10.0
#5
5.0

Nymburk na Dašické čaroval: z minus 18 ve čtvrté!

Enormně motivovaný ex-nymburský power forward Luboš Kovář odehrál možná životní zápas mezi profesionály, v němž chtěl bývalému chlebodárci v plné polní předvést, co všechno v něm ztratil. Avšak ani jeho magické trefy, čtyři trojky, 20 bodů a 10 doskoků nakonec k úspěchu nevedlo. Jeho Beksa sice v sedmičlenné rotaci při výkonu za hranicí svých možností vedla ještě devět minut do konce 82-64 právě po trojce svého tahouna, jenže pak spáchala zejména pod vlivem rychle docházejících sil sebevražedných 11 ztrát a mistr po nebývalém obratu triumfoval 89-94, když poslední dějství ovládl 10-32.

Vyvázl tak s výhrou z utkání, po jehož většinu byl horším týmem, když dlouhý čas nenahraditelně postrádal svou soustředěnou a enormně agresivní hru. Chyběly mu tak získané míče, navíc se prakticky nedostával k útočným doskokům a už trochu tradičně se málo trefoval z větších dálek. Ovšem nedílnou součástí jeho výpadku byl více než třicet minut po všech stránkách dokonalý výkon domácích, kteří i bez znovu zraněného lídra Šafarčíka bojovali jako lvi a efektivním útokem téměř bez ztrát, pohlídaným obranným doskokem a ohromnou prací podkošového dua Brunk - Kovář, které využívalo každé nabídnuté šance, vyhráli už úvodní čtvrtinu 28-20.

Ve druhé hosté krátce stáhli na čtyři body, ale Kovář s Novotným, Brunkem a Williamsem po 19 minutách vysunuli vedení Beksy až na 49-36, když Nymburk marně hledal jakoukoli delší trefu (trojky 9/5 - 11/2) a nemohl se vůbec opřít ani o útočné doskoky (1 za celý poločas a k tomu i osm ztrát).

Žádná stíhací jízda se překvapivě nekonala ani po změně stran, naopak Kovář s Brunkem chytrou hrou navýšili vedení domácích na 15 bodů, a když se z oblouku i trestné linie přidal křídelník Williams, blížil se náskok už ke dvacítce, přičemž technické chyby nabalující hosté v závěru třetí čtvrtiny přišli o vyfaulovaného rozehrávače Sehnala. V posledním dějství ale nakopl motory playmaker Brown, těžící z vystupňované defenzivní týmové agrese, a hodně svými trojkami ve spolupráci s obruč atakujícím Bishopem dostal míče jako o závod loupící a do brejků pálící hosty na hranu deseti bodů, aby poté dvěma trojkami manko už téměř vymazal a Bishop dvěma šestkami dostal celek už do vedení 89-90. Rylich poté čtyřmi body zápas zavřel. Závěrečných 200 sekund jeho tým vyhrál 1-17.

Mistra (bez Bohačíka, Svejcara) vedli Brown (22+6 asistencí), Bishop (20, TH 12/10) a Kříž (13). Jejich tým kraloval body zpod koše (30-56) a z brejků (6-29), nakonec výrazně méně ztrácel (18-8, po změně stran nula!) a měli o 19 střel víc. Domácí (dále i bez Simonidese a Michala Svojanovského) vedle Kováře táhli i Williams (20, TH 10/8), Brunk (18+9 doskoků) a Novotný (12). Beksa dala víc trojek (19/8 - 28/5) a šestek (29-21).

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Utkání hodnotím ze dvou pohledů. První je ten, že jsme si dokázali, že pokud hrajeme náš basketbal, tak i v té úzké rotaci, při zraněních, která máme, dokážeme hrát i s tak kvalitním týmem, jakým je Nymburk. Ano, soupeř k nám přijel po pohárovém zápase, ale my jsme ho donutili hrát na sto procent. Druhá stránka je ta, že basketbal se samozřejmě hraje na vítězství a to jsme bohužel nezískali. Mé hodnocení je tedy dvojí: dlouho jsme odváděli dobrý výkon, ale nakonec jsme nevyhráli, takže to pochopitelně není ono. Vnímáme ale, že s každým dalším zápasem, který odehrajeme, se naše výkonnost posouvá dopředu. Od Olomoucka, přes Opavu a Ústí jsme se zlepšovali, až to vygradovalo v Jindřichově Hradci. Říkal jsem, že nevím, jestli s Nymburkem to vygraduje ještě dál, ale my jme opravdu předvedli ještě lepší výkon. S klukama jsme si hned po zápase řekli, že v tom musíme pokračovat. V neděli máme volno, v pondělí přijdeme na trénink a budeme makat dál!”

Luboš Kovář (power forward BK KVIS Pardubice): „Zápas bych zhodnotil tak, že Nymburk podle mě absolutně nečekal takovýhle průběh. Nechci říkat, že k nám přijeli s tím, že jasně vyhrají, to rozhodně ne, oni nepodceňují žádný zápas, ale asi nečekali, že nastoupíme s takovou energií, že budeme hrát takhle agresivně a nenecháme se od nich zmlátit. Hlavní důvod úspěšného průběhu byl tedy v tom, že po 3 a půl čtvrtiny jsme se vyrovnali jejich agresivitě, díky tomu jsme měli skoro 20bodový náskok. Nymburk má ale velkou výhodu v tom, že trenér má k dispozici 12 hráčů, kteří můžou hrát. Když ty už nemůžeš, zase přijde na hřiště nový hráč, takže je to těžké. Je možné, že nám v závěru došly síly. Nymburk v poslední čtvrtině ukázal to samé, co v Lize mistrů a my jsme nevěděli, co s tím. Oni si na konci jenom běhali pro jednoduché koše a my jsme na to bohužel neměli odpověď.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Do utkání jsme vůbec nevstoupili tak, jak jsme chtěli. Bylo jasně vidět, že naši hráči neměli potřebný chtíč vyhrát, což platilo pro celý první poločas. I ve třetí čtvrtině bylo v naší hře moc chyb, které jme dělali hlavně na útočné polovině hřiště. Neměli jsme takovou úspěšnost střelby, na jakou jsme zvyklí, což podle mě souviselo s tím, že celkově jsme neměli takové nastavení, jaké obvykle míváme. Ve čtvrté čtvrtině jsme ale našli v našem středu několik hráčů, kteří to vzali do svých rukou a proměnili několik důležitých střel, díky nimž jme se na domácí dotáhli v a koncovce je i dokázali porazit.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Jsem strašně rád za to, že se nám podařilo tento zápas zvrátit na naši stranu a vezeme si výhru, i když určitě neprobíhal podle našich představ. Od začátku mi přišlo, že jsme nebyli takoví, jako jsme vždycky. Pardubicím to lepilo z dálky, dostaly se od deseti až dvanáctibodového vedení a ve čtvrté čtvrtině už to vypadalo velmi složitě. Nicméně my máme letos tak nastavený tým, že všichni bojují do poslední minuty, což se ukázalo i dneska, kdy jsme v závěru byli schopni za 4 minuty stáhnout 12 bodů a otočit skore na plus 5 pro nás. Dlouho nám to nepadalo z dálky, ale Steph Brown trefil na konci dvě velké střely, které nás vrátily do zápasu a pak jsme to obranou a bojovností zvrátili na naši stranu. Jsem rád, že na Ligu mistrů do Istanbulu odjíždíme na vítězné vlně.”

• útočný doskok

Absence Pardubic: power forward Simonides (obnovené zranění ramene), guardi Šafarčík (obnovené zranění), Michal Svojanovský (zranění nohy)

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (rekonvalescence po operaci)

Kurzy Chance na výhru: 6,44 - 1,13

Nový tým Beksy čeká zatím nejtěžší zkouška v podobě nabušeného týmu obhájce trofeje, který zatím včetně přípravy neztratil ani jeden zápas. Pro oslabené domácí budou před kamerami ČT sport úkoly jasně dané - pokusit se nespáchat proti drtivému presu soupeře přehnaně mnoho ztrát a také mu nedovolit příliš rychlých protiútoků a útočných doskoků. Další těžký úkol bude, jak se taktickou hrou probít k dostatečnému počtu bodů, kdy by mohl sehrát stěžejní roli pivot Brunk, na nějž Nymburk zřejmě bude muset zesilovat krytí.

Polabané po čtvrtečním návratu z Řecka nemají na přípravu mnoho času, ale jejich široká a neveteránská rotace jim dovoluje hrát spoustu zápasů v rychlém sledu a při stále stejné intenzitě na obou polovinách. Pro tým kouče Tabelliniho, který v Pardubicích vyhrál 11 z posledních 12 ligových zápasů, je hlavní výzvou nepolevit ve výkonu po těžkém souboji v Lize mistrů, čehož by Beksa mohla využít. Z dosavadních utkání se ale zdá, že taková varianta vůbec není ve hře.

Jan Dvořáček (asistent BK KVIS Pardubice): „Čeká nás tým, který je velmi silný - atletický, agresivní, velice kvalitní. Musíme očekávat, že hosté na nás budou chtít od první minuty vlétnout, musíme na to být připraveni. Je potřeba hrát zodpovědně, pomoct našim rozehrávačům při vyvážení míče i při organizaci útoku, být důslední při stavění každý clony, exekuovat útok správně a nenechat se donutit ke zbytečným ztrátám. Mimo herní faktory bych vyzvedl důležitost naší týmové koheze, to znamená, vydržet pospolu i v momentech, kdy se nám nebude dařit. Takovou situaci musíme proti tomuto soupeři očekávat. Může se stát, že budeme mít špatný začátek, nebo se nám naopak podaří a menší výpadek přijde v průběhu zápasu. Důležité bude, jak na to dokážeme zareagovat, ve smyslu, jak budeme stát při sobě. Pořád je potřeba držet fokus na to, že utkání trvá 40 minut a přes případné těžké chvilky se  musíme společně dostat.”

Petr Šafarčík (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Určitě nás čeká zatím nejtěžší utkání v lize. Nymburk i ve středu v Lize mistrů ukázal, že v této sezoně bude mít obrovskou kvalitu, v Řecku odehrál skvělý zápas. Uvidíme, jak se jim podaří rychle přepnout do české ligy. My jsme samozřejmě moc rádi, že jsme se po špatném začátku sezony konečně dočkali prvního vítězství, ale dobře víme, že teď nás čeká úplně odlišné utkání, než jaká byla ta dosavadní. Na druhou stranu si teprve podruhé zahrajeme doma. Musíme toho využít, začít s velkou energií, zkusit Nymburk třeba trochu zaskočit. V první řadě je potřeba, abychom se přizpůsobili jejich agresivitě a rychlosti, jak na jejich obranné půlce hřiště, tak i na doskoku. Také musíme eliminovat jejich rychlou hru dopředu, protože tu mají zase opravdu skvělou. Myslím si, že právě tohle budou hlavní parametry, které budeme muset plnit na sto procent, abychom v tomto zápase mohli pomýšlet na vítězství. Každopádně jme odhodlaní tohle všechno plnit a uvidíme, jak to dopadne.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Pardubice začaly sezonu nečekanými porážkami, ale výhra v Jindřichově Hradci je jistě vrátí do správných kolejí. Je to velmi nebezpečný soupeř, který má hodně zkušeností. Mají silné české jádro v čele s Petrem Šafarčíkem, Ondrou Šiškou a Lubošem Kovářem. K tomu mají talentované Američany. Očekávám od nich, že budou chtít ukázat svou skutečnou sílu a budou extra motivovaní. Na to se musíme zítra připravit a nic nepodcenit. Musíme pokračovat v tom, co se tu snažíme budovat a hrát náš vítězný basketbal. Nemůžeme si myslet, že nám to spadne samo do klína.”

Atrakce utkání: pro děti malování na obličej, tvarování balónků díky McDonald’s Pardubice, vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice, v poločase divácká soutěž o dort od Cukrárny v Pernštýnské.