15.0
#5
22.0

Nymburk utavil i Opavu v kulise 2062

Mistr i přes delší hluchou pasáž v první půli, kterou řádně rozlítil svého italského kouče, vytěžil z opavské palubovky očekávanou výhru (75-94) a pokračuje tak dál v letní krasojízdě. Pro poražené Slezany byla při povodněmi o týden odložené domácí premiéře sezony povzbuzením aspoň skvělá návštěva 2062 fanoušků.

Neustále střídající hosté měli výborný vstup, když z brejků, trojek i snadných ataků koše při kvalitní obraně i doskoku pod oběma koši vytlačili vedení 10-19. Také ale víc ztráceli a od tohoto stavu to byl jeden míč za druhým. Nymburk navíc přibrzdilo postavení opavské zóny, v obraně se nechávali jeho hráči překvapovat záběhy soupeřů a také neefektivně zindividualizovali svou hru, až došlo po 15 minutách k opavskému obratu na 29-27 s 11 ztrátami Polabanů, a jejich kouč Tabellini se tak při timeoutu musel uchýlit i k pro něj netypickému klení ve větších než malých dávkách.

To jeho muže probralo z letargie, průbojný křídelník Matěj Svoboda nakopl nový únik a hosté se do půle zpod koše probili k vedení 34-44 se 17 procenty náskoku v úspěšnosti z pole i s převahou na doskoku (14-27) a v produkci zpod koše (10-24). Opava sice dvakrát méně ztrácela, ale handicapovala ji trojková bilance 14/2.

Nymburk od poloviny druhé do konce třetí čtvrtiny spáchal už jen tři ztráty, po změně stran dvěma trojkami rychle natáhl náskok na 16 bodů a při postupně rostoucí únavě v posledních dvou týdnech jen nárazově trénujících Slezanů už dál kontrolovali svůj náskok, když stále snadněji pronikal pod koš a skóroval. Lídr Slezanů Šiřina už k 11 poločasovým bodům nepřidal žádný další.

V jeho týmu (bez Farského, Kavana) Švandrlík stihl 12 bodů a Puršl 10. Tým ERA (bez Svejcara) dvojciferně potáhli Birts (18), Matěj Svoboda (12), Bishop a Rylich (po 10). Z pole mnohem přesnější Nymburk (v procentech 31-53), vládl z oblouku (30/7 - 30/12), zpod koše (18-42), z brejků (7-21) a přes manko na útočném doskoku (14-11) i z druhých šancí (8-18). Opava víc vytěžila jen z trestné linie (30-14).

David Zach (asistent BK Opava): „Z naší strany celkem slušných prvních asi 15 minut, kdy jsme přesto, že Nymburk vedl 6-0, dokázali vrátit se do zápasu a vedli jsme 29-27, v závěru poločasu ale nastal první průšvih, proč jsme dneska nemohli utkání zdramatizovat. Soupeř si především útočným doskokem, druhými šancemi a body z rychlého protiútoku vzal vedení zpátky a my jsme už nenašli recept. Dnes jsme se nemohli trefit z dálky, pokud bychom se trefili, věřím, že bychom byli více konkurenceschopní, ale Nymburk potvrdil velkou kvalitu na obrané i útočné polovině. My děkujeme všem fanouškům, že nás přišli do haly podpořit v takovém počtu.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád za výhru a za to, že lidé v Opavě měli možnost vidět hezký basketbalový zápas ve velké intenzitě a trochu se odreagovat od událostí posledních týdnů. My v první půli postrádali pozornost na obou stranách hřiště a nebyli jsme tvrdí. Měli jsme štěstí, že Opava netrefila několik otevřených střel. Z toho se musíme poučit. Ve druhé půli už to bylo lepší, ale stále od nás očekávám lepší výkon. Musíme zlepšit vyrovnanost výkonů ve vysokém tempu a s důslednou obranou. To dnes bylo spíše průměrné. Opava měla teď své problémy, nemohli tolik trénovat a bylo vidět, že nejsou v nejlepší formě. Náš výkon byl solidní, ale máme na to hrát lépe. Doufám, že to bude už ve středu v Lize mistrů. Byly dva důležité momenty v zápase. A to konec druhé čtvrtiny, kdy jsme dali několik košů z protiútoků a vytvořili si náskok. A druhý moment byl konec třetí čtvrtiny, kdy zahrál dobře Jakub Tůma.”

• široká rotace

Absence Opavy: křídlo Kavan (zranění kotníku)

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (rekonvalescence po operaci), rozehrávač Kováčik (nevešel se do nominace).

Kurzy Chance na výhru: 3,67 - 1,30

Hned první domácí utkání má pro Opavu visačku hitové. V souboji dvou posledních mistrů se před kamerami ČT sport utká s nadupaným Nymburkem, který Slezany jasně spláchl už v přípravě. V Opavě nicméně padl třikrát z posledních 9 vzájemných zápasů, naposledy na konci nadstavby minulé sezony, což byla také jeho jediná porážka ročníku s tehdy úřadujícím mistrem.

I nyní přijíždí v roli favorita, nicméně Opava, která už možná nasadí křídlo Farského, je posilněna poměrně nečekanou výhrou z Pardubic, kterou získala po deseti dnech s jediným pořádným tréninkem, neboť celý tým se věnoval zejména úklidu spouště po záplavách. To, jak se popasuje s enormně agresivní hrou Polabanů, se tak uvidí až v samotném utkání.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „V sobotu nás čeká první domácí zápas proti Nymburku, chceme hlavně přivítat fanoušky, kteří se těší na zápasy a v momentální situaci řeší své problémy po povodních, doufáme, že si vyčistí hlavu a budou součástí skvělé atmosféry. Přijede Nymburk, který je účastník Ligy mistrů, měli jsme tu čest si s ním zahrát už i v přípravě, hraje agresivně na míč, má ve své hře hodně zdvojení a rotací, my musíme předvést co nejlepší výkon.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Před námi je první domácí zápas, přijede silný soupeř, který se dostal do Ligy mistrů, my věříme, že přijde spousty fanoušků, kteří nás poženou za co nejlepším výsledkem.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsme rádi, že se může hrát v Opavě, přestože město nedávno postihla povodeň. Je skvělé, že se povedlo halu zachránit. Doufám, že budeme schopni lidem nabídnout dobrou podívanou a pomoci jim se odreagovat od starostí, které teď jistě mají. My chceme zůstat na správné cestě a víme, že hrát v Opavě je jedna z nejtěžších výzev, které v sezoně máme. Bude to boj. A jsem zvědavý, jak náš nový tým bude na tuto výzvu reagovat. Chceme ukázat vítěznou mentalitu. Je třeba se soustředit jen na tento nejbližší zápas, všichni plně respektujeme Opavu, a nemyslíme na to, že ve středu startuje Liga mistrů. Teď je pro nás nejdůležitější Opava. Její hráči budou o to nebezpečnější, protože většina z nich je z regionu, který povodně postihly nejvíce, a budou mít vekou motivaci dát místním lidem důvod k tomu, aby byli hrdí a zápas si užili.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „V přípravě jsme sice nad Opavou vyhráli, ale oba týmy jsou teď už někde jinde. My jsme momentálně v jiném rozpoložení než na začátku přípravy. Opava také od té doby dobře zapracovala podkošového hráče Howarda či Máru Vyroubala. Nebude to nic jednoduchého. V Opavě se nikdy nehraje snadno, navíc je teď ty povodně ještě více semkly. Bude to však hodně o nás, jestli budeme schopni hrát po celých 40 minut náš basketbal a držet se plánu. Náš program na říjen je hodně nabitý, ale na to nesmíme myslet. Musíme si hlavu nastavit vždy jen na ten nejbližší zápas a nic jiného neřešit. Věřím však, že našemu týmu nehrozí, ž by něco podcenil a že půjdeme do všeho od začátku na sto procent a nebudeme chtít dopustit nějaké překvapení. V těžkých časech se komunita vždy ještě více semkne, takže čekám, že ty povodně budou mít na opavský tým pozitivní vliv a že kluci budou chtít lidem pomoci se odreagovat od toho neštěstí, které se tam stalo.”