NH Ostrava
21

NH Ostrava

Válečníci jako první ve druhém patře, zaútočí na medaili No.2

Děčín po triumfu v Českém poháru bude hrát i o druhou medaili sezony. V domácím zápase 5 nechával v kulise 1200 fanoušků doutnat ostravskou naději jen necelé dvě čtvrtiny a po přesvědčivém vítězství 86-74 uchvátil čtvrtfinálovou sérii 4-1. Stal se tak prvním semifinalistou tohoto ročníku.

NH se v zápase držela do doby, kdy ji v osobní one man show sytil pivot Mathon, který do půle navršil 16 bodů a 13 doskoků. Tahle šťastná perioda ale skončila po 16 minutách za stavu 35-31. Válečníci už v první čtvrtině vytěžili ze své typické hry 10 bodů z druhých šancí a 8 po ztrátách soupeře, který tentokrát chyboval ve velkém. Ztratil celkem 21 míčů (Děčín jen 10) a domácí z toho získali 31 bodů!

Také jim víc pomohla lavička, která už do půle porazila tu ostravskou 12-0, ovšem byli to záklaďáci Matěj Svoboda, Nichols a Pomikálek, kdo odloučil Válečníky ještě před poločasem na 47-31 (se 14 body z druhých šancí). Ve třetí části náskok hodně poháněný Pomikálkem narostl až na 19 bodů a Nová huť se neodvratně začala blížit k exitu letošní sezony, která ale i tak je pro klub nejúspěšnější za poslední dekádu, ať už to dopadne šestou, či sedmou příčkou.

Válečníkům, kteří byli napřed zpod koše (38-30), na útočném doskoku (15-11, body z druhých šancí 19-9) i z brejků (17-5), v utkání lídrovali Pomikálek (23), Matěj Svoboda (14), Anthony Walton (11+10 asistencí bez ztráty, 7 doskoků, 5 zisků), Nichols (10+6 asistencí) a Kroutil (10). Za NH (bez Belikova) byl vedle Mathona (22+15 doskoků, 12f+, TH 11/8) víc vidět už jen Morgan (16).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Ostrava hrála výborně a byla blízko úspěchu v prvních dvou zápasech, které se hrály tady v Děčíně. Hlavně v tom prvním. My jsme ale od třetího zápasu dobře bránili, v útoku to sice nebylo ono, ale protože jsme byli schopni hrát velmi dobrou obranu, sérii jsme zlomili. Jsem moc rád, že jsme v semifinále. Náš tým je zdravý, charakterově je správně nastavený a dokázali jsme to v Ostravě, kde jsme si v prvním utkání trochu smolně nevynutili prodloužení, ve druhém jsme odehráli opět dobrý part a měli trochu více štěstí. V prodloužení jsme to už zvládli. Jsme sice prvním semifinalistou, ale ono to není až tak důležité. Letos je liga velmi specifická, všichni vidí a cítí, že s Nymburkem se dá hrát, takže všichni hrají na samou hranu svých možností a sil. Ale samozřejmě jsme rádi, že to máme za sebou a můžeme se připravovat na semifinále.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Dojmy jsou mrzuté. Do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli. Bojovali jsme a myslím si, že nám to šlo. Změnili jsme trochu útok a nehráli jsme to tolik přes pick and roll. Ale bohužel vstup do druhé čtvrtiny se nepovedl. Možná to jde za mnou, pustil jsem tam moc hráčů z lavičky, spíš to mělo být postupně. Tam se nám úplně rozutekla koncentrace v obraně i útoku. Snad pětkrát za sebou jsme si nenahráli v útoku a míče končily v autu. My jsme zvyklí hrát s velikým množstvím ztrát, ale co rozhodlo, to byla naše neúspěšnost v útoku. My jsme spíš útočný, než obranný tým, ale v sérii jsme dobře bránili, jenže nedávali jsme otevřené střely a nešel nám útok. Jsem rád za krásnou a emotivní sérii, která ozdobila play-off. Musím poděkovat i děčínským fanouškům za krásnou atmosféru, ale i našim, že nás podporovali celou sezónu. Gratuluji Děčínu, přeji mu vše nejlepší do dalších kol, a ať to vyhraje.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Rozhodně jsme se do Ostravy nechtěli vracet, protože cesta je dlouhá, hala nepříjemná a zápasy tam jsou velmi těžké. Také jsme chtěli trochu pošetřit síly, což se povedlo. Takže dnes bych to hodnotil jako splněnou misi. Na začátku to bylo trochu nervózní z naší strany, ale jen do prvního koše. Pak to z nás spadlo, uvolnili jsme se a viděli jsme, že to půjde. Už se to vezlo na našich notách. Ostrava má ale dobré střelce, a ještě jednou se přiblížila, jenže jakmile se to dostalo na rozdíl patnácti bodů, bylo už jasné, že to zvládneme. Dokonce si dnes zahrála celá lavička, takže super. Svůj výkon nechci hodnotit, vyhrálo se, a to je nejdůležitější. A soupeř do semifinále? Je to jedno.”

Tomáš Havlík (křídlo NH Ostrava): „Zápas se hodnotí špatně, protože jsme prohráli. Chtěli jsme sérii vrátit ještě do Ostravy a vynutit si pak sedmý zápas tady v Děčíně. Dnes jsme začali hodně dobře, první čtvrtina byla slušná, ale ve druhé jsme měli snad deset ztrát a domácí se chytli. Pak jsme se snažili vrátit do hry, ale soupeř byl lepší.”

• trojkový potenciál

Děčín je jednu výhru blízko i daleko od dalšího vylepšení zatím takřka dokonalé sezony. Vzhledem k vítězství až v prodloužení čtvrtého vyrovnaného duelu musí být hodně rád, že vůbec vede a zároveň ví, že ani doma nedostane od Ostravy nic darem na stříbrném podnose. Naopak si stejně jako dosud bude muset vše vydřít, zřejmě až do posledních minut, jak je ostatně v této sérii zvykem.

Dva ostravské zápasy byly velkou defenzivní bitvou a to přesně NH potřebuje, aby v zápasech mohla uspět, neboť bodové přestřelky víc vyhovují z brejků a podkošové hry těžícím Válečníkům. Ostravští ale dokázali tato zřídla na domácí půdě hodně přivřít a totéž budou potřebovat i nyní v Děčíně. Stejně jako trojkovou palbu, která zatím v úspěšnosti poněkud vázne, když tým v sérii vystřelil 139 pokusů a proměnil jen 39, což dělá nezávratných 28 procent.

Absence Ostravy: forward Belikov (zlomenina ruky)

Předchozí zápasy série: 84-74, 92-78, 67-68, 74-68 PP

Kurzy Chance na výhru: 1,26 - 4,37

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Hrajeme o pátý bod v sérii. Pokud navážeme na naši obranu z Ostravy a lehce zkvalitníme útok, jsme schopni odehrát velmi dobrý zápas. Ostrava bude spoléhat opět na trojkovou střelbu a dvojici pivotů Mathona a Radukiče, která hraje výborně. Pokud chceme vyhrát, potřebujeme zvládnout doskok a hru proti zónové obraně, která nám dělá problémy.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „V sobotu budeme chtít tuto sérii ukončit a společně s našimi skvělými fanoušky oslavit postup do semifinále. Na druhou stranu jsme si moc dobře vědomi síly „enháčka”, které určitě bude chtít ještě tuhle sérii vrátit do Ostravy. Nesmíme nic podcenit a přistoupit k utkání maximálně zodpovědně jako tomu bylo doposud.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Už není cesty zpět. Sezóna je sice dlouhá, ale stále věříme a chceme ukázat, že dokážeme uhrát lepší výsledek a zabojujeme o výhru!”