Vyhledávaní

Dokáže Opava v Duelu 5 nemožné?

PŘED ZÁPASEM 5 SEMIFINÁLE Proti mečbolu Opavy a především proti velkému zklamání bude hrát tým Pardubic čtvrteční pátý duel semifinálové série na domácí půdě v hale Dašická (od 18:00 vysílá web ČT). Zatím jen jednou našel svou plnou ofenzivní sílu a v sérii tak ztrácí 1-3, přičemž padl v obou úvodních domácích utkáních.

O těch, co si váží toho, co teď mají

S MARTINEM GNIADKEM Je to zřejmě jen shoda sportovního vývoje na území města, nicméně v Opavě se nyní hned dva týmy z různých odvětví blíží k přelomovému milníku. A oba si toho musí nesmírně vážit. Fotbalisté ze Slezského FC na přelomu tisíciletí strávili celkem osm sezon v nejvyšší soutěži, aby se v roce 2005 kvůli existenčním potížím propadli z elitního patra až do krajského přeboru. Čtyři kola před koncem letošní sezony už ovšem jako druholigový lídr mocně útočí na postup do HET ligy. I basketbalisté si dobře pamatují nemalé problémy. I oni v roce 2005 vypadli z domácí top soutěže a tři sezony se škrábali zpátky. Teď stojí jedno vítězství od finálové série Kooperativa NBL, jež by se v Opavě hrála poprvé od posledního titulu z roku 2003.

Po show rozehrávačů se Opava dotýká finále!

VIDEOECHO ZÁPASU 4 SEMIFINÁLE Opavské hlediště (1800) v závěru bitvy už stálo a provolávalo slova díků svým hrdinům, kteří se právě v těchto dnech nejvíc přiblížili někdejší mistrovské slávě klubu žlutomodrých. Dokonale se oklepali z nedělní překvapivé pardubické sprchy a dokázali, že to bylo jen vychýlení z nastoupené semifinálové cesty. Od druhé čtvrtiny čtvrtého zápasu domácí tým začínal přebírat otěže zápasu a i bez absentujícího forwarda Zbránka (kvůli zranění už nenastoupí) jej ovládl 83-65, když potřetí udržel Beksu pod 70 body. Za stavu 3-1 mu chybí jediný triumf k postupu do prvního Finále NBL za posledních 15 let. První šanci na proměnění mečbolu bude mít ve čtvrtek v Pardubicích.

104? V šatně mezi námi něco proběhlo

S ONDŘEJEM KOHOUTEM Doručil svůj výkon sezony, když ho bylo nejvíc potřeba. Pardubický power forward Ondřej Kohout se stal nečekaným MVP Duelu 3 na horské opavské půdě, kde 26 body a 13 doskoky za pouhých 25 minut vedl svůj tým za snížením v semifinálové sérii na 1-2. „Byla to zásluha celého týmu, za dobrou polovinu bodů vděčím spoluhráčům. Jakmile hrajeme týmověji a míč si půjčíme, i mně to svědčí víc a jsem rád, že to tak vyšlo právě v takovém zápase,“ odmítl se vyvyšovat hrdina Beksy.

Beksa zchladila žluté peklo 104 body!

ECHO ZÁPASU 3 SEMIFINÁLE Jaký to obrat o 180 stupňů v zatím na hlavu postavené semifinálové sérii! Pardubická tlupa se ze štvané zvěře během 72 hodin nebývalým způsobem proměnila v hladové lovce s krvavýma očima. Jako by šlo o úplně jiný tým, než ten, co se za dva domácí zápasy protrápil k 69 a 60 bodům. Ve žlutém opavském pekle Východočeši ve třetím díle série explodovali 104 body a do opavského stánku zaseli virus rozčarování po triumfu 90-104. Tímto úctyhodným skore, zcela se vymykajícím defenzivnímu charakteru play-off, snížili na 1-2 a nakročili tak rázně zpět do série. S o to větším očekáváním se bude hrát pondělní mač číslo 4, opět na horké půdě Slezanů, v horkém nedělním večeru zchlazené zmrtvýchvstalou Beksou.

Přichází díl třetí: Žluté peklo!

PŘED ZÁPASEM 3 SEMIFINÁLE Pro Pardubice i domácí Slezany v neděli od 18 hodin v Opavě nadejde absolutně klíčový zápas semifinálové série. Pro domácí by výhra znamenala už téměř dotýkání se finálových bran, neboť zvrátit stav 0-3 by pro Beksu už byl nadlidský úkol. Proto pro záchranu nadějí na své první finále dějin samostatné české ligy musí ve stánku soupeře bezpodmínečně uspět.

V lize začínal na stavbách, teď útočí na medaili!

S TOMÁŠEM TEPLÝM V klubu mu prý říkají „fosílie“, protože pamatuje příliš mnoho. I když má ale k pravěké zkamenělině ve třiceti letech hodně daleko, jedno většinu téhle sezony určitě platí – forward Tomáš Teplý je jediným z aktuálního kádru, kdo byl v roce 2010 u posunu do NBL z druhé ligy – díky odkupu licence od Poděbrad -, a kdo v týmu svitavských Turů vytrval až do dnešních slavných dnů. Dnů bojů o první ligovou medaili v podání skromného východočeského klubu, který šel za osm sezon v Kooperativa NBL od píky až k letošní premiérové účasti v semifinále. Po jeho třetím duelu s mistrem z Nymburka se svitavský snajpr na domácí půdě rozpovídal o tomhle všem pro server NBL.cz.

Dunkující vypravěč Miroslav a nezlomený Viktor

S MIROSLAVEM KVAPILEM A VIKTOREM PŮLPÁNEM Jeho dunky, byť klidně ze stoje pod košem, vynikají ohromnou dynamikou a nabíjejí energií i lavičku, která pak skáče jako jeden muž a točí ručníky nad hlavou. A stejná lavička Opavy je pak vyřízená, když dojde na rozhovor s chlapíkem, který se stal nečekaným top skórerem Slezanů při druhém vítězném duelu semifinále na pardubické palubovce. Hned několik spoluhráčů bylo po zápase zvědavých na to, jak velká slova jejich „pružináč“ při hodnocení famózního stavu 2-0 použije, a kolik jich vlastně bude. Power forward Miroslav Kvapil však v Opavě nemá roli mluvčího, je tam od toho, aby tým po 15 letech pomohl dotlačit až do finále. A to mu zatím jde víc než dobře.

Dvojnásobnou loupež jistil tajný trumf!

VIDEOECHO ZÁPASU 2 SEMIFINÁLE Zápas byl sotva 14 minut starý a hlediště v pardubické hale (1162 diváků) nevycházelo z údivu. Po Duelu 1 se ve městě perníku nečekalo, že se útok domácích nějak zásadně promění, ovšem stav 17-40 po trojce opavského snajpra Jurečky znamenal pro Beksu už stav takřka klinické smrti. Domácí se v závěru poločasu ještě zvednuli a šňůrou 10-1 snížili na poločasových 27-41, což ještě vyvolalo dílčí naději. Jenže většinu třetí čtvrtiny i náhradnická legie Slezanů, bojující na hranici sebeobětování, ale zároveň s ohromným nadšením, nedala soupeři „čuchnout“, a až když váznoucí útok i střelba přivodila snížení Pardubic na hranu deseti bodů, musel 12 minut do konce zpátky na kurt lídr hostů Šiřina.

Musíte na to mít koule. Chceme i druhou výhru!

S JAKUBEM ŠIŘINOU Jeho první kroky po televizním rozhovoru vedly k osobnímu fanklubu, čekajícímu před sektorem opavských hostů. Členky této miniskupinky byly vybavené žlutým play-off trikem s podpisem i vyobrazenou postavou jejich hlavního hrdiny. A po velkém vítězství, jež on spoluzařídil 19 body, hrály jejich tváře všemi úsměvy.