Jen ať mě Sovy lákají!

S VIKTOREM PŮLPÁNEM A VIDEEM Dva a půl zápasu nebyl jeho otisk ve hře téměř znát. Alespoň ten statistický. A to je v play-off v případě prvního rozehrávače pro útok jeho týmu dost závažná potíž. Po pouhých 14 odehraných minutách v prohospodařeném Duelu 3, kde celek v poslední čtvrtině ztratil desetibodové vedení, si ale Viktor Půlpán řekl dost.

A 20 body i sedmi získanými fauly byl hybnou silou vítězného Brna ve čtvrtém díle čtvrtfinálové série, jímž si hosté vynutili bitvu o všechno. Co playmakera po skromnějším prvním poločase nastartovalo ke 13bodové druhé půli?

”Nic speciálního to nebylo. Už do začátku jsem chtěl vstoupit úplně jinak než do předchozího utkání, které se mi vůbec nepovedlo, a kterým jsem se protrápil, a nakonec v něm ani nehrál moc minut. Chtěl jsem do toho dát větší energii, komunikovat s týmem a chytit se obranou, která mě většinou do zápasů dostává. A to bylo klíčové. Jsem proto hrozně rád, že v tom kritickém zápase, který jsme museli zvládnout, to vyšlo a já tomu mohl takhle pomoct,” obrovsky si oddechl 24letý rozehrávač.

Nezapomněl také poděkovat těm, kteří jej ve slabší chvíli podrželi. ”Měl jsem podporu od týmu. ”Kraky” (Krakovič), ”Kozič” (Kozina) i mladší kluci věděli, že se mi to v sobotu nepovedlo a už po tom zápase mi říkali, ať to hodím za hlavu. To mi hrozně pomohlo, že za mnu takhle stojí,” ocenil psychickou podporu.

V utkání se chytil agresivními nájezdy přes rozehrávače soupeře a zejména po půli i z brejků a z dalšího napadání koše. A rázem jako by to proti postupně znavenějším domácím šlo skoro samo. ”Vyšlo to z obrany, ale ne jen z té mojí. Jako tým jsme podali mnohem lepší výkon než v sobotu, dali jsme spoustu jednodušších košů a tím se nám hrálo mnohem snáz.”

Půlpán se na rozdíl od předchozích duelů často nekompromisně probíjel přes rozehrávače Vyroubala a zejména přes silovějšího Ondřeje Sehnala.

”On ode mě začal ještě víc odstupovat, na trojce mě nechával úplně samotného a já to místo střely využíval k nájezdům. Jsem rád, že jsem z toho dával koše, získával fauly nebo při stažení obrany mohl někoho uvolňovat na trojce. I s touhle obranou jsme si tedy poradili, myslím, výborně a padnout nám víc otevřených střel, nemuselo to být drama až do konce.”

Půlpán v únoru prohlásil, že si už při odstoupení obran na trojky víc věří a bude si je brát. Za čtyři utkání aktuální série si však vzal jen pět pokusů dohromady. Přehodnotil tedy svůj přístup?

”Na začátku nedělního zápasu jsem vystřelil dvakrát z dálky, ale nespadlo to tam. I trenéři mě spíš tlačí do nájezdů, taky mi ale neříkají, abych jako volný nestřílel. Ono to ale není vyloženě střelba v rytmu, když předribluju půlku, a nikdo mě nebrání. Já tak spíš pokračuju v našich akcích. A i když mě lákají do střel, nebudu si je brát, protože nám víc prospívá týmová hra,” vysílá depeši do Prahy brněnský režisér.

Ten se musel ovšem činit i v obraně, zejména když se proti němu hrnul silově vybavený a hmotnější tank Ondřej Sehnal.

”Nebrání se snadno, ale my jsme na něj týmově dobře připravení a to se ukázalo i v zápasech, kdy své střely sice má, ale neproměňuje je s nějak skvělým procentem (v neděli z pole 22/5),” podotýká Půlpán.

Ač použil spojení ”týmově připravení”, Brno zatím Sehnala i po přebráních pivoty brání jen jednočlenným krytím a na jeho nájezdy prakticky nevypomáhá, což se zejména při 27bodové produkci lídra Pražanů v prvním zápase nezdálo jako efektivní varianta.

”My ho určitě tlačíme víc do střel než do nájezdů, ale on si je i tak umí najít. Platí ale, že když ho necháváme hrát jen 1 na 1, nedostanou se do hry ostatní a jeden hráč nás neporazí. Věřím, že to klapne i ve středu,” zadoufá brněnský guard.

Právě v pražských utkáních se o poznání lišil metr sudích při spoustě průniků Ondřeje Sehnala, byť v obou zápasech reprezentant získal shodně deset faulů. Zatímco v sobotu se v nájezdech a aktivní hře do koše dostal k více šestkám (13), v neděli už to bylo jen sedm.

”V tomhle je každý zápas jiný. Jeden se to píská, druhý tolik ne, on si pro ty fauly chodí, kontakt umí kolikrát prodat víc, než to je, a tohle už je pak na rozhodčích. Hlavní je dodržet naši taktiku a té se musíme držet i dál,” komentuje to dirigent Brna.

Jen jeho nadstandardní výkon by ale týmu k vyrovnání série nestačil. Při zatím teprve návratové formě ústředního pivota Šimona Puršla (10 bodů za 20 minut) byl naprosto stěžejní i 20bodový nástřel power forwarda Georgieva. ”Aleks zahrál skvělý zápas. Je pravda, že Šimon ještě není stoprocentní, proto je super, když se někdo takhle přidá, a věřím, že Aleks se chytil i pro páté utkání.”

V něm se ale teprve ukáže, z jakého těsta aktuální brněnský tým je. Uspěl totiž vždy v sudých utkáních, hraných už 24 hodin po zápasech 1 a 3, což při širší rotaci Brnu nahrávalo. Teď ale bude mezi zápasy 72 hodin na nový odpočinek pro klíčové Sovy.

”My určitě máme širší rotaci, což v sudých zápasech pomohlo, ale i v těch lichých jsme měli šanci. V Praze jsme vedli o deset po třech čtvrtinách a doma jsme to dostali až do koncovky, kdy to mohlo dopadnout na obě strany. Myslím, že už víme, jak na ně, ale musíme odmakat celých 40 minut a ne jen tři čtvrtiny,” burcuje Půlpán, který od týmu žádá velkou kvalitu na doskoku.

Ten byl ve všech čtyřech utkáních vyrovnaný, což při absenci power forwarda Prolety ve druhém zápase a jeho aktuálních potížích s kotníkem byla dílčí výhra USK, jenž pod košem nedisponuje takovou kvalitou jako soupeř. ”Doskok je důležitý, protože když jsme soupeře kolikrát donutili k těžké střele, pak nás bolelo, když si to doskočil a dával z toho snadné koše. Doskok tak určitě bude jedním z klíčů k úspěchu.”