46

9
11

Velký lup Beksy v duelu oslabených

Brutálním orkánem v první čtvrtině (12-32) sfoukl významně oslabený KVIS tým na palubovce USK neméně seslabené domácí a založil tak na kontrolovaný průběh duelu, na jehož konci bylo třetí vítězství v řadě (54-73) a přiblížení se čtvrtému místu na rozdíl jediné výhry.

Guardem Šafarčíkem nakopnutá Beksa úvodní dějství ovládla čtyřmi trojkami, útočnými doskoky i nůší šestek, na což trestné hody míjející a chabě bránící Sovy neměly odpověď. A po zbytek zápas už soupeře nedokázaly jakkoli ohrozit. Bez kvarteta Vyroubal, Matt Johnson, Faulkner, Bátovský měly jen dva desetibodové střelce Šafaříka a Petruželu.

To vítěze (bez Chatmana, Pekárka, Potočka) výrazněji zásobili Marshall (19), Šafarčík (15+7 doskoků) a Švrdlík (11). Z pole přesnější hosté (v procentech 33-42) dali víc bodů zpod koše (28-42), z trestné linie (12-16) a také z oblouku (trojky 20/2 - 27/5).

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Samozřejmě je škoda, že jsme prohráli. Ale na to, s jakou sestavou jsme dnes nastoupili, dokázali jsme s mladými hráči podat kvalitní výkon a jsem na své hráče hrdý. Dokázali soupeře ubránit na 12 bodů ve třetí a 15 bodů ve čtvrté čtvrtině. Máme 20 asistencí, což ukazuje, že kluci chtějí hrát týmově. Navíc máme jen 9 ztrát, což je také dobré číslo a je to známka konzistence v naší hře. Bohužel jsme minuli množství volných střel, za tři body jsme to měli jen 10 procent a jen 46 procent zevnitř. Hosté byli lepší po fyzické stránce a úspěšnost střelby měli na úrovni 60 procent, takže tam vidím hlavní rozdíl a důvod, proč jsme prohráli. Ale měli jsme nezkušený tým, doufám, že příští týden budu mít k dispozici opět celou soupisku a vrátíme se zpátky k dobrým výkonům. Přesto jsem hrdý na své hráče a na týmový výkon, který jsme podali.”

Matouš Brunner (křídlo USK Praha):
„Nastoupili jsme v omezené sestavě. Já jsem byl rád za tu minutáž, kterou jsem dostal. Padlo mi tam pár těžkých střel za tři body. Doufám, že v následujících zápasech budeme vyhrávat a dostaneme se výš v tabulce.”

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji svému týmu k výhře. Těší mě, že jsem mohl dát prostor i mladým hráčům z lavičky. Zlepšují se od zápasu k zápasu. V první polovině jsme ukázali přesně to, co jsme chtěli, v druhé části jsme však poněkud stagnovali v útoku a snažili se příliš improvizovat. Nenahrávali jsme si a to byl jeden z problémů, ale měli jsme fantastickou obranu, soupeře jsme téměř celou třetí čtvrtinu drželi na 6 bodech. Mrzí nás samozřejmě zranění Vyorala, pravděpodobně bude mimo na delší dobu, ale musíme se s tím popasovat. Pokračujeme dál, máme čas na zotavení pro další hráče, protože hrajeme až za týden.”

Matyáš Vrábel (power forward BK KVIS Pardubice): „Pro nás bylo nejpodstatnější, že jsme dokázali navázat na výhru s Ústím. Zápas jsme zvládli naprosto skvěle, takže pro nás je tato výhra hrozně cenná i tím, že postrádáme hráče ze základní pětky. A to se nám tady ještě zranil Tomáš Vyoral. Snad to nebude tak vážné. Celkově k zápasu bych řekl, že od první minuty jsme dokázali hrát s velkou energií, která nám pomohla, abychom byli vždy bodově nad USK, myslím, že ani dokonce nevedl. Z naší strany byl výkon docela konzistentní, i když jsme tam samozřejmě měli nějaký výpadek. Celkově si ale myslím, že jsme byli lepším týmem po celý zápas.”

• oživený veterán Švrdlík

Absence USK: guard Bátovský, rozehrávač Vyroubal (oba zranění)

Absence Pardubic: křídla Pekárek, Chatman (oba zranění), Potoček (zranění z utkání s Ústím), pivot Marshall (start nejistý, nemoc)

Vzájemné zápasy v sezoně: 86-71, 75-79

Kurzy Chance na výhru: 1,77 - 2,28

Kdy když ne teď, chtělo by se říct před další šancí pražských Sov vybřednout ze změti už deseti
porážek z posledních 12 utkání. Beksa totiž přijíždí do hlavního města nebývale oslabena, a to ještě není jasné, zda bude k dispozici úderný guard Šafarčík, který ve středu chyběl doma proti Ústí. Jenže i bez něj a také bez křídel Chatmana a Pekárka či pivota Marshalla dokázal tým ve druhé půli doslova spláchnout takřka kompletní Pandy a vysázet celkem 92 bodů!

Na rozehře nadále oslabený USK, který se tímto duelem zapojí do charity Bez faulu, tak bude muset napnout veškeré defenzivní i ofenzivní síly, aby torzo pardubické sestavy dokázal přemoct.

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Čeká nás náročný souboj. Od svých hráčů vyžaduji, aby ze sebe na hřišti vydali všechno a vím, že tomu tak i bude. Máme to v DNA. Už několikrát jsme v této sezoně ukázali, že máme sestavu, která se s tím dokáže popasovat. Pardubice mají dobrý tým, se spoustou talentovaných hráčů, kteří budou chtít ukázat své odhodlání a odnést si z Folimanky výhru. My si ale věříme.”

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Naší hlavní prioritou do sobotního utkání je to, abychom měli k dispozici co nejvíc hráčů. V posledním utkáním nám scházeli čtyři klíčoví hráči a uvidíme až před sobotním duelem, kdo z hráčů, kteří měli a mají zdravotní problémy, vlastně bude moci nastoupit. Ať už nastoupíme v jakékoli sestavě, víme, že nás čeká velmi náročné utkání. USK prožívá úspěšnou sezonu, hraje opravdu dobrý basketbal. Ve svém středu mají mnoho mladých hráčů, takže hrají rychlý, energický basketbal. K tomu mají nového pivota, který jim dodal potřebnou sílu v podkošovém prostoru. Tím, že se bude hrát v Praze, bude tlak spíše na domácím týmu než na nás. Věřím, že my dokážeme navázat na výborný výkon z druhého poločasu předcházejícího utkání proti Ústí a uděláme maximum pro vítězství, které by pro nás bylo opravdu nesmírně důležité a cenné.”

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Máme velkou motivaci dál vyhrávat. S USK momentálně bojujeme o 6. místo, a pokud by se nám v Praze podařilo vyhrát, odskočili bychom mu o tři výhry. Samozřejmě nás čeká těžký zápas, jelikož Folimanka je sama o sobě specifická hala, kde nepadá moc bodů, navíc USK je v letošní sezoně jeden z nejlepších týmů, co se týče defenzívy, takže očekáváme velice těžké, bojovné utkání. Domácí hrají hodně agresivní basketbal jak na obranné, tak na útočné polovině hřiště. Musíme se snažit co nejlépe eliminovat jejich rychlý protiútok a poloprotiútok. Co se týče obrany, brání po celém hřišti, umějí si vypomoci, jsou hodně semknutí, takže na nás bude, abychom sdíleli míč podobně jako ve druhé půli proti Ústí, abychom tím rozbili jejich obranu a našli v ní mezery.”