12.0

#24
5.0

Šafarčíkova demoliční četa nezná slitování!

Tak tohle byl skutečný majstrštyk Beksy. Ač jí posledních 11 a půl minuty chyběl na palubovce mistra její ústřední zápasový tahoun a autor 23 bodů a 9 doskoků Petr Šafarčík, vyloučený po technické a nesportovní chybě, jeho druzi i bez absentérů Vyorala s Pekárkem dokázali zápas dovést ke triumfu 77-83. Ten je už pro tým šestý v řadě a také dvanáctý z posledních 14 utkání. Hlavně ale Pardubice zavěsil už o dvě výhry právě za třetí Slezany, kteří ke svému štěstí už do konce nadstavby udrží s Beksou lepší vzájemné skore.

Už úvod ukázal, jak těžké to nadále oslabení Slezané (bez Puršla, Slavíka, Kvapila) budou mít. Šafarčík z manka 8-0 hosty osmi body v mžiku poslal do plusu a trojky jeho celku pomohly do vedení 16-21. Opava pak v trojkové přestřelce druhé čtvrtiny uzmula vedení 48-42, ale znovu Šafarčík ve třetí části zosnoval další obrat (53-58). Smršť opavských trojek znamenala nápor až k vedení 68-61, jenže pak nastala pro domácí kritická čtvrtá čtvrtina (9-22). V té hosté už bez Šafarčíka trojkami srovnali na 74-74, a když Jurečka trojkou na 77-74 3:30 do konce zajistil domácím poslední body utkání, malý velký muž Beksy Burda dvěma šestkami, trojkou a asistencí vystrojil v koncovce během minuty a půl klíčovou otočku utkání na 77-81. 15 sekund před závěrem tak rozhodl o vítězi.

Hosté měli už jen jednoho dvojciferného střelce ve Škifičovi (12), přičemž jejich klíčovou výhodou byla výrazně vyšší úspěšnost z pole (v procentech 36-54). Domácím, které tlačili Jurečka (17), Mokráň (14+12 doskoků) a Zbránek (10), nepomohly v kulise 1726 fanoušků lepší útočné doskoky (22-7, body z nich 20-12), trojky (14-11), ani o 20 střel víc z pole.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Gratulace Pardubicím, myslím si, že za poslední čtvrtinu zaslouženě vyhrály, neměli jsme špatnou druhou a třetí čtvrtinu, bohužel nejsme ještě individuálně ve formě, je to vidět na takovém zápase, když narazíme na soupeře, který tahá šňůru 5 vítězství, věří si a hraje uvolněně. My jsme trochu v křeči a neodskočili jsem na víc než na 8 bodů. Poslední čtvrtina, hlavně v útoku z naší strany, to byl takový zmar, nemohli jsme se do toho dostat, je to škoda, ale jedeme dál, tenhle výkon by v play-off nestačil ani na poslední čtyři.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava):
„Vstup do zápasu jsme měli dobrý, začali jsme 10-0, vypadalo to, že jsme se chytli, že to dneska půjde, bohužel pak vlastními chybami jsme dostali Pardubice zpátky do hry, šlo to nahoru dolů, povedlo se nám to otočit na rozdíl 8 bodů v poslední čtvrtině, doufal jsem, že už to udržíme, bohužel nám odešla střelba, nemohli jsem trefit jasně otevřené střely a Pardubice nás trestaly ze všech pozic.”

Adam Lukeš (guard BK KVIS Pardubice): „V prvním poločase jsem prohrávali hrozně na doskoku, soupeř měl lehce pod 20 útočných doskoků, což je brutální. V druhém poločase jsme to zlepšili. V dnešním zápase nevyhrály basketbalové dovednosti, ale to, že jsme chtěli a bojovali.”

• úderník Chatman

Absence Opavy: power forward Kvapil (po operaci kolene), pivot Puršl (zranění v horní části těla), křídlo Slavík (poraněné koleno)

Absence Pardubic: rozehrávač Vyoral (zranění), křídlo Pekarek  (start nejistý, po zranění začal s tréninkem), pivot Škifič (start nejistý, zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně: 103-91, 69-74, 98-96

Kurzy Chance na výhru: 1,25 - 4,38

Na důležitých pozicích oslabená Opava se po úseku se 4 porážkami ze 6 posledních utkání dál hledá a toužebně čeká na návrat svého generála Šiřiny do plné formy, bez níž se zdá, že výhry jen tak přicházet nebudou. Mistr také v poslední době příliš často inkasuje 90 a více bodů, což není praktická cesta k dosahování vítězství ve skupině A1. A po dotažení Ústí na druhou bilanci Slezanů už začíná v Opavě blikat výstražný maják.

Toho bude chtít využít Beksa, která i přes záplavu zraněných dál vítězí, nachází se zřejmě v sezonní formě a po 11 výhrách ze 13 posledních utkání už nyní cílí i na přeskočení čtvrtého Děčína.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Po dvou venkovních zápasech, které jsme výsledkově nezvládli, máme doma Pardubice, kteří se i přes hodně zraněných hráčů semkli a mají dobré výsledky, nečeká nás nic lehkého a pokud se chceme vrátit zpět na druhé místo, tak musíme doma vyhrát!”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Potřebujeme přerušit malou sérii proher a proto do sobotního utkání půjdeme s maximální koncentrací a snahou si připsat další vítězství před našimi skvělými fanoušky, kteří doufám opět dojdou v hojném počtu.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Mezi jednotlivými zápasy momentálně není moc času a my jej využíváme především k poctivé regeneraci, protože vinou zranění máme několik hráčů mimo hru a utkání hrajeme v užší rotaci. Opavu známe, víme, jakým způsobem hraje, takže z taktického pohledu nás nečeká nic nového. Je ale potřeba říci, že se soupeři nedávno vrátil klíčový rozehrávač Jakub Šiřina, a pokud se vám vrátí takto kvalitní a důležitý hráč, udělá to s týmem hrozně moc. Pevně věřím, že dokážeme navázat na výkony, jaké předvádíme v posledních zápasech, že ukážeme týmovost a charakter, což jsou atributy, které nás zdobí. Naši hráči ukazují, že nemusí záležet na tom, kdo nám chybí a v jaké hrajeme rotaci. Přeji si, abychom znovu prokázali, že hrajeme skvěle jako tým.”

Josef Potoček (křídlo BK KVIS Pardubice): „Momentálně se nám daří hlavně díky tomu, že bojujeme a ukazujeme ve hře srdce. I když se některé zápasy třeba nevyvíjejí v náš prospěch, dokážeme nepříznivé skóre otočit a zvítězit, což se děje právě díky nezměrnému úsilí. Opavě se nedávno vrátil Jakub Šiřina, návrat takového hráče je pro celý tým určitě velkou mentální vzpruhou. Pro nás to ale nemůže nic znamenat. Musíme hrát úplně stejně, jako v několika předcházejících utkáních. Všechno se bude odvíjet od naší hry na obranné polovině hřiště, protože kdybychom domácí hráče nechali v jejich hale rozstřílet, bylo by to pro nás velmi špatné. Musíme dodržovat věci, které si řekneme. A věřit do poslední chvíle. Naposledy, když jsme v Opavě vyhráli, jsme v poslední čtvrtině prohrávali, ale v posledních 4 minutách jsme dokázali zápas otočit.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.