5

#14
14.0

Beksa o další krok blíž k A1

Pardubický tým v součinnosti s horšícími se výsledky Písku dál živí naději na skupinu A1. Po domácím složení Hanáků (92-82), kteří ztratili už desáté z posledních 11 utkání, je už „jen” výhru a horší vzájemné zápasy za osmým Pískem.

Chatman vytáhl Beksu už na startu do trháku 10-0, ale McBrayer s Feštrem ho rychle zamazali a dál se hrála vyrovnaná první půle (49-48), v níž domácí handicap ve ztrátách (9-3), šestkách (3-11) a brejcích (3-15) dorovnávali veleúspěšností z pole (v procentech 67-48). Ve třetí čtvrtce už ovšem z trojek a útočných doskoků vytáhli při ofenzivní bídě Hanáků do vedení o 13 bodů. Hosté sice po ztrátách Beksy a vlastních trojkách ještě stáhli na 76-72, ale dvě trojky Chatmana s Vyoralem na plus 8 daly už Bekse dvě minuty před koncem klid do finiše.

Lídr Chatman vedl vítěze 24 body a 8 doskoky, sekundovali mu Šafarčík (16), Škifič (14+14 doskoků), Vyoral (12) a Svojanovský (10). Za v šesti hrající REDSTONE (bez Shavera, Žáka) úřadovali McBrayer (19+6 asistencí), Bailey (17+7 doskoků), Feštr (16+6 asistencí), Adamu a Hemphill (po 14). Z pole lepší Beksa (v procentech 56-41) měla víc zpod koše (52-42), z lavičky (24-2), z trojek (9-6) i na doskoku (42-31), čímž přetloukala deficit ve ztrátách (13-5), z brejků (8-19) a v šestkách (7-20).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji mému týmu i hostům, kteří odehráli velmi dobrý zápas. Věřím, že všichni fanoušci si ho užili, protože byl velmi zajímavý. Já jsem pyšný na své hráče, protože Olomoucko opravdu hrálo velmi dobře, ale my jsme hráli tak, jak jsme si řekli,. Rozhodlo se ve druhém poločase, kdy jsme získali 13bodový náskok hlavně díky tomu, že jsme se o přestávce zklidnili. V poločase jsme si řekli, že je třeba hrát trpělivě. Také jsme ztížili klíčovým hráčům Olomoucka hru 1 na 1, což je jejich velká přednost. Tato výhra motivuje celý tým, abychom se dál posouvali, budeme to chtít ukázat i 3. ledna v Kolíně.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice):
„Zápas se mi hodnotí dobře, protože jsme konečně vyhráli doma, ani nevím, kdy to bylo naposledy... Pro nás je to velká úleva a určitě i pro fanoušky. Jsem rád, že pokračujeme v postupném zlepšování, které, myslím, je v posledních týdnech patrné. Nepřibrzdila nás ani vánoční pauza, ba naopak, i trenér říkal, že byl mile překvapený, jak soustředění jsme se vrátili po vánočních svátcích. V utkání jsme plnili pokyny, které jsme si řekli, ale hlavně bych chtěl vypíchnout, že jsme neměli žádný hluchý moment, nějaký dlouhodobý výpadek. Dnes jsme podali konzistentní výkon po celých 40 minut.”

Andrew Hipsher (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Dávám kredit Pardubicím, hrály výborně, ale chtěl bych ocenit i své hráče. Bojovali jsme, což je velmi důležité, jsem opravdu pyšný. Rozhodující úsek se odehrál ve třetí čtvrtině, kdy si Pardubice vytvořily náskok 15 bodů, což už se těžko stahuje. Ve čtvrté čtvrtině jsme sice snížili na rozdíl 4 bodů, měli jsme ještě šanci, ale Chatman poté trefil trojku z rohu hřiště, což byl okamžik, který už nás dostal mentálně dolů.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Je to těžké, protože si myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Bohužel to nestačilo. Škoda třetí čtvrtiny, kdy nám Pardubice utekly na 14 bodů. I když jsme se na začátku čtvrté čtvrtiny dostali zpátky do zápasu, stahovat takové manko je hrozně těžké. Odehráli jsme ale dobrý zápas a nezbývá nám nic jiného, než 3. ledna na Slavii podat ještě lepší výkon a vyhrát.”

Kurzy Chance na výhru: 1,14 - 6,16

Zápas dvou celků hladovějících po každé výhře uvidí pardubická Dašická, kde by na tom měl být o něco lépe domácí tým. Beksu sice tíží 7 porážek z 8 posledních utkání, ovšem nedávný lup v Ústí musel její morál posílit a na tuto velkou výhru bude chtít navázat i doma. Pokud zejména trio Chatman, Vyoral, Šafarčík doručí očekávaný výkon, může se jejich celek při solidní obraně radovat.

Olomoucko přijíždí s už 9 prohrami z 10 posledních utkání ve více než složité situaci, nyní desátá Ostrava už se od něj odloučila na rozdíl výhry a Hanáci už musí sbírat vítězství hlavně pro zvýšení šance na předkolo play-off. K dobytí Pardubic budou ale potřebovat maximálně týmový výkon, zejména pokud by dál chyběl rozehrávač Shaver.

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „My samozřejmě cítíme, že musíme vyhrát, abychom pořád mohli bojovat o horní skupinu. Nemyslím si ale, že tento samotný fakt nějakým způsobem zvýši naši motivaci, protože motivaci máme do každého zápasu. Ano, naposledy jsme sice prohráli s Nymburkem, ale řekl bych, že nám hodně pomohla předcházející výhra v Ústí, kde jsme si dokázali, že dokážeme hrát dobře a vyhrát. Je třeba říci, že Olomoucko se hodně zvedá. Myslím, že tým už si sedl. I když neměli dobrý začátek, v poslední době potrápili několik soupeřů. Mají hodně cizinců, spoustu individuálního talentu, takže pro nás bude důležité, abychom zastavili jejich útok. Sami musíme nastoupit s maximální koncentrací a agresivitou, hrát týmově, s dostatečnou energií. Když tam budou tyto faktory, věřím v úspěšný výsledek.”

Jure Škifič (pivot BK KVIS Pardubice): „První vzájemný zápas s Olomouckem byl hodně o doskocích, takže na ně se rozhodně musíme zaměřit. Olomoucko má ve svém týmu hodně Američanů, kteří velmi dobře střílejí za 3 body, stejně jako někteří čeští hráči. I tohle bude zásadní faktor, abychom rok 2023 uzavřeli úspěšným výsledkem. Pochopitelně dobře víme, že v závěru základní části potřebujeme vyhrát co nejvíce zápasů. I takové situace ale ke sportu patří. Nemyslím si, že by to bylo něco, s čím bychom se neměli dokázat vypořádat. Motivaci máme velkou, všichni chceme hrát ve skupině A1 a dokud bude naděje, chceme o ni hrát! Navíc budeme hrát doma, před našimi fanoušky, kde rozhodně chceme vyhrávat. Tomu musí odpovídat naše nasazení hned od první minuty.”

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Pardubice mají k dispozici dobré střelce a disponují velkou sílou pod košem. Abychom tyto zbraně soupeře eliminovali, musíme především v obraně předvést opravdu hodně dobrý výkon, abychom uspěli. Potřebujeme hrát týmově. Jedině tak se dostaneme ke kvalitní střele a budeme mít šanci bodovat. Každý musí dělat svoji práci ve prospěch celého kolektivu. To je cesta, která nás může dovést k vítězství.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice, soutěž o dárkový poukaz v hodnotě 1000 korun do restaurace Nejen 55, prodej nástěnného kalendáře Všichni jsme Beksa.