8.0

#13
3.0

Ze štvané zvěře během 24 hodin invazní četou!

Za jedinou noc se play-off řežemi protřelí Slezané dokázali oklepat ze středeční poslední čtvrtiny děsu a hrůzy a hned ve druhém duelu semifinále na témže místě udeřili zničující silou. Díky dokonalé druhé půli, v níž z pole utrápeného obhájce trofeje zavřeli na jeho palubovce na pouhých 27 bodů, triumfálně vyrovnali na 1-1 po parníkovém vítězství 75-94 a vybudovali si tak slibné předpolí pro dva mače ve své burácející pevnosti. Zároveň už jako devátý tým této sezony pokořili úřadujícího šampiona.

V přestřelce první půle (48-53) měla vzhledem ke konci prvního duelu místy až nečekaně hodně navrch Opava, a to k tomu ani nepotřebovala produkci svého většinu zápasu tichého lídra Šiřiny (do půle 2 body za 11:30, na konci 9 za 28 minut), přísně stráženého Lockettem. Od prvních minut těžila z parádní trojkové formy (do půle 15/7), přidávala šikovné seběhy za obranu a ve velkém těžila z mismatchů po mnoha laciných nymburských přebráních.

Častou zónovou obranou nutila domácí do moře většinou míjených trojek (do půle 17/2) a i přes úvodní nános faulů (dva rychlé měl opět power forward Mokráň) od první čtvrtiny vedla. Trio guardů pak domácí dostalo z 12-22 na 21-22, ale i když se díky němu mistr snažil maximálně urychlit přechodovou fázi, hosté se většinou včas dokázali vracet a v úvodu druhé čtvrtiny vybudovali nové 11bodové vedení. Oproti středě navíc urychlili i přechod dopředu, a když domácí dál míjeli ze všech pozic, šla Opava do trháku až 28-43.

Nymburk pak sice zpod koše dokázal snížit na poločasových 48-53, ale to byla jen předzvěst blížící se apokalypsy. Opavu v ničivé třetí čtvrtině nezabrzdilo ani brzké zranění kotníku forwarda Zbránka (podle dostupných informací by nemělo být vážné) a Gniadek s Mokráněm ze hry i z šestek posunuli Slezany až na 52-69 po 26 minutách. Pro domácí už pak nebylo cesty zpět. Čím vís se snažili individuální hrou o jakoukoli korekci výsledku, tím víc míjeli i ty nejvyloženější pozice včetně trestných hodů a za třetí dějství tak zvládli pouhých 9 bodů. Navíc od soupeře měli většinu ataků koše mnohem ztíženější, než je sami znepříjemňovali zejména opavským guardům Kouřilovi s Farským.

Proti jen dvěma nymburským dvojciferným střelcům Lockettovi (23) s Kovářem (10) vítězové (bez Kvapila, Dragouna) vyskládali hned pět takových mužů, a to Gniadka (14+10 doskoků a 5 asistencí), Slavíka (14), Zbránka (13), Mokráně (12+7 doskoků) a Kouřila (10+6 asistencí). Z pole o 20 procent lepší Slezané (34-54) těžili z lepších trojek (34/5 - 25/11), produkce zpod koše (34-40) i brejků (16-19), navíc přijatelně ustáli převahu domácích na útočném doskoku (16-5, body z druhých šancí 12-7).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Bohužel se tohle s námi táhne celou sezonu. Vyhrajeme nějaký důležitý zápas a pak si myslíme, že to půjde samo. Můj pohled je jednoduchý, dnes vyhrál tým, který to prostě chtěl víc. Není možné, abychom v prvním poločase dostali 54 bodů jenom proto, že nechceme běhat, nechceme se vracet, nekomunikujeme, necháme jim volné střely a chytnou se. Kdybychom bránili tak, jako většinu druhé půlky, tak bychom dostali tak 80 bodů a bylo by to jiné. Ale tak to dnes bohužel nebylo. Navíc jsme dnes nedali spoustu otevřených střel. Pět trojek z 31 pokusů je na nás opravdu málo. Ani nejsme schopni respektovat nějaké taktické pokyny. Asi se na všechno budeme muset podívat znovu, všechno si říci znovu a třeba je ten dnešek přesvědčí, aby to dělali.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Myslel jsem si, že dnes do toho zápasu půjdeme poučeni ze čtvrtfinále, kde nám druhý zápas nevyšel, bohužel to zas bylo podobné a mysleli jsme si, že to půjde samo. Důvodů bude více. Ale hlavní je nasazení. Necháme dát soupeře lehké body, nám naopak střely nepadly, a když to nešlo, dali jsme hlavy dolů. V obraně jsme nehráli na sto procent, v útoku jsme byli statičtí, nepůjčovali jsme si míč, neběhali jsme. Vůbec jsme nedělali to, co jsme měli a celkově se na tu naší hru dnes muselo koukat hodně těžko, za což se fanouškům omlouváme. Naše procento za tři body bylo otřesné, ale když to nepadá, tak to není důvod, abychom hráli takhle a vykašlali se na to. V Opavě to bude boj, je tam nejtěžší atmosféra v soutěži, a pokud k tomu nepřistoupíme jinak než dnes, tak asi všichni vědí, jak to dopadne. Musíme přijít s úplně jiným nasazením a mentalitou než dnes.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „K dnešnímu vítězství v Nymburce vedl především týmový výkon a naše skvělé procento střelby ze všech pozic. I když nás Nymburk porazil na útočném doskoku, nám to stačilo. Vybudovali jsme si dvacetibodový náskok, pak jsme trochu znervózněli, Nymburk se nadechoval, ale v tom momentě hrál příliš individualisticky, minuli dvě, tři střely a my jsme si to pohlídali. Martin Gniadek v low postu cvičil nymburské hráče. Paradoxně nám možná pomohlo zranění Filipa Zbránka. Tým se stmelil a hrál i za něj. Oproti prvním zápasu měl výborné minuty Dylan Carl, který nám hodně pomohl odstavit Watsona, který byl v podstatě vymazaný. Naopak výborný zápas opět odehrál Eric Lockett. Dneska jsme si ukázali, co by mohlo fungovat, což neznamená, že to bude fungovat celou sérii. Včera jsem se spletl, když jsem říkal, že vyhrajeme o patnáct, bylo to o devatenáct a pak jsem říkal, že dá Jurečka 6 trojek, tak je dal v první čtvrtině celý tým (smích) a ty trojky rozhodly. Co čeká Nymburk v Opavě? Herně nevím, ale určitě hezká návštěva. Naši fanoušci jsou hladoví po výhrách a po dobré atmosféře, zvlášť po nepříliš podařeném začátku sezony.”

Jakub Slavík (forward BK Opava): „K prvním vítězství nad Nymburkem v sezoně vedlo to, že jsme si řekli nějaké taktické věci, které se nám včera nedařily. Udělali jsme malé změny a přineslo to velký obrat. Dneska neměli domácí tak velkou úspěšnost střelby. Včera jsme riskovali a některé střelce pouštěli do střelby a jim se dařilo. Dneska jsme ubránili Nymburk na 75 bodech. Tohle všechno si musíme vzít do dalších zápasů. Náš cíl bylo odvézt si z Nymburka alespoň jedno vítězství, to se nám podařilo a jsme za to rádi. Doma za podpory skvělých fanoušků se budeme snažit atakovat dvě výhry a uvidíme, jaká bude mít ještě série vývoj. Slibuji si od toho dobrý basketbal.”

• útočný doskok

Pokud opavský lídr Jakub Šiřina predikoval, že první utkání semifinále s Nymburkem udá ráz celé sérii, mají Slezané co dělat, aby po premiérovém díle začali napravovat neduhy z prvního duelu. Jedním z těch hlavních bude faulový management podkošových opor, z nichž ty hlavní - Mokráň s Gniadkem - se na úvod vyfaulovaly po pouhých 15 a 18 minutách ve hře, když i při rostoucí faulové zátěži nehrály dost obezřetně a možná měly dostávat dříve nucený odpočinek. Kouč Czudek ale stejně jako ve čtvrtfinále nedává prostor Američanu Carlovi a pod košem mu tak zbývají už jen málo zkušený Mička (hrál 13 minut se 2 body a 4 doskoky) a falešní power forwardi Švandrlík, Jurečka nebo Zbránek, jejichž přednostní operační prostor je na křídle.

Při podkošové síle i výšce Polabanů bude řízení pivotmanské situace i ve druhém utkání pro Slezany jedním z ústředních témat. V plné síle to ukázala čtvrtá čtvrtina, kdy Nymburk začal poprvé naplno ztékat útočný doskok a z druhých šancí prakticky zařídil svůj rozhodný náskok, když se zaktivizovali zejména podkošoví Watson s Křížem.

Obhájce trofeje se soupeři plně vyrovnal na útočném doskoku (12-12) a nakonec jej o pět bodů i předčil z druhých šancí (14-9). Navíc v rozhodné poslední čtvrtině našel i funkční defenzivní pětici (Watson, Kříž, Rylich, Lockett, Sehnal), která sice na pohled neoplývala velkým snajperským potenciálem, ovšem v drcení podkošového prostoru a v obraně zapnula naplno, až opavský šéf Šiřina ztrácel míč za míčem.

Nymburk nyní ví, že pokud bude schopen hru podobnou té z poslední středeční čtvrtiny replikovat i v pozměněných pěticích a urychlí svou hru tak jako ve druhém poločase, bude mnohem pevnější v kramflecích. Pokud ale povolí a nechá soupeři plno snadných košů jako třeba pětka se třemi malými guardy ve třetí čtvrtině, bude hnát vodu na opavský mlýn.

Opava ví, že na úvod příliš inkasovala, a to zejména zpod koše a trestných hodů (dohromady 66). S takovým nášupem se bude těžko vyhrávat, a proto musí hodně zpevnit svou obranu. V prvním duelu v ní podle vyjádření soupeře nebyly žádné speciality, které si kouč Czudek možná schoval až na bitvu číslo 2.

Absence Nymburka: power forward Benda (nejistý start)

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

První utkání série: 94-81

Kurzy Chance na výhru: 1,09 - 7,63

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „První zápas nám ukázal do dalšího průběhu série, že musíme hrát rychle. Také se ukázalo, že to bude vyrovnaná série. Věřím, že ve druhém utkání se poučíme z chyb a přijdeme koncentrovaní na to hrát rychlý basketbal.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Myslím, že ve druhém zápase se bude hrát jinak. V prvním například nehrál Petr Benda a nepředpokládáme, že nebude na palubovce i podruhé. Nebo Martin Kříž, když jsme ho skautovali, viděli jsme poměrně dost airballů a v prvním utkání nám dal tři trojky. Věřím, že tak jako ve středu série pokračovat nebude. Já očekávám, že ve druhém zápase vyhrajeme o 15 bodů a Luděk Jurečka dá šest trojek. (úsměv)”