11.0

#24
13.0

Slezané klepou na nebeskou bránu!

Pro domácí Opavu to bylo za burácení 2680 fanoušků až nebývale snadné. Ve čtvrtém duelu semifinále - jako sedmý tým po nadstavbě - sfoukla ze své palubovky obhájce trofeje silou orkánu (90-58), když dominovala ve všech herních aspektech, a za stavu 3-1 pojede ve čtvrtek do Nymburka už útočit na postup do finálové série a tím i na ukončení dvoudekádové hegemonie Polabanů, kteří poprvé za více než 22 let padli v lize třikrát za sebou!

Nymburk nastoupil v základu s podkošovými Bendou, Boeheimem a Křížem i s atletem Lockettem, ale k očekávané podkošové nebo doskakovací převaze to nevedlo. Hosté, kterým šlo už takřka o vše, sklidili za první půli pouhé tři útočné doskoky, za mnoha svými distančními projektily ani nechodili a pod koš je domácí prakticky nepouštěli.

Slezané sami zápas odstartovali velkolepě z trojkového oblouku a už po sedmi minutách měli bilanci 10/6 a tedy víc zásahů než za celý včerejší zápas. Vedli tu 24-14, když pálili i přes ruce nymburských obránců, kteří ale Opavu nedali pod žádný větší defenzivní tlak. Domácí navíc do půle využívali prakticky každý ze svých útočných doskoků, když ze sedmi vytěžili 12 bodů.

Nymburk už do půle dvakrát víc ztrácel (3-6) a poblíž se ve skore držel jen díky několika ojedinělým zásahům z dálky po prvních 15 minut (36-29). Pak už Mokráň nakopl šestkami tažený opavský trhák na 50-30, který už po 18 minutách rozhodl definitivně o osudu celého duelu. Ten už pak vicemistři v bouřící kulise bez potíží kontrolovali.

Lídry Opavy (bez Kvapila, Dragouna) byli Farský (15), Jurečka (14+5 asistencí), Slavík (11+7 doskoků) a Carl (10+10 doskoků). Jediným dvojciferou Nymburka (bez Rylicha) se stal Kříž (11). Z pole lepší domácí (v procentech 46-32) kralovali z trojek (39/13 - 28/7), zpod koše (28-18) i na doskoku (48-28, útočné 13-7, body z nich 21-4).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Dnes jsem na hráče hrdý. Bohužel je za toto vítězství pouze bodík do série. V play-off je jedno, jestli je to o padesát, nebo o bod. Vstoupili jsme do utkání mnohem lépe než včera. Dařila se nám střelba, naše velká zbraň. Opět jsme dokázali Nymburk přeskákat pod oběma koši. Trochu jsme byli nervózní na začátku třetí čtvrtiny, ale zvládli jsme to a utkání se již jen dohrávalo. Diváci byli skvělí, v závěru si užili i mexické vlny.”

Radek Farský (guard BK Opava): „Dnes to bylo od začátku naše utkání. Dobře jsme se pohybovali a doskok byl opět naší doménou. Je to však jen 3-1 a víme, že ten poslední krok je nejtěžší. Opět výborní fanoušci, kteří si s námi utkání užili.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zasloužené vítězství domácích. My jsme hráli naplno pouze ve třetí čtvrtině, jinak to nebyl výkon hodný play-off. My jsme si zadělali na problém ve druhém domácím utkání, kdy jsme Opavě darovali vítězství. V posledních dvou opavských utkáních jsme do bahna zapadli ještě více. Série se vrací do Nymburka, kde musíme zvítězit a znovu se vrátit do Opavy.”

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburka): „Dnes jsme neodehráli dobré utkání. Opět jsme měli problém na doskoku a ve střelbě. Dostat devadesát bodů je hrozně moc a na druhé straně dát je padesát osm je hrozně málo. Semifinále se však teď vrací do Nymburka, kde musíme vyhrát a v sobotu v Opavě zase, abychom postoupili do finále po posledním utkání v Nymburce.”

• široká rotace

Napěchovaný opavský chrám v pondělí večer (18:00 na ČT sport plus) čeká skutečně mimořádná událost. Bez velké nadsázky půjde o zápas dvacetiletí české ligy. Pokud domácí udrží nastoupený trend a dokážou dotáhnout vedení v sérii až na 3-1, přiblíží se na dosah k revolučnímu okamžiku - prvnímu play-off vyřazení hegemonů z Nymburka za posledních 20 let. Pro obhájce trofeje to tak bude dosud nejdůležitější bitva tohoto roku.

Před ní si musí jasně stanovit, s čím se v této sezoně spokojí - zda to bude finálová série, nebo jen hra o třetí cenný kov. Pokud je jeho metou první cíl, bude muset zásadně navýšit své úsilí ve všech činnostech, neboť to dosavadní k úspěchu až na jednu čtvrtinu prvního utkání nevedlo.

Právě energie, úsilí, rvavost a agrese jsou zatím rozdílovým faktorem celé série, nikoli taktické šachy nebo skladba rotací. Když úřadující mistr zapnul naplno v obraně i na útočném doskoku a tlačil se do koše, rozhodl čtvrtou čtvrtinou celé Utkání 1. V dalších dvou zápasech ale kromě úvodu Zápasů 2 a 3 stejně nenavázal, a čím víc pak míjel, tím se sebevědomím dostával níž a níž.

Ve třetím duelu také při 32 odpálených trojkách a 9 zásazích sklidil jen 9 útočných doskoků, ve druhém inkasoval 59 bodů zpod koše a šestek, ve třetím dokonce 69 z celkových 84, což je na jeden zápas play-off víc než velké číslo. Osobní zodpovědnost v obraně i efektivní výpomoce tak tým musí hodně zvednout, anebo razantně navýšit svůj už dvakrát nepříliš produktivní útok, neboť porážet Opavu na 70 bodů je takřka nereálné, zejména na její domácí půdě.

Opava toho na čtvrtý zápas nemusí měnit moc, když třetí vyhrála i při jen pěti trefách z trojek. Několika klíčovými ale zápas ve čtvrté části ovládla, a pokud bude v souboji i nadále agresorem v obraně, na doskoku i v boji o volné míče, postoupí do finále.

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

Absence Nymburka: křídlo Dávid Novák (nemoc)

Odehrané zápasy série: 81-94, 94-75, 84-77

Kurzy Chance na výhru: 2,39 - 1,63