), Martin (17+7 asistencí) a Pecka (16+8 doskoků). KVIS (bez Šafarčíka) měl stejně jako ve druhém zápase jen dva dvojcifery, když Dickersona (28) tentokrát doprovodil Vyoral (17). Zpod koše dominující Ústí (42-22) mělo převahu i z brejků (15-2), při útočných doskocích 7-5 kralovalo z druhých šancí (13-4) a v plusu bylo i z šestek (20-12) a ve ztrátách (13-18). Beksu mohl v utkání 7členné proti 9členné rotaci výrazněji vytížených hráčů jen těžko uspokojit náskok v produkci laviček (21-47).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji ústeckému týmu k vítězství. Začali jsme velmi dobře. SLUNETA dlouho nedala koš a rychle jsme vedli o 13 bodů, ale pak, po prostřídání, jsme bohužel nepokračovali s takovou obranou, jakou hrála první pětka. Po prvním poločase jsme vedli o 4 body, ale měli jsme vést vyšším rozdílem, ještě dvě a půl minuty před přestávkou jsme byli ve vedení o 10 bodů. Do druhého poločasu jsme vstoupili se stejnou sestavou, jaká velice dobře zahájila zápas, ale Ústí udělalo šňůru 18-3, což bylo pro konečný výsledek klíčové. Sice jsme se ještě vrátili do těsného bodového kontaktu, až na rozdíl 2 bodů, ale už jsme neměli sílu na to, abychom utkání dovedli do dramatičtější koncovky a otočili ho.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli, dostali jsme za první čtvrtinu 12 bodů, jenže za zbylé tři čtvrtky dalších 80, a s tím se nedá vyhrát skoro nikde, natož v play-off. Klíčem byla naše obrana, přes níž dával soupeř hrozně jednoduché koše. I my se na některé koše hrozně nadřeme, a pak už si v útoku každý dělá, co chce, a volíme špatné střelecké pozice, ale celé to vychází z obrany. Kdybychom před poločasem udrželi větší vedení, možná to mohlo být jiné. Nicméně do druhého poločasu nastoupíme tak, že Ústí dovolíme chytit delší bodovou sérií a je to pak strašně těžké zastavovat Američany, kteří jsou schopní skórovat téměř z každé pozice.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Začali jsme hrůzostrašně, prohrávali jsme 0-13, hlavami jsme možná byli ještě v Pardubicích v tom druhém zápase. Naštěstí jsme využili toho, co nás doma zdobí, a sice faktu, že si hrozně věříme na domácí palubovce a i přes nepříznivý začátek jsme to naší bojovností otočili. Dostali jsme se k naší hře, myslím, že Pardubice chvílemi opravdu nevěděly, jak nás zastavit, jelikož některé protiútoky byly vážně rychlé. Nastříleli jsme znovu 93 bodů, což svědčí o tom, že se nakonec zvedla i naše produktivita, ale klíč byl v defenzivě. Vrátili jsme se k obraně, kterou jsme hráli ve druhém zápase v Pardubicích, v tom musíme pokračovat i v dalších utkáních. Pokud jde o naši úzkou rotaci, je to stejné jako po prvním zápase série. My jsme si řekli, že se dnes nebudeme na nic šetřit, bylo to pro nás důležité utkání a chtěli jsme ho vyhrát i za cenu, že by pět hráčů hrálo čtyřicet minut. Nějaké síly jsme sice ušetřili, ale není to ono. Jsem ale strašně rád za minuty Haiblíka, Maděry, Heinzla a dalších kluků, kteří svými výkony pomáhají té základní pětce a dnes přinesli energii do obrany. Myslím, že pokud zítra nezaspíme začátek, bude se nám hrát daleko lépe. Dnes měly Pardubice šanci, kdyby udrželi hlavy v klidu a nenechali nás dostat do zápasu, tak by se nám vracelo daleko hůř. Po výhře se ale lépe regeneruje, takže sice jsme dnes zbití, ale vrátíme se s vůlí vyhrát třetí utkání, víme, že to může být klíčové, protože vedení 3-1 v sérii už by bylo opravdu skvělé.”

Jan Maděra (křídlo SLUNETA Ústí): „Do zápasu jsme vstoupili nervózně a se špatným nasazením v obraně, ale brzo jsme se srovnali a stálo nás to hodně sila, ale postupně jsme převzali otěže zápasu do svých rukou. V druhé půli jsme už hráli náš basket a naštěstí přestříleli Pardubice.”

• defenzivní schopnosti

Ve velmi nadějné pozici se ocitly po prvních dvou utkáních v Pardubicích Pandy, které po všestranně kvalitních výkonech dovezly stav 1-1, přičemž doma jsou díky podpoře fanoušků ještě o stupeň silnější. Druhý zápas ve dvou dnech navíc zvládli na 98 bodů v útoku i v sedmi až osmi, a to i bez důležitého křídla Daileyho, jemuž se zřejmě stále vrací zranění z FINAL 4 poháru.

Pandy naplno využívají zásadního podkošového oslabení Beksy, které chybí dlouhoruký ochranný deštník Rikič, a ve třetím utkání to může být po obnovení zranění ruky i rtuťovitý guard Šafarčík. Jejich tým ví, že mu v sérii už jeden a půl zápasu nefungovala jeho nejlepší obrana ligy, s čímž má absence Rikiče hodně co dělat. Ve druhém duelu ale také přestal sdílet míč v útoku, měl jen dva dvojciferné střelce a v zápasové přestávce už si k tomu měl hodně co říct i v kabině. Beksa ale také ví, že o moc horší už to být nemůže, navíc v Ústí dokázala v obou případech v sezoně uspět, proto nejméně jedna výhra může být v jejích silách - pokud potáhne za jeden provaz.

Absence Ústí:
křídlo Dailey (zranění v dolní polovině těla, start nejistý)

Absence Pardubic: guard Šafarčík (start nejistý, obnovené zranění ruky), pivot Rikič (start nejistý, zranění)

Zápasy v sérii: 77-87, 96-83

Kurzy Chance na výhru: 1,72 - 2,32

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „První dvě utkání série hodnotím velmi pozitivně. Hráli jsme s velkou energií a dokázali se držet našeho herního plánu. Nebýt jednoho hluchého místa v prvním utkání, mohli jsme se vracet domu ještě o něco veselejší. Ačkoliv jsou Pardubice stále velký favorit, momentálně budou pod ještě větším tlakem. Toho musíme využít a každý hráč musí být připraven předvést své potencionální maximum. Rozhodující faktor bude atmosféra na SLUNETĚ. Věřím, že výsledky z Pardubic naše fanoušky nalákaly a vytvoří bouřlivou kulisu.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Oba zápasy byly hodně vyrovnané a rozhodoval vždy až druhý poločas, kdy se vždycky něco stalo, co nakoplo jeden, či druhý tým. Věřím, že s našimi fanoušky v zádech dokážeme odehrát zápas tak, jako jsme zvládli druhý poločas druhého utkání. Důležitým faktorem byla, trochu překvapivě, obrana. Ale dařilo se nám i v útoku a takové výkony chceme podat i v domácích zápasech.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Mezi zápasy není moc času na přípravu, měli jsme jen jeden trénink. Snažíme se dál pracovat na věcech, které jsme dělali před prvními dvěma zápasy. V samotném utkání musíme hrát s vyšší energií na obranné polovině, zvlášť v obraně 1 na 1. Velice důležité bude i to, abychom se adaptovali na styl rozhodování ze strany rozhodčích, protože s tím jsme měli v prvních dvou utkáních problémy. Všichni v týmu jsou maximálně motivovaní. Zbývá nám získat 3 výhry k našemu cíli, který jsme si dali, a pevně věříme, že postupnými kroky se nám ho podaří splnit.”

Jan Štěrba (forward BK KVIS Pardubice): „Každopádně musíme zlepšit obranu. Výkon, jakým jsme se prezentovali ve druhém utkání na obranné polovině hřiště, byl asi náš nejhorší v letošní sezoně. Je potřeba víc komunikovat, hrát agresivněji, nenechat soupeřovy hráče tak snadno doskakovat a dávat lehké koše… Zkrátka hrát tak, jak je potřeba hrát v play-off! Série je 1-1, ale my ji bereme zápas po zápasu. Ten příští zase začíná za stavu 0-0 a my ho jednoznačně chceme vyhrát.”