Plus 21. To si říkám wow! A pak přišlo ještě něco většího

Jeho hlas zněl poněkud znaveně, jako by právě dohrál dva zápasy za sebou. Rozehrávač Olomoucka Martin Nábělek ale žádné utkání za sebou neměl. Ještě dnes „vydýchával” velice náročnou a nakonec úspěšně završenou středu, která naštěstí pro něj neměla žádnou ligovou náplň.

„Byl jsem u porodu a od včera jsem otec prvorozené dcery Laury. Bylo to dlouhé a teď jsem nevyspalý, ale v euforii. Rodina je teď pro mě na prvním místě,” hlásil dnes z nemocnice 26letý dirigent, jehož dosud posledním duelem bylo nebývalé drama se Slavií, v němž po nejspíš kariérních 43 minutách skončil zdaleka nejlépe ve statistice plus minus s +21 body.

Martine, jak jste to při tak těsném skore (96-90) dokázal, když jste ve hře chyběl jen 7 minut?
Podařit se to matematicky mohlo tím, že jsem nezačínal zápas, kdy to bylo 0-10. Do hry jsem se dostal až po tom, takže by se to dalo dopočítat. Pro mě je tahle statistika strašně cenná. Máme chatovací skupinu ještě s kluky z Ostravy, když jsme spolu hráli, a Péťa Bohačík to tam po zápase napsal, že jsem měl +21. To jsem si říkal - wow, to je docela hustý v takhle těsném zápase!

Jako byste byl v tomhle utkání nepostradatelný, což potvrdilo i vašich 43 minut.
No, snad, jen se ještě nějak nemůžu trefit do koše, body jsem nedal skoro žádné. Myslím ale, že jsem byl platný v obraně, nebo i v útoku. Jen tedy kdo to chce vidět ve statistikách, tak to tam neuvidí. (usměje se)

Jednalo se o vaši jasně nejvyšší minutáž v sezoně.  Šlo i o nějakou dobrou shodu okolností?

Taky. V základu začínal spoluhráč Asberry, ale po začátku už do dalšího průběhu nezasáhl, my tu sestavu zúžili, točili jsme to prakticky v šesti lidech, ale tohle nebude běžné, abych hrál tolik minut. Byla to spíš ojedinělá rarita. Asi to bylo nejvíc, co jsem kdy hrál.

Jak jste při dvou prodlouženích takovou šichtu zvládl?
Těžké to bylo. Moje role ale není hrát na míči. Kdybych ještě vyvážel míč a rozehrával, to bych na tom při dotěrné obraně Slavie byl ještě o dost hůř. I tak to ale bylo dost fyzicky náročné a určitě jsem to cítil, a to i druhý den.

Vy jste nakonec celé drama zvládli, ale co jste si zvlášť po ztracené koncovce prodlužovaného zápasu s Pískem říkal, když si slávisté dorovnáním skore vynutili první prodloužení a pak i druhé, kde vynikla zejména neuvěřitelná trojka Watson-Gaylea o desku s faulem, a hosty jste stále nemohli zlomit?
Já si říkal, co se v tom zápase ještě stane. V životě jsem nezažil, aby někdo vedl o tři a dostal trojku s faulem a najednou prohrával. To bylo fakt zvláštní. (směje se) Pro diváky to bylo husté, pro nás už tak moc ne. V té situaci před tou trojkou od nás určitě měl přijít včasný faul. Málem jsme si to tam nechali utéct.

I opticky se zdá, že fanoušků letos v Olomouci přibylo a že se ve vašich zápasech nenudí, viďte?
Asi to je o něco lepší, chodí slušný počet fanoušků a doufám, že se nenudí a že to třeba půjde ještě výš.

Při pěti zahraničních hráčích by jeden řekl, že na vás tuzemce už mnoho střel v zápasech nezbývá. Ale třeba vy potvrzujete opak, když máte zatím víc pokusů než kolegové Asberry a Keeler, zejména díky průměru šesti trojkových střel na zápas. Jak se vám to podařilo?
Mám roli střelce, takže u mě se zatím potvrzuje, že střelec se pozná podle počtu pokusů a ne podle daných střel. Věřím ale, že se to zlomí. Mám si brát střely, které přijdou, nemyslím, že si beru nějak těžké. A budu střílet nadále.

Zatím máte jako tým i díky vám jen o 26 vystřelených trojek v sezoně méně než dvojek. Chcete to dotáhnout tam, co letos Opava, která zatím výrazně víc střílí z oblouku?
To asi není náš cíl. Musí to být týmově vyvážené, nejde, abysme na trojkách záviseli, a buď jimi vyhrávali, nebo prohrávali zápasy. A ani teď to tak podle mě není. Máme to docela vyrovnané a není to vše jen z oblouku.

Vaše aktuální bilance 3-5 není nejhorší, ale není to ani na první osmičku. Co ještě zlepšit, abyste se podívali i do horní půlky tabulky?
Asi se konstantně zlepšovat a nacházet týmovost. U nás je to hodně o tom, jak si půjčíme balon. V tom se musíme trochu víc najít. A upřímně se bojím druhé půlky základní části, protože teď máme téměř všechny zápasy doma. Snad nás to někde nevypeče a snad se do té doby, než začneme hrát víc venku, zlepšíme natolik, že i od soupeřů dovezeme nějaká vítězství.