11

#14
17.0

Nymburk knokautoval Beksu šňůrou 22-0!

Lídr tabulky si 23 minut hrál s domácí Beksou na přetahovanou, aby poté brutálně bez spojky o dva stupně podřadil v obraně a šestiapůlminutovou sekvencí 0-22 s 9 ztrátami soupeře rozhodl, když obrátil ze 45-40 na 45-62!

V dohře 7. kola A1 jej opět více než čtyřiceti body táhlo duo Gordon (22) - Stephens (21), díky němuž Nymburk ve čtvrtém zápase za posledních sedm dní uchvátil desáté vítězství (61-79) z 11 posledních utkání v lize.

Favorit do boje vtrhl bleskovou hrou s ještě bleskovějším zakončováním a vedl 7-15, když se tlačil pod koš s podporou útočného doskoku. Jakmile jej ale Beksa dostala do hry pět na pět a dalekých střel a sama dokázala skórovat zpod koše, stihli hosté za druhou pětiminutovku úvodní čtvrtiny pouhé tři body a začínalo se skoro znovu. Nymburk pak pláchl až na 26-34, ale domácí, jež do půle 13 body napojil pivot Škifič, se dvěma trojkami vrátili a uhráli vyrovnaný poločas i s nulovou podporou náhradníků.

Pak už ale přišla drtivá třetí čtvrtina hostů, kteří nutili Pardubice do jedné ztráty za druhou a převážně zpod koše, ale i se dvěma slepenými trojkami Gordona s nimi rychle zúčtovali.

Střelecké pole Nymburka (bez Bohačíka, Svejcara, Sanderse, Nováka) vedle osového dua dvojciferně podpořil i Bell (10). Jeho tým byl lepší z pole (v procentech 40-47), měl o 16 střel víc, kraloval body zpod koše (28-58), z brejků (13-19), útočnými doskoky (8-16, body z nich 5-15) i menším počtem ztrát (18-11). Za domácí (bez Vyorala, Marshalla), kteří propásli šanci se dorovnat čtvrtému Děčínu, byli vidět Chatman (15), Škifič (14+7 doskoků) a Švrdlík (10). Jen 5 body přispěla lavička.

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):
„V prvním poločase jsme hráli velmi dobře, s potřebnou energií, s nasazením na obranné i na útočné polovině hřiště. Ve třetí čtvrtině jsme bohužel ztratili příliš mnoho míčů, neproměnili jsme některé střely a Nymburk rozhodl o svém vítězství.”

Michal Svojanovský (guard BK KVIS Pardubice): „Nevím, co k tomu říct... Šňůra, kterou Nymburk předvedl ve třetí čtvrtině, rozhodla. My jsme nebyli schopni nic trefit, zahrát jediný set tak, jak jsme chtěli. Naše tempo neodpovídalo tomu, jak bychom chtěli hrát, jak bych si naši hru představovali. Možná je na nás trošku znát, že hrajeme v užší rotaci. Sešlo se to všechno dohromady.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Za tuto výhru jsem velmi šťastný. Hrajeme teď mnoho utkání rychle po sobě a jsem hrdý na náš tým, jak jsme to dnes zvládli. Důležitá byla naše zlepšená obrana ve druhém poločase a bodová šňůra, kterou jsme si ve třetí čtvrtině vytvořili rozhodující náskok.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Pro nás je tohle vítězství hodně důležité. Zajistili jsme se jím první místo před play-off, ale hlavně je dobré pro morálku. Vyhráli jsme skoro o 20 bodů. Hráli jsme týmově, v obraně jsme běhali, v útoku jsme si půjčovali balon, měli jsme pár hezkých akcí. Inkasovali jsme jen 61 bodů, což jsme chtěli, udržet Pardubice na nízkém skore. Z naší strany to byl hodně dobrý zápas.”

• top obrana ligy

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral (dlouhodobé zranění nohy), pivot Marshall (start nejistý, zranění)

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (po operaci kolene), pivot Sanders, křídla Novák a Bohačík (všichni zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně: 70-104, 82-97

Kurzy Chance na výhru: 4,55 - 1,24

Náročný program vedoucího týmu tabulky pokračuje po středě a pátku i v neděli, kdy Nymburk míří k už čtvrtému utkání za sedm dnů na palubovku Pardubic (17:30), které případnou výhrou už můžou dorovnat čtvrtý Děčín.

Po nečekaném výpadku před týdnem v Ústí se Nymburk vzmužil v závěru domácího duelu s USK a v pátek doma i proti Pandám, takže nastřádal 9 výher z 10 posledních utkání, a ač rozehrávač Gordon s pivotem Mathonem museli zvládnout i sobotní All-Star Game v Opavě, a kádr není nadále kompletní, bude celek cílit na další dobytí Pardubic.

Těm doma s Kolínem překvapivě skončila série šesti výher, za což musí svěřenci Vanji Miljkoviče hodně zpytovat svědomí. Do Nymburka se tak i při trvajících absencích Beksa zakousne od prvních minut, a pokud vydrží až do druhé půle, může jí už potom pomoct i nymburská únava.

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Prohra s Kolínem nás pochopitelně velice mrzela, ale od 30. prosince jsme vyhráli 12 ze 14 zápasů, což je výborné. I mnohem lepším a zkušenějším týmům, než jakým jsme my, se stává, že přijde fatální porážka. Nymburk je určitě nejlepším týmem ligy. Svoji kvalitu prokazovali i v zápasech Europe Cupu. Do utkání půjdeme s respektem, na druhou stranu nepochybuji o tom, že hráči budou mít velkou touhu a motivaci uspět, už proto, že právě Nymburk je jediným týmem, který jsme v letošní sezoně zatím neporazili. Náš největší problém je momentálně v tom, že nemáme dostatek hráčů. Vždycky se někdo vrátí, ale jiný hráč se zraní a vypadne, nebo ti, kteří se vracejí po delší době, se teprve dostávají do optimální herní formy, takže se trochu točíme v kruhu. Oproti středečnímu utkání s Kolínem potřebujeme hrát s mnohem větší energií, s větší agresivitou, musíme na hřišti ukázat víc emocí. To nám scházelo, ale pokud se v tom zlepšíme, věřím, že můžeme Nymburk porazit.”

Adam Lukeš (křídlo BK KVIS Pardubice): „Ne že bychom měli středeční utkání s Kolínem úplně hodit za hlavu, spíš se z něj potřebujeme poučit, protože nám bohužel vůbec nevyšlo. Hráli jsme bez energie, bez emocí, bylo to takové nemastné-neslané. V předcházejících zápasech, které se nám naopak vydařily, jsme hráli mnohem týmověji a k tomu se proti Nymburku budeme chtít vrátit. Samozřejmě si plně uvědomujeme kvality nymburského týmu, ale věřím, že když to dodržíme, může to být velice zajímavé utkání. Důležitá bude naše bojovnost, agresivita, samozřejmě i obrana. Od Kolína jsme inkasovali 85 bodů, což rozhodně není číslo, s jakým chceme hrát. V několika předchozích zápasech jsme dokázali, že umíme soupeře stlačit na mnohem nižší počet bodů a k tomu se musíme vrátit! Myslím si, že když začneme od co nejlepší obrany a budeme v ní dostatečně agresivní, tak se to pak pozitivně odrazí i na naší hře v útoku.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Hrajeme proti týmu, který má poslední týdny má dobrou formu. My sice máme trochu problémy se sestavou, ale my chceme vyhrávat každý zápas a chceme navázat na výkon ze zápasu s Ústím. Hrát konzistentně celé utkání a opřít se o obranu, která nám pak dodává sebevědomí i do útoku.”

Ty Gordon (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Zápasů je teď hodně, ale na únavu nesmíme myslet. V pátek jsme se přesvědčili, že když hrajeme agresivně, jsme hodně silní. A to musíme předvést i v Pardubicích. Začít v obraně a v útoku se nebát najíždět do koše.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice, divácká soutěž o voucher v hodnotě 1000 korun na nákup v prodejně Intersport.