28

#19
14.0

NH u Labe bez dvojciferného střelce a bez A1

Jen se po první čtvrtině (15-13), kde nechával hostům řadu podkošových zakončení a neměl přesvědčivý útok, zahřál Nymburk doma na provozní teplotu, spláchl Novou huť 96-49 a nadobro ji tak odstřihl od šance na horní nadstavbovou skupinu.

Ve druhé čtvrtině z 19-15 přes pět ztrát soupeře aktivitou mladíka Dávida Nováka a údery zpod koše i trojek pláchl na 43-18 a ukončil tak veškeré napětí. NH už do půle (48-24) spáchala 15 ztrát, trefila jedinou trojku ze 13 pokusů a na 30 bodů se dostala až 13 minut před koncem.

Nymburk (bez Svejcara, Bella, Collinse) měl osm dvojciferných skórerů, a to Sehnala (14+8 doskoků), Kováře (12+8 doskoků), Mathona (11+8 doskoků), Bohačíka, Tůmu (po 11), Kříže (10+7 doskoků), Rylicha a Gordona (po 10). Nejlepší střelec Ostravy Janů zapsal 7 bodů. Z pole lepší domácí (v procentech 47-29) si víc pomohli zpod koše (46-30), z brejků (23-9), z trojek (36/10 - 24/2) a také v kolonce ztrát (13-28).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád za výhru. Hráli jsme dobře celý zápas. I v první čtvrtině, kdy jsme se trápili střelecky, ale pozice jsme si vytvářeli a dobře bránili. A když hrajete solidně, tak v jeden moment se nasazení vyplatí a zápas se začne lámat. A to se stalo ve druhé čtvrtině. Měli jsme několik zisků, lehké koše, to sňalo tíhu z ramen střelců a najednou jsme začali dávat i z dálky. Soupeř se pak rozhodl hrát více s mladými hráči a už to bylo jednodušší. V posledních dvou zápasech měl soupeř velmi nízkou úspěšnost střelby, ale to není jen o tom, že bychom měli štěstí, že to soupeři zrovna nejde. Je to důsledek nasazení, kdy soupeř nemá na nic čas a střílí pod naším tlakem. A střelba pod tlakem je něco zcela jiného než z volných pozic. teď je třeba využít příští týden k dobití baterek, zahojení bolístek a také k tréninku, abychom se dále zlepšovali. Teď nás totiž čeká měsíc, ve kterém se bude rozhodovat o části naší sezony.”

Dávid Novák (křídlo ERA Basketball Nymburk):
„Já jsem si zápas užil velmi, protože jsem dostal po dlouhé době nějaké minuty. Měli jsme pár hráčů zraněných, ale já se vždycky snažím nějak pomoct týmu. V té druhé čtvrtině to na mě nějak vycházelo. Snažil jsem se dělat to, co jsem si myslel v tu chvíli bude správné a výhodné pro tým. Dvakrát mi to vyšlo do koše a jednou jsem byl volný na trojce. Stál jsem ve správný čas na správném místě a vyšlo to dobře. Spoluhráči jsou skvělí a hodně mě podporují. Jsme dobrá parta a všichni jsou šťastní, když se mi něco povede. Po zdravotních problémech se dostávám do formy, ale ještě to není úplně super. Ještě potřebuji chvilku na to, abych se dostal úplně nazpět do formy a potom to bude všechno lepší. Naše obrana se stále zlepšuje. Dovolili jsme jim jen 49 bodů, což je neskutečné číslo.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Hlavně v první čtvrtině to vypadalo, že se nikdo nemůže trefit do koše. Vypadalo to, jak kdyby půl roku nikdo nehrál basket. Měli jsme dobré pozice, ale nebyli jsme schopní trefit koš. Začátek nebyl dobrý z naší strany, ale potom od druhé čtvrtiny jsme do toho začít šlapat. Začali jsme běhat, agresivně bránit, z toho také pramení to, že jsme soupeře nepustili přes 50 bodů. Takže bylo to jenom o agresivitě a o tom, že začneme běhat. Povedlo se navázat na tu obranu ze středy. Nepamatuji si, kdy jsme takové soupeře ubránili na takovém malém počtu bodů, takže povedlo se to neuvěřitelně. Takhle si musíme pomáhat v obraně pořád, a když takhle budeme bránit pokaždé a nejenom nějaké zápasy, tak jsme hodně silní. Byl to dobrý týmový výkon, takhle to má vypadat, myslím si, že i pro diváky to je lepší, když pokaždé skóruje někdo jiný, než když někdo dá 30 bodů. Je až neuvěřitelné, že jsme všichni byli kolem těch 10 bodů. A já jsem teď jedině rád, že takovýhle týmový výkony máme, dá se na to koukat, nás to baví a lidi to také snad baví.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Myslím, že jsme si ze soupeře sedli na zadek. Nevím, z jakého důvodu. Nevyužili jsme absenci Svejcara, Collinse a Bella. Dokázali jsme hrát jenom pět, nebo sedm minut, kdy to bylo dobré. A pak se to celé rozpadlo a opět náš útok a naše klasické ztráty. Dnes se to vyšplhalo na 28 ztrát, což je neuvěřitelné. Trojky jsme trefili snad dvě, což je další neuvěřitelné číslo. Nymburská obrana je hodně agresivní, my se na to připravovali, ale stejně to nepomohlo. Přitom minule jsme si s podobně agresivní obranou Písku poradili. Když si ale ukopnete míč a třikrát ho hodíte soupeři do rukou pod vlastním košem, tak je těžké hrát vyrovnanou partii. A jestli chceme hrát lepší basketbal, tak se musíme tomu tlaku naučit vzdorovat. Mladí hráči u nás šanci dostávají, dnes bylo minut více, protože to nešlo základní pětce, která byla mínus třicet, tak jsem zkusil dát do hry jiné hráče. Bohužel ani to nezměnilo vývoj utkání. Uvidíme, jestli to kluci vezmou jako lekci, že basketbal je o něčem jiném, než si jen házet na koš, ale že je to třeba opravdu odmakat.”

Matyáš Janů (křídlo NH Ostrava): „Dnes rozhodovalo jednoznačně fyzično. Nymburk je je mnohem fyzičtější. Ale to není výmluva, to je prostě fakt. Pro nás to byla velká škola. Každý zápas proti Nymburku je pro nás obrovská zkušenost pro nás. Proti takové obraně si jen tak nezahrajeme. Může nás to posunout dál a víme, na čem musíme pracovat.”

• úderný forward Williams

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (zranění), guard Collins, power forward Bell (oba nejistý start)

První vzájemný zápas sezony: 93-59

Kurzy Chance na výhru: 1,03 - 13,0

Nymburk je po středečním utkání Europe Cupu poněkud rozbitý, ale stále platí, že s Ostravou zvítězil v 51 z posledních 52 zápasů, když zaváhal jen v minulé sezoně na její palubovce, navíc NH v Nymburce dosud nikdy nevyhrála. Polabané nebudou chtít po Děčínu navázat druhý bezkrevný výkon v lize a i v oslabení budou cílit na výhru.

Nová huť, která počítá 6 výher z posledních 9 utkání, ale chová poslední jiskřičku naděje na skupinu A1 a pro její rozhoření udělá u Labe maximum. Nasadí zřejmě všechny své muže, a pokud bude schopná zápas odbránit na minimu obdržených bodů, se solidním doskokem a omezením ztrát může domácím udělat problémy.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Ostrava v poslední době našla svou identitu a to zejména v souvislosti s příchodem Maddena, který jim přinesl změnu. V posledních deseti zápasech si vedou mnohem lépe. Je to mnohem lepší tým, než odpovídá jejich postavení v tabulce. Pro nás je ale hlavní se soustředit sami na sebe. Kromě výhry je pro nás důležité navázat na středeční pohárový výkon, abychom byli schopni předvádět basketbal vysoké úrovně pokaždé, když jdeme na hřiště. Máme jednoduchá pravidla a na jejich dodržování bude naším hlavním cílem.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „V Ostravě jsme v poločase vysoko vedli, ale pak nás zaskočili a v úvodu druhé půle měli velkou šňůru. Na to si musíme dát pozor a musíme se maximálně soustředit celý zápas. Do A1 už se asi nedostanou, ale nemyslím si, že by se u nás chtěli nějak šetřit Naopak to vezmou jako možnost dobře se připravit na boje v A2 a pokračovat v tom svém zlepšování. My hrajeme doma jinak než venku, kde se nám občas tolik nedaří. takže doma určitě uděláme vše pro to, abychom navázali na ten středeční výkon. Máme nějaké zdravotní problémy, ale bude na nás dalších, abychom týmu pomohli. V tom širším kádru je naše hlavní síla. Boj o první místo ještě není rozhodnutí. Věřím, že teď v Opavě mohou vyhrát Pardubice, kterým by to hodně pomohlo v boji o A1.”

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „Jedná se o důležitý zápas, pokud chceme mít aspoň mikro naději na skupinu A1. Víme proti komu stojíme, sílu Nymburka respektujeme, ale momentálně jsme nastaveni tak, že pro postup chceme udělat vše. Bude to vycházet ze zabezpečené obrany, rychlého návratu zpátky a být o dost trpělivější v útoku než v prvním zápase. Z toho pramení také úspěšnost střelby a musíme ji mít víc než 40 procent.”

Chase Jeter (pivot NH Ostrava): „Máme před sebou zápas, který pokud chceme pomýšlet na A1, tak musíme vyhrát. Víme, že se nám první zápas nepovedl střelecky a chceme to napravit.”