Fanoušci se bavili. Smith MVP? Má na to. A jestli jsem se v létě bál?

Medvědi dali svým fanouškům na úvod letošní evropské mise zážitek all-inclusive. „Myslím, že se bavili dobře. My už trochu míň, protože v závěru z toho bylo drama,” uznal po včerejší domácí horské dráze s Vídní autor pěti trojek a se 17 body druhý střelec týmu Filip Novotný.

Jeho tým vyhrál dominantním způsobem první půli utkání Alpe Adria Cupu (55-40), i díky nevídané trojkové bilanci 19/12, aby už po sedmi minutách třetí čtvrtiny prohrával, načež šest minut před koncem ztrácel až šest bodů. Vzápětí ale bravurně zvládl koncovku a posledního finalistu soutěže a rakouského vicemistra skolil 90-88.

„Začali jsme hodně dobře, trefili jsme víceméně všechno a v poločase měli pohodové vedení. Asi jsme se tím ale nechali ukolébat, soupeř na nás ve třetí čtvrtině vletěl, začal se trefovat, my naopak přestali dávat a nechali jsme Vídeň jít do vedení. Naštěstí jsme pak zvládli koncovku. Je to hodně cenná výhra, za kterou jsme rádi,” pochvaluje si 24letý křídelník.

Filipe, vy si ještě dobře pamatujete čtvrtfinále Alpe Adria Cupu s Vídní z minulé sezony. Byla silnější tehdy, nebo spíš teď?
Mají ten tým dost podobný. Přijeli sice v trochu omezené sestavě, v osmi hráčích, ale ti stěžejní tam byli, takže to je dobrý skalp týmu, který v Rakousku pravidelně hraje na předních pozicích.

Soupeř rotoval jen šest hráčů, přičemž dva pro pět faulů nedohráli, což vám nejspíš hrálo do karet, ne?
Určitě jsme v tomhle měli štěstí, ale i tak jsme si to museli vybojovat.

Poločasová trojková bilance 19/12 se jen tak nevidí. Byly to většinou otevřené střely, nebo jste trefovali i ty těžší?
Bylo to tak na půl. My se rychle dostali do rytmu, Vídeň nezačala s vyloženě agresivní obranou, což nám vyhovovalo, a do těch pozic jsme se dostávali snáz. Tam se nám střílelo dobře, ale do druhé půlky soupeř obranu zagresivnil a prosazovalo se nám už hůř.

Když jste se z vedení o 18 propadli až šest bodů do minusu, jak jste pak soupeře zbrzdili?
Bylo to v obraně. My si asi mysleli, že to půjde samo, ve třetí čtvrtině jsme přestali bránit a dovolili mu nějaké lehké body, hosté se chytili a my pak museli zlepšit obranu, což se povedlo.

A přišla dramatická koncovka, kde opět úřadoval trojkou s faulem i vítězným košem po útočném doskoku váš nováček z univerzity Smith.
Je to pro nás velká posila. Umí všechno, vystřelit, najet, doskočit, dobře brání a v téhle koncovce nás zase podržel.

V ligové užitečnosti je aktuálně šestý. Pokud byste se udrželi nahoře i v dalším průběhu sezony, byl by to pro vás kandidát na MVP NBL?
Já si myslím, že na to určitě má. Když s takovými výkony vydrží, jedním z kandidátů bude. Je to fakt dobrý hráč.

Vy jste jako jeden z mála opěrných hráčů v týmu vydržel i po horkém klubovém létě. Ač jste smlouvu měl, neobával jste se o svou budoucnost?
Tím, že jsem měl smlouvu, jsem to víceméně neřešil a věřil, že se to podaří vyřešit a budeme dál pokračovat. Jinde jsem se tak neohlížel. Mírné obavy jsem měl, nějakou chvíli to nevypadalo úplně dobře, ale pořád jsem věřil, že se to těžké období podaří překonat.

Když jste pak na startu sezony ligu vedli, nebo byli druzí, neříkal jste si, jak je to vůbec možné?
Tohle bylo pro všechny asi velké překvapení - že jsme nehráli na spodních příčkách. Měli jsme ale velmi dobrou přípravu, kde jsme odehráli několik slušných zápasů, a v tom rytmu jsme pokračovali i na začátku ligy. Urvali jsme hned na úvod důležitou výhru v Ústí a dařilo se.

Po šesti letech se k týmu vrátil velezkušený 64letý kouč Benáček, jaký byl jeho vklad k tomu dobrému startu?
Jeho podíl je velký. I díky němu jsme si sedli jako tým, hrajeme jako tým a na hřišti si rozumíme. Na hřišti nám dává určitou volnost, věří nám a to je hodně důležité. Zatím vše šlape, jak má, a doufám, že to tak bude pokračovat.

Právě trenér už řekl, že mu nijak nevadí, že dlouholetý lídr týmu Adam Číž nesnáší tolik bodů. Aktuálně je na průměru devíti a je až vaším šestým střelcem. Jde o nový kolínský pořádek, nebo o dočasný jev?
Uvidíme. I když Adam nedává tolik bodů, hraje pro tým, tvoří pro nás pozice a zatím to (že neskóruje) tak není na škodu. Ty pozice a střely ale má a až ty pozice začne víc proměňovat, bude bodů od něj víc a budeme o to nebezpečnější.

Nejde se také nevrátit ke dvěma domácím nezdarům s USK a s nováčkem z Písku. Měly nějaký společný jmenovatel?
To je rozhodně velká škoda, že jsme tyhle dva zápasy nedotáhli k výhrám. To by se na tabulku koukalo ještě mnohem líp. Jak USK, tak Písek na nás vyrukovaly s agresivní hrou, se kterou jsme si ve druhých poločasech nedokázali poradit. My se z toho musíme poučit a příště s nimi hrát líp.

Nedali jste tím, že vás právě tihle soupeři přehráli ve fyzickém segmentu a v běhavosti, návod dalším protivníkům?
Já věřím, že se z toho dokážeme poučit a už se to nebude opakovat. Provedli jsme k tomu potřebná opatření. (usmívá se)