6.0

#0
5.0

Autrey s Nicholsem složili Nymburk. 24 ztrátám navzdory!

Když Pandy potřebují utnout sérii porážek, platí už druhou sezonu, že si musí počkat ideálně na domácí duel s Nymburkem. Ač v poněkud jiných kulisách, zopakovaly svůj loňský kousek, když tentokrát Polabany skolily 85-78 a v posledních desítkách sekund už si mohly užívat ovace stojících fanoušků, jichž dorazila více než tisícovka.

Ústí sice v lize padlo před nedělí jen dvakrát za sebou, ale v součtu s Alpe Adria Cupem počítalo už pět proher v kuse, a to je čekal aktuálně nejtěžší možný soupeř, čerstvě ověnčený postupem do TOP 16 Europe Cupu. Ještě větším paradoxem triumfu SLUNETY navíc je, že jej dosáhla navzdory 24 ztrátám! To běžně není číslo, s nímž můžete vyhrát zápas s favoritem a k tomu ho sesadit z čela ligy.

Když Nymburk za první čtyři minuty trefil tři trojky (a celkem 4 za první čtvrtinu), nemohl tušit, jaká střelecká marnost jej pak bude provázet v dalším průběhu, a to navzdory 45procentní úspěšnosti z pole.

Jen na přelomu prvních dvou čtvrtin přestal vršit laciné ztráty, vyšrouboval vedení na 17-25. Domácí, jež v úvodu držel nablízku především Autrey, se dočasně stříleli do vlastní nohy minelami zpod koše a ztrátami, ale za osmibodového manka povstali dvěma trojkami a opět z trojek a také z šestek přes novou vlnu ztrát hostů otočili až na 39-31, tedy po úseku 22-6.

Nymburk se ale z tohoto direktu rychle vzpamatoval dvěma zisky a začínalo se znovu. Ve třetím dějství hosté naladili evropskou obranu, naháněli a zdvojovali často driblujícího Nicholse a po mnoha ústeckých ztrátách z trojek i dvojek svou nejlepší sekvencí v zápase unikli na 48-55. Když však mohli doručit šach mat, velmi pravděpodobně je dostihl pár dní starý výlet přes několik časových pásem, jejich útok se zadřel a domácím stačily dvě slepené trojky Žikly s Nábělkem k návratu a finiši do vyrovnané koncovky.

V rozhodné poslední čtvrtině (29-17) už favorit nebyl důsledný při krytí Autreyho s Nicholsem a první jmenovaný třemi trojkami poslal domácí do vedení 70-66. Hosté už dlouho nebyli s to trefit se z oblouku, přidávali i minely zpod koše, přecházeli šance ke skórování, od svého posledního vedení 72-74 se v útoku zasekli docela a Nichols veletěžkou trojkou přes obranu a třemi šestkami získal Pandám necelou minutu do konce rozhodné vedení 78-74.

V utkání doručil 20 bodů, Autrey přidal 27 se 6 asistencemi a Rowan 11. Za soupeře, který padl po sedmi výhrách v řadě, korigovali Gordon (19), Mathon (11+8 doskoků) a Bohačík (10+7 doskoků). Ústí si nejvíc pomohlo trojkami (25/12 - 24/7), šestkami (19-13) a body z brejků (23-15). Naopak přežilo deficit zpod koše (22-36) a ve ztrátách (24-19).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„V první řadě chci poblahopřát svým hráčům a fanouškům, protože ta energie, která tu dneska byla, jak na hřišti, tak z hlediště, byla neskutečná. Nechci, aby to znělo příliš sebevědomě, ale do toho utkání jsme šli s tím, že ho chceme vyhrát, ačkoli jsme hráli proti momentálně nejlepšímu týmu v lize, který se prosazuje i v evropských pohárech. My jsme udělali dobrý tréninkový proces, máme za sebou dobrý zápase proti polské Gornicze a myslím, že jsme všichni cítili, že to klaplo do sebe a všechno fungovalo ještě víc, než v té sedmizápasové sérii výher, a pokud budeme takhle hrát, tak se budeme jen těžko porážet.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Gratuluji Ústí, týmu, který hraje skvělý basketbal a gratuluji speciálně koučovi. My si nemůžeme stěžovat na poslední minuty, kdy jsme netrefili nějaké střely a zároveň jsme nebyli schopni zastavit soupeře, ale upřímně, některé střely, které trefili, byly hodně těžké, mají skvělé hráče, kteří odvedli dobrou práci. Dnes nám nejvíce chyběla konzistence, začali jsme nekoncentrovaně a dopouštěli se mnoha ztrát. A číslo v kolonce ztrát je jeden z hlavních důvodů naší prohry. Když chcete vyhrávat s tak dobře hrajícím týmem, tak musíte být konzistentně lepší než oni a všichni hráči musí hrát nepřetržitě na sto procent. Dnes nám prostě chyběla konzistence a disciplína.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „My jsme do zápasu nevstoupili tak, jak jsme chtěli, hned na začátku jsme dostali několik lehkých košů a to si nesmíme dovolit, pokud chceme nastavit ten tón jako na začátku. Během utkání se to přelévalo, měli jsme tam dobré chvilky a pasáže, kdy jsme běhali a půjčovali si míč, a padaly nám koše, ale na druhé straně jsme měli chvíle, kdy jsme nebyli úplně koncentrovaní, hlavně v obraně a dostávali jsme jednoduché koše a nakonec to bylo o bojovnosti a o té koncentraci po celou dobu zápasu. Ústí dnes hrálo prostě lépe, bylo lepším týmem a zasloužilo si vyhrát.”

Ty Nichols (guard SLUNETA Ústí): „Nymburk je skvělý tým, dostal se mezi nejlepších 16 v Europe Cupu, takže tuhle výhru jsme chtěli opravdu hodně. V posledních zápasech jsme byli hodně blízko výhře, byly to vždy vyrovnané koncovky. V poslední čtvrtině naše obrana odvedla skvělou práci, nedovolili jsme jim moc bodů a skvěle jsme rotovali, což se nám dařilo už v tréninku, a přenesli jsme to i do zápasu. Za tuto výhru jsem velice rád.“

Kurzy Chance na výhru: 4,93 - 1,21

Je to téměř rok, kdy právě domácím zápasem s Nymburkem Pandy nastartovaly svou úžasnou šňůru 11 výher, kdy složily prakticky celou ligu a zdály se být nezastavitelné. Jistě by se nezlobily, kdyby se jim v neděli podařilo podruhé vstoupit do stejné řeky, jenže tak jednoduché to rozhodně nebude. Tým navíc letos svou vítěznou jízdu už předsunul, když tentokrát trvala sedm utkání. Pak ale přišlo prohrané prodloužení s oslabeným Kolínem, nyní i domácí neúspěch s rovněž seslabenou Opavou, do toho se přidaly tři porážky v Alpe Adria Cupu a tým má rázem na kontě už pět proher v kuse a musí se znovu drápat nahoru. Posilou je vědomí, že ke zlomení temné série není potřeba zase tak moc, protože porážky byly většinou těsné. Pandy ale musí víc zabrat v obraně a ještě zkolektivnit místy příliš individuální a čitelnou ofenzivu.

Nymburk přijíždí z Ázerbájdžánu ověnčen čerstvým postupem v Europe Cupu, navíc i s velkou ligovou formou, a do utkání jde v roli favorita. Pozor si ale bude muset dát na trojkovou střelbu Ústí, v níž je SLUNETA s úspěšností 36,8 procenta nejpřesnější v lize. To ale bude jen další výzva pro polabskou top obranu ligy, jež jako jediná neinkasuje ani 70 bodů, a navíc bude mít už zpět svého ústředního defenzivního psa Collinse, který se už těší na lovení Autreyho s Nicholsem.

Utkání bude mít větší náboj pro hned tři hráče. V nymburském dresu se do Ústí poprvé od konce své šestileté mise na severu vrátí reprezentační křídlo Svejcar, v barvách SLUNETY pak budou ve hře ex-nymburští Váňa a Autrey.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Nymburku se po nevydařeném začátku velmi daří. Myslím, že v letošní sezoně opět vidíme ten dominantní Nymburk, což potvrzují výsledky i v Europe Cupu. Pro nás je velmi důležité, že jsme v posledním utkání v Alpe Adria Cupu předvedli výkon, který jsme si představovali a budeme na něj chtít navázat i proti tak těžkému soupeři, jako je Nymburk.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Nebýt špatného začátku v posledním domácím utkání, mohli jsme ho vyhrát, ale byla to výborná zkouška a příprava na nedělní zápas. Myslím, že nás čeká podobný soupeř, jako byla v týdnu Dabrowa Gornicza, tedy hodně agresivní obrana, rychlý přechod do protiútoku a skvělí střelci. Na druhou stranu jsme si dokázali, že když hrajeme naši hru, můžeme hrát s každým týmem. Věřím, že navážeme na výkon z druhého poločasu posledního utkání a přeneseme si ho i do zápasu s Nymburkem.“

Spencer Svejcar (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Samozřejmě se na návrat do Ústí moc těším, že zase uvidím své kamarády. Znám tam hodně lidí z klubu, hráčů, trenérů, ale i fanoušků a lidí okolo. A vždy je příjemné vidět lidi, které znáš a dlouho jsi je neviděl. Vybudoval jsem si tam hodně vztahů. Ale hlavně tam jedeme na zápas, takže to nechci nijak moc prožívat a chci se soustředit na utkání. Zvláště když Ústí poslední dobou hraje dobře a bude to těžký zápas. SLUNETA teď hraje jinak než se mnou v minulé sezoně. Začátek jim nevyšel, ale pak udělali změny a měli sérii výher. Jsou teď opravdu nebezpečným týmem. Místo mě tam mají Tye Nicholse, který je odlišným typem hráče. Je to extrémně talentovaný skórer, má nejvíc bodů v celé lize. Je víc na míči než já. Pro ně je důležité, že našli dobrou kombinaci mezi Nicholsem a Lambem Autreyem, kteří ukázali, že spolu mohou hrát, i když ne každý si to myslel.”