Basket Brno

#4
5.0

Muži zpod Špilberku přežili hru s ohněm

Brno doma pohrdlo nebývale silným startem a i po nabytí 21bodového náskoku se nakonec muselo s Kolínem bát, než získalo těžce vydřenou výhru 77-72.

Brňané měli proti nadále oslabeným Medvědům (bez Smithe, Číže) úžasný start, když první čtvrtinu i díky nástupu 11-0 (se třemi ztrátami hostů) ovládli 25-5, a to díky skvělým trojkám (7/5), převaze z brejků (12-5), na doskoku (13-7) i 8 ztrátám Kolína.

Ve druhé čtvrtině se ale tým hostů i pomocí zónové obrany a útočných doskoků kousal zpět, když bodově jej držel především Halada s duem Boškovič - Veljkovič. Do kabin tak Kolíňané odcházeli s ještě hratelným mankem 42-30, a to i přes 12 ztrát a veliký deficit z brejků (15-1).

Ve třetím dějství Medvědi zlobili ještě víc a po třech trojkách i rostoucím počtu ztrát Brna přirazili za pět minut na 51-45. Domácí se vzápětí vrátili do dvojciferného vedení, ale GEOSAN znovu a znovu dorážel, až po trojkách a útočných doskocích 3:20 do konce snížil na 73-72. Pak ale promarnil i podkošová zakončení, když mohl jít už do vedení, a do konce zápasu už neskóroval. Naopak domácí se i přes trvající ofenzivní zmar dostali po Šiškově nájezdu na 76-72 a i přes míjené šestky se dík trvající kolínské marnosti dopracovali k vítězné radosti.

Tahouny Brna (bez Brown-Soarese) byli Zdanavičius (14+12 doskoků), trojkařky obdařený Viktor Půlpán (12+8 asistencí, 6 doskoků a 5 zisků, trojky 5/3), dále Šiška (11+7 asistence), Lee (11) a Kubín (10). Za Kolín dvojciferně odporovali jen Veljkovič (20+10 doskoků) s Haladou (16+7 doskoků). Domácí měli převahu z brejků (24-14), trojek (10-9) a při remíze na útočném doskoku (22-22) i z druhých šancí (23-16).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): Abych řekl pravdu, nakonec to pro nás nebyl úplně jednoduchý zápas. Řekl bych, že to nebyl jednoduchý zápas, protože jsme se do této situace dostali poprvé v celé sezoně. Náš mladý tým se asi trochu zalekl v té druhé čtvrtině, Kolínu tam něco spadlo a začali hrát trochu uvolněněji. Jsem rád, že jsme to zvládli, ale je to pro nás zdvižený prst a musíme si na to dávat pozor."

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): Měli jsme velice dobrý start, hráli jsme rychle, hráli jsme naši hru. Možná pak přišlo uspokojení z toho výsledku, mysleli jsme si, že to půjde samo a že to jen tak dohrajeme na půl plynu. Kolín začal hrát zónu, čím nás trochu zpomalil a byl nepříjemný. Na konci rozhodla naše dobrá obrana."

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): V první řadě gratuluji Brnu, dnes vyhrálo zaslouženě, vedlo 40 minut. Dnes bylo vidět, že Brno si jede za vítězstvím. Dnes rozhodl zápas útočný doskok soupeře a naše ztráty. Ještě jednou gratuluji Brnu, ale musím říct, že dnes jsme se porazili sami. Je to už pátý zápas po sobě, kde jsme měli 20 ztrát. S tímto číslem jsme dnes neměli šanci Brno porazit."

Filip Halada (křídlo BC GEOSAN Kolín): Mrzí to hodně, vůbec nám nevyšel začátek zápasu, kde nám chyběla energie. Už se nám to několikrát stalo, že začneme špatně. Nevím čím to je, možná proto, že máme náročný program a nějaké zranění. Jinak ale gratuluji Brnu, zasloužené vítězství."

• zkušenosti a trpělivý útok

Absence Brna: pivot Brown-Soares (nemoc, start nejistý)

První vzájemný zápas sezony: 60-79

Kurzy Chance na výhru: 1,42 - 3,18

Brno jde do souboje s možná nadále oslabeným Kolínem nabuzené už druhým skolením Nymburka, navíc se mu do sestavy vrací křídelník Dáňa a pivot Krakovič, a bude tak útočit na svou devátou výhru. Pokud předvede podobnou bojovnost a obranu jako proti Nymburku, navíc omezí ztráty a pokusí se Medvědy svými mladíky uběhat, může se po 40 minutách radovat.

Kolín ve středu bez opor Číže a Smithe vůbec nezvládl domácí duel s posledním týmem skupiny Alpe Adria Cupu, kdy dal pouhých 65 bodů, ale pokud se dokáže vzchopit a podat maximálně taktický výkon bez ztrát a s nadstandardní trojkovou palbou, může domácím zadělat na problémy.

Tomáš Nesrovnal (asistent Basket Brno): „Opět nás čeká náročné utkání proti velmi zkušenému týmu. Kolín nedávno lehce obměnil soupisku a navazuje na výkony ze začátku sezony, a to především díky ofenzivnímu pojetí hry s velmi dobrou střelbou za tři body. Po dlouhé době jsme měli celý týden na přípravu a tak věřím, že pokud dodržíme naše zásady a do utkání vstoupíme s agresivní nátlakovou obranou, budeme na Vodovce slavit vítězství.”