5.0

#13
3.0

Obhájce v survivoru získal nový život

Až když stál zády ke zdi, vystřihl po důrazné vnitrotýmové promluvě obhájce trofeje výkon, jaký od něj fanoušci očekávali od startu série. Nesmlouvavou agresí na každém metru kurtu nedal doma Slezanům v pátém duelu semifinále ani čichnout k šanci na zavření série, kterou po jednoznačné výhře 90-70 před první tisícovou kulisou sezony mimo zápasu pro školy vrátil za stavu 2-3 do sobotního opavského pekla.

Prvním poločasem Nymburk - v bouřlivé atmosféře tvořené oběma tábory (Slezanům dorazilo kolem 150 fanoušků) - ještě upgradoval poslední čtvrtinu z Utkání 1 a i přes některé minusy to bylo jeho nejlepších 20 minut v sérii. Nejprve na všechny opavské obrany, z nichž nejvíc se hosté věnovali své pasťové zóně, vrhl pivota Watsona, který sice nesbíral doskoky, ale tlačil se do koše ze všech směrů a vyhnal domácí k vedení 32-16 po 14 minutách 14 body i jednou asistencí ze země.

Mistr v základu s rozehrávači Autreym a Tůmou maximálně urychloval přechodovou fázi (body z brejků do půle 17-3 a zpod koše 22-10), k čemuž si pomáhal i možná nejzodpovědnějším obranným doskokem v sérii. A i když mu dlouho nepadalo skoro nic z větší než třímetrové vzdálenosti (trojky do půle 14/3), a Opava tak bez většího rizika mohla bednit podkošový prostor, agresivním vnikáním i do zónové obrany těžili domácí většinu svých bodů, a to včetně spousty vynucených šestek (do půle 14 daných, hosté 13).

Slezané sice zprvu trápili Nymburk Šiřinou vedenými pick-and-rolly, ale pak celoplošná nátlaková obrana se zodpovědnými výpomocemi i dobíráním volných hráčů začala vynucovat větší počet opavských ztrát (do půle 10) a při trojkové palbě 17/3 a zakončeních pod tlakem se hosté jen těžko probíjeli k bodům.

Až když Watson za 16bodového vedení domácích vystřídal, hosté se první delší šňůrou i díky nymburským chybám probili na 32-23. Domácí ale poté znovu zabrali a protloukáním do koše a prcháním do brejků utekli až na 45-26, když Opavě nepomáhala ani hra na dva rozehrávače. Jenže Nymburk pak zcela nezvládl poslední dvě sekundy poločasu, v nichž inkasoval koš s faulem z útočného doskoku, po timeoutu spáchal faul při snaze o dlouhý výhoz a vzápětí ještě fauloval Šiřinu při trojce, takže v tomto mikroúseku obdržel 6 bodů a připsal si tři fauly. Poločas tak vyhrál jen 45-32, kdy ovšem zavřel soupeře na 28 procent a jen 8 zásahů z pole.

Třetí čtvrtinu zahájili sběrem už třetích i čtvrtých faulů důležití hosté Šiřina, Farský a Zbránek. A dál agresivní Nymburk tlakem v obraně i brejky posunul náskok na 55-38, když už po třech a půl minutách lídr hostů Šiřina odcházel střídat za metání hromů a blesků na výkon svůj i týmu. V sérii poprvé byl výrazněji bráněn od míče, o což se nejvíc snažil nečekaně zapojený Tůma, ovšem v nouzi Opavu vracel nahodilými trojkovými zásahy na úroveň deseti bodů veterán Jurečka.

Až ve čtvrté čtvrtině (27-17) domácím naplno zapnuly i trojky, dvě v řadě trefil skvěle hrající rozehrávač Sehnal, který přidal nájezd i asistenci a za skore 76-58 už kouč hostů Czudek 6:30 před koncem odhlásil ze hry svého šéfrežiséra Šiřinu.

Vítěze (bez Gilyarda, Rylicha, Nováka) v duelu se 64 fauly a 74 házenými šestkami mocně potáhli Sehnal (20+7 doskoků), Watson (18) a Lockett (11+7 doskoků), hosté (bez Dragouna, Kvapila) měli aspoň na 10 bodech jen Šiřinu a Slavíka. Z pole přesnější domácí (v procentech 41-32) si víc pomohli z trojek (10-8), zpod koše (38-20), z útočných doskoků (17-11, body z nich 20-8) i z brejků (23-5), navíc méně ztráceli (11-18) a měli tak o 15 střel víc.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Koncentrace, sebevědomí a bojovnost, to bylo to, co nás dnes zdobilo. Chci hráčům dát velký kredit za to, jak hráli, protože to opravdu nebyla snadná situace hrát za stavu 1-3 doma proti silné a rozehrané Opavě. Ale zvládli to. A chtěl bych poděkovat fanouškům, že přišli a chtěli nás podpořit, přestože tady na takovou situaci není nikdo zvyklý. Hodně nám pomohli. Teď tu máme zápas číslo šest v Opavě a musíme se na něj připravit podobně. Byl bych rád, abychom se sem v pondělí vrátili na sedmý zápas, protože věřím, že pak by tu hala byla plná a byl by to moc hezký zápas.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Velkým rozdílem byl vstup do zápasu. Velkou energii nám tam dodal Kuba Tůma, který vstoupil do zápasu úplně jinak, než my v předchozích zápasech. Pak se nám z lavičky vstupovalo do zápasu jinak. Energie byla výborná, všichni jsme drželi spolu a zastavili jsme i jejich útočný doskok. Když takhle budeme hrát i v dalších zápasech, tak by to mohlo vyjít, i když všichni víme, že v Opavě nás čeká těžší krok. Nate Watson byl pro nás hodně důležitý podobně jako v prvním zápase. Dominoval pod košem. Přesně tohle od něj potřebujeme. Také na něm pivoti soupeře sbírali fauly. Pokud bude hrát takhle, tak budeme těžko k poražení. Mě ty předchozí zápasy moc nevyšly, jsem rád, že jsem to dnes napravil, ale musím to potvrdit i v tom šestém zápase. Dnes jsme chtěli vyslat nějakou zprávu a myslím, že se to celkem povedlo.”

Nate Watson (pivot ERA Basketball Nymburk): „Největší rozdíl byl v tom, že jsme kontrolovali doskok. Také jsme dnes ukázali naše srdce a bojovali jsme. Já se dnes cítil skvěle. Vím, že nesmíme prohrát, jinak by byl konec. Takže jsme do toho dnes dal všechno a vyšlo to. Moc se líbila i atmosféra v hale. Takovou podporu jsme potřebovali a doufám, že bude i v zápase číslo sedm, pokud ho vybojujeme. Moc si toho vážíme. Škoda, že mi tam nevyšel ten alley-oop. Chtěl jsem míč zarazit co nejsilněji, abych vyslal zprávu, ať si se mnou nezahrávají, ale míč vyskočil ven. Ale stejně jsem krátce na to zasmečoval. Teď je hlavní udržet si tuhle dobrou energii i do Opavy. Všichni cítíme, že nám to hodně zvedlo sebevědomí. Ondra Sehnal tam byl v jednu chvíli téměř nezastavitelný. A všichni se dnes na výhře nějak podíleli. „Tůmič” začal skvěle svým nasazením v obraně a šel nám všem příkladem.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Chtěli jsme začít s velkou energií a nasazením a to se povedlo. Nedovolili jsme jim jednoduché body, pohlídali jsme si jejich útočný doskok, běhali jsme dopředu a poradili jsme si i s jejich zónou. Dnes jsem se vrátil do role, kterou jsem tu měl v minulých sezonách. Snažím se do toho vstoupit s maximální energií a klidně si udělat fauly a tím zastavit jejich útok. Myslím, že dnes se mi to povedlo a strhl jsem tím i spoluhráče. Atmosféra byla jedna z nejlepších, co jsem tu zažil. I když tu Opava měla hodně fanoušků, tak já na lavičce slyšel jen naše fanoušky. Hodně se mi to líbilo. Byl to pro nás impuls navíc a hnalo nás to k extra akcím.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „V dnešním zápase jsme na rozdíl od zápasů v Opavě netrefili tolik trojek a Nymburk měl více jednoduchých košů z rychlého protiútoku v prvním poločase. K tomu přidali dost bodů z druhých šancí. Chyběly nám některé základní věci, o které jsme se před několika dny opírali. Věřím, že se zase o ně v sobotu zase opírat budeme. Kdyby mi někdo před sérii řekl, že budeme z Nymburka odjíždět za stavu 3-2 pro nás, bral bych to všema deseti. Teď jsme trochu zklamaní, ale stále jsme na tahu my. Zápas v sobotu je pro mě vlastně nová informace. Myslel jsem si, že to dneska urveme. Zápas v Opavě bude úplně jiný, protože kulisa bude úplně šílená. I dneska to bylo vynikající. Naši diváci seděli za námi a moc dobře jsme je vnímali. Já jsem snad takovou kulisu v Nymburce ani nezažil. Možná to na nás vyvíjelo trochu tlak, měli jsme svázané ruce. Hodně lidí si bralo kvůli tomu dovolenou a my jsme jim to chtěli vrátit. Dneska nám dělal trochu problémy Watson a jsem rád, že to bylo dneska. Věřím, že ho jsme schopni doma eliminovat. Kdyby se rozehráli jiní hráči, zastavovali by se hůř.”

Radek Farský (guard BK Opava): „Největší rozdíl mezi posledními dvěma zápasy byl v přístupu a energii. V prvním poločase jsme vůbec nedělali to, co jsme si řekli. Neměli jsme energii na doskoku, netahali jsme balón rychle dopředu a to byl hlavní rozdíl. Pevně věřím, že se teď semkneme a zase dáme hlavy nahoru. Je to série, musíme se oklepat. Spláchnout to ze sebe ve sprchách a připravit se na sobotní duel. Věříme, že nás zase přijde povzbudit plná hala a že zápas a tím celou sérii dotáhneme do vítězného konce. Jestli byl dnešní zápas tvrdý? Jde o hodně, jde o finále a možná bych čekal, že to od začátku série bude daleko tvrdší. Teď se to stupňuje a je jasné, že to bude tvrdší a tvrdší. Únava se kumuluje, fauly přicházejí a jsou tvrdé a bude to tak dále.”

• útočný doskok

Čtvrtek 18. května 2023 se může zapsat tučným písmem do historie Kooperativa NBL. Pokud se hostům z Opavy podaří za vedení 3-1 podruhé v řadě dobýt nymburskou palubovku a dokonce počtvrté v řadě složit obhájce trofeje (17:00 na ČT sport plus, od 18:00 na ČT sport), Polabané poprvé od roku 2002 budou chybět ve finále a poprvé za tuto dobu skončí vyřazením. Dokážou se tomu vzepřít a po třech ofenzivních suchotách zabrat?

Cíli-li úřadující mistr na změnu kurzu v sérii, musí toho hodně a dramaticky změnit. Jako tým bude potřebovat ve všech mužích bojovat o každý volný míč i doskok, jak v obraně, tak v útoku, a stejně i v pěti bránit a vypomáhat si. Jen těžko se při potížích ve hře pět na pět do proměnlivé opavské obrany obejde bez většího přísunu bodů z protiútoků a rovněž musí doufat, že se mu něco urodí z trojkového oblouku. Pokud ale budou na distanční palbu spoléhat příliš, mohou domácí při nedostatečné podpoře doskoku opět zůstat s prázdnýma rukama.

Pro Opavu bude klíčem udržet chladnou hlavu a neuhnout z nastavené hry. Poučena stejnou situací s vedením 3-1 a pátým zápasem venku ze čtvrtfinále se už nebude chtít nechat zaskočit možnou agresí domácích a bude se snažit čelit Nymburku stejnou mincí. Pokud jí alespoň průměrně budou padat i trojky, bude mít polabský celek těžkou kartu s udržením série do šestého utkání.

Absence Nymburka: křídla Novák (nemoc), Rylich (zranění chodidla)

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

Odehrané zápasy série: 94-81, 75-94, 77-84, 58-90

Kurzy Chance na výhru: 1,17 - 5,62

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dostali jsme se sami do složité situace, ale série ještě není u konce. Teď se plně soustředíme jen na to, abychom zvládli čtvrteční zápas doma a vrátili se do Opavy. Pak se uvidí. Všichni si uvědomujeme, o co se hraje, a věřím, že podle toho to bude na hřišti vypadat. A doufám, že ani fanoušci nad námi nezlomili hůl a přijdou naše hráče povzbudit.”

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Jsme krůček nad propastí. A buď do ní spadneme, a nebo se odrazíme zpět na pevninu. Chceme sérii obrátit v náš prospěch a první krok nás čeká  ve čtvrtek doma. Víme, že to bude náročné, ale série se nehraje na tři vítězství, ale na čtyři výhry. Neskládáme zbraně už kvůli lidem okolo klubu a fanouškům.. Všichni cítíme, že nechceme takhle skončit a že ještě máme šanci splnit náš cíl, kterým je titul. Opava na nás vytáhla věci, které v sezoně proti nám nehrála. V těch situacích, do kterých se nás snaží dostat, se musíme zlepšit a správně reagovat. Chápu, že to není lehké období pro naše fanoušky, když nás vidí takhle prohrávat, ale věřím, že ani oni nesložili zbraně a nepřestali věřit a budou se nám snažit pomoc. Doufám, že jich přijde co nejvíce a vytvoří atmosféru, aby byli naším šestým hráčem.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dva domácí zápasy jsme zvládli na jedničku s hvězdičkou. Víme, že poslední krok je nejtěžší, zvláště na palubovce mnohonásobného mistra, který umí hrát těžká utkání. Chceme-li ve čtvrtek pomýšlet na postup do vysněného finále, musíme všichni podat nadstandardní výkon.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „V domácích utkáních jsme potvrdili, že výhra v Nymburce nebyla náhodná Máme nahráno, ale ještě není konec. Do Nymburka jedeme s odhodláním potvrdit výkony z dosavadního průběhu play off a přivést potřebnou výhru.”

Atrakce utkání: pro prvních 200 fanoušků bude připraveno v bufetu pivo či limonáda zdarma jako dar od jednoho z podporovatelů klubu, který také věnuje hodnotné poukazy do poločasové soutěže.