USK Praha

#25
19.0

Po prodloužení pátá v řadě pro Beksu! Dorovnala USK i Kolín

Kameron Chatman jako týmlídr není zvyklý na to, aby měl po čtyřech čtvrtinách víc faulů než bodů a aby to platilo už od osobní chyby číslo jedna. A tak když byl po 40 minutách hry na nule, rozhodl se zlomit prokletí a všemi svými body ovládl prodloužení domácího duelu s USK, čímž na poslední chvíli zachránil Bekse pátou výhru v řadě (79-75), která se přitom před utkáním při sovím oslabení o Švece s Vlkem jevila jako ložená.

Domácí, kteří už dorovnali v tabulce Kolín a právě i USK, se zdáli být na dobré cestě v závěru poločasu, kdy při hře bez ztrát dvěma trojkami Šafarčíka odskočili na sedm bodů. Ve třetí části zpod koše získali desetibodové vedení, ale když na jejím konci byli napřed o tucet, Sovy se probudily a trojkami Vyroubala se Samourou a ataky koše v podání Matta Johnsona už po 38 minutách srovnaly. Půl minuty do konce Švrdlík jednou ze dvou šestek posunul domácí dopředu, aby Samoura v doznívajících sekundách rovněž jednou šestkou zajistil USK prodloužení.

V jeho úvodu vsítil trojku Chatman, který druhou přidal půl minuty do konce, aby vzápětí šestkami na 79-75 už jistil výhru. Dvojciferně v jeho týmu (bez Pekárka) skórovali Švrdlík (18+11 doskoků), Šafarčík (18+8 doskoků), Vyoral (14+11 asistencí) a Škifič (13+8 doskoků). Za soupeře odpovídali Vyroubal (19+8 asistencí), Johnson (17), Samoura (16+13 doskoků) a Faulkner (12+8 doskoků). Bekse před další tisícihlavou domácí návštěvou patřily body zpod koše (50-34) i menší počet ztrát (8-13).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Za výhru jsem moc rád. Myslím, že si zápas užili i diváci, protože prodloužení je vždycky divácky atraktivní. Musím smeknout před hráči USK, kteří bojovali do posledních sekund. Prodloužení jsme si zavinili sami. Posledních několik minut 4. čtvrtiny jsme totiž měli pocit, že máme všechno pod kontrolou, ale byl to jenom pocit. Nakonec jsme byli svědky toho, jak rychle se utkání může otočit. Došlo k tomu i proto, že jsme soupeře nechali několikrát útočně doskočit, navíc jsme minuli mnoho trestných hodů, což je něco, na čem musíme zapracovat. Nerad mluvím o individuálních výkonech, ale v prodloužení nám hodně pomohl Kameron Chatman. Je to hráč, na kterého běžně spoléháme, ale dnes nebyl tolik ve hře. V důležitých okamžicích se však dokázal trefit.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Začali jsme dobře. Myslím si, že celý první poločas jsme bránili tak, jak jsme chtěli. V útoku - a za to můžu z velké části i já - jsme si ale nevytvářeli úplně dobré střely. Někdy jsem to zbytečně, až na sílu, chtěl brát na sebe. Ke konci poločasu už jsme si vytvořili lepší pozice, ale je škoda, že jsme jich víc neproměnili, protože jsme mohli vést dvouciferným rozdílem. Vstup do druhého poločasu byl také dobrý, ale asi se ukázala nějaká naše nevyzrálost. Pokud vedeme o 12 bodů, měli bychom ukázat sílu a zápas ukončit, zašlápnout soupeře a nedat mu čuchnout. Musím dát všechen kredit USK, jak bojoval. Jsou hladoví, nepříjemní, hraje se proti nim špatně, takže kredit hráčům i trenérovi Kuhnovi, který to z nich zdíme. V koncovce to byla bitva o každý míč, my jsme si trošku pomohli zónou. Hosté měli zajímavé individuální výkony. Patrick Samoura hrál výborný zápas, Marek Vyroubal také - nepamatuji, kdy naposledy dal tolik trojek. Na konci jsme dokázali proměnit nějaké těžké střely a tím jsme utkání rozhodli.”

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Byl to hodně vyrovnaný zápas, v němž rozhodovaly detaily. Byly tam chyby úplně na všech stranách, u všech aktérů. V poločase jsme měli Beksu přesně tam, kde jsme ji chtěli mít. Třetí čtvrtina od nás byla hrozně slabá, ale za nasazení hráčů ve zbytku zápasu bych chtěl celému týmu pogratulovat, protože tam byl náš výkon opravdu dobrý. Věřím, že za ten comeback bychom si možná zasloužili, aby zápas skončil jinak, ale Beksa vyhrála.”

Filip Petružela (pivot USK Praha): „Musím říct, že to byl těžký a vyrovnaný zápas. Celý týden jsme se na Pardubice připravovali a fakt jsme věřili, že vyhrajeme. Utkání šlo nahoru dolů, za rozhodující faktor, díky kterému Pardubice nakonec zvítězily, bych označil jejich větší agresivitu.”

• rychlá hra

Absence Pardubic: křídlo Pekárek (start nejistý, kvůli zranění odstoupil z utkání poháru v Hradci Králové)

První vzájemný zápas sezony: 71-86

Kurzy Chance na výhru: 1,42 - 3,14

Rozjetá Beksa pátou výhrou v řadě může už na závěr základní části dostihnout v tabulce jak Sovy, tak i Kolín a v případě jeho nečekaného zaváhání i Brno, což by byl po bilanci 5-10 po 15 kolech skutečný majstrštyk. „Předem nevíš Kooperativa NBL” ale nabízí i takové zvraty, a proto je nyní tak atraktivní. Domácí jsou ve své hale favority, a pokud zvládnou zužitkovat zejména podkošovou převahu, měli by uspět.

USK výhrou v derby zlomil sérii pěti porážek, ale zápas s poslední Slavií ještě nebyl tím pravým lakmusovým papírkem soví výkonnosti, kterou naplno prověří až sobotní duel. Otázkou je, zda už Sovy nasadí rozehrávače Švece, který týmu chybí od 3. ledna zejména na útočné polovině hřiště, kde tým doručuje skromných 75 bodů, a při absenci vytáhlého guarda se obrany ještě víc mohou soustředit na nepočetné jádro nebezpečných Sov.

Karolis Abramavičius (asistent BK KVIS Pardubice): „Hlavní charakteristikou USK je fakt, že se jedná o velmi mladý tým, což znamená, že jsou rychlí, jsou energičtí, jsou fyzičtí. Tohle všechno je něco, na co se musíme předem připravit a odpovědět na to stejnými atributy. Naše reakce však musí být ještě silnější, takže je potřeba jít do utkání s opravdu velkou energií a s dostatečnou agresivitou. Momentálně jsme na tom dobře. Mohu říci, že dobře trénujeme a dobře jsme odehráli i několik předcházejících zápasů. Jsme moc rádi, že jsme se probojovali do skupiny A1, ale nyní je pro nás nesmírně důležité, abychom si tento rytmus udrželi. Rozhodně chceme zakončit základní část vítězstvím a udělat další krok k tomu, abychom si v nadstavbové části vytvořili co možná nejlepší pozici pro play-off.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Proti USK se nikdy nehraje jednoduše, ať už jsou v jakémkoliv složení. Hrají agresivní basket, snaží se hrát rychle. My sice víme, že A-jedničku už máme jistou, ale naše motivace je stále stejná. Tento zápas bereme již jako součást skupiny A1. Pořád věříme - díky tomu, jak jsme v poslední době obrátili ten klesající trend -, že sezonu zachráníme a před play-off se v tabulce dostaneme co nejvýš. Všichni vidíme, že naše ztráta na nejbližší týmy nad námi není tak velká. Zrovna na USK ztrácíme jenom jednu výhru, takže tohoto soupeře budeme chtít dostat pod sebe, což znamená, že nad ním nutně potřebujeme vyhrát. Věřím, že i fanoušci cítí, že v současné době hrajeme lepší basketbal a přijdou nás povzbudit v co největším počtu. Diváckou podporu rozhodně vnímáme. Když přijde na Dašickou přes tisíc lidí, je tam cítit takový ten správný hukot a my ho chceme zažívat co možná nejčastěji.”

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Přicházíme po týdnu bez zápasu, věřím, že hráči ukážou kvalitní výkon. Rádi bychom z Pardubic přijeli s další výhrou na kontě, ale bude to těžký boj. Pardubice v posledních zápasech hrají dobrý basketbal. Potřebujeme si před začátkem nadstavby zvýšit sebevědomí a ukázat, že jsme vítězný tým.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice