Se Sychrou a Trávníčkem to není sci-fi!

S DAVIDEM PEKÁRKEM Už jsem byl součástí pár comebacků, ale otočit zápas po vyhrané čtvrtině o 22, to jsem ještě na hřišti nezažil. I tahle slova jednoho z přímých aktérů dosvědčují, že to, co dokázal poslední tým tabulky na palubovce Svitav, bylo ve středu kromobyčejnou senzací.

Ještě něco přes jedenáct minut do konce si Tuři hýčkali 21bodový náskok (70-49), pak se ale docela rozpadli a po čtvrté čtvrtině s nebývalým skore 11-33 prohráli s Olomouckem 83-88, což je stálo drahocennou výhru náskoku ve vedení nadstavbové skupiny A2.

”Přiznávám - už jsem trochu ztrácel víru, že s tím ještě jde něco dělat. Už jsme v těchto situacích byli nesčetněkrát a tohle bylo poprvé, kdy jsme se dokázali semknout a zápas ještě otočit. Že bych ale věřil, že to ještě vyhrajeme, to ne. A asi už moc nevěřil nikdo z nás,” vrací se ke zdánlivě beznadějnému závěru třetí čtvrtiny křídelník Olomoucka David Pekárek, byť jako správný sportovec dodává, že za hotový zápas i přes vysoké manko ještě nebral.

A nejspíš ho za takový nebrali především chrabří náhradníci, kteří v úvodu čtvrtého dějství nakopli tým k jednomu z největších obratů NBL v této sezoně. Sychra? Trávníček? Štěpán? Že vám tato jména známá jen skutečným ligovým ”insiderům” nic neříkají? Nevadí, možná to nebylo naposledy, co něco takového předvedli. A když svou nůši s trojkami vysypal do koše i rozehrávač Kouřil, který mimo tří zápasů v sezoně dosud zvládal jednu, dvě, nebo ještě častěji žádnou, nestačili se domácí divit.

”Jednoznačně nás zpátky vrátila naše lavička. Lukáš Sychra a hlavně Radek Kouřil trefovali důležité trojky, relativně brzy jsme se dostali na deset bodů a pak už celý tým věřil, že se s tím dá ještě něco dělat. I my ze základní pětky, kteří jsme se vraceli asi šest minut do konce, jsme pak byli schopní se vzpamatovat a zápas ještě otočit,” chválí Pekárek, který přitom nepopírá, že tři čtvrtiny byli domácí Tuři lepší.

A vůbec podle něj nebylo znát, že by jim chyběl řídící generál Roman Marko. ”I bez něj hráli 30 minut naprosto bez problémů, když je vedli Marek Welsch a Adam Goga, pak to ale jako tým nezvládli spíš po taktické a psychické stránce. Fantastický vstup do zápasu měl navíc Pavel Slezák, což jsme přesně nechtěli, ale nebyli jsme schopní ho pokrýt. Když se jim ale později poměrně rychle vyfauloval, hodně jim chyběl. Přitom my jsme ani neměli žádnou taktiku do něj hrát,” rozebírá forward jeden z důvodů, proč Hanáci vůbec dostali šanci k nevídanému comebacku.

Žádný velký návrat v koncové fázi se samozřejmě neobejde bez trojek. A těch hosté poslali ve čtvrté čtvrtině do obruče celý půltucet, když hned třikrát přesně mířil netypický snajpr Kouřil.

”My ale Radkovi při střelbě věříme. Soupeři v obraně při našich clonách pro něj hodně chodí spodem (hlídají si tedy spíš nájezd, neboť se neobávají, že se hráč s míčem hned za clonou odhodlá ke střele - pozn.), a když se rozhodne to trestat, je toho schopen, což tady předvedl. Byl to jeden z jeho nejlepších zápasů,” smekl spoluhráč před autorem 12 bodů v rozhodné čtvrtině.

V té si nešlo nevšimnout, že i domácí Tuři odpalovali téměř jen samé trojky, jichž v této sezoně střílejí víc než dvojek, jenže v dostizích s hosty zcela propadli.

”Ze začátku čtvrtiny jsme měli i štěstí, že volné pokusy vyšly na ne úplně dobré střelce, ti minuli a my naopak začali dávat, chytili jsme se a Svitavy pak šly trochu dolů. Později jsme měli štěstí i na minuté trojky lepších domácích střelců, ale taky jsme tu velice slušně bránili,” říká Pekárek k výhradně osobní obraně jeho týmu v této části.

Hanáci po dobytí Hradce mají další velký venkovní skalp. A s pěti výhrami nyní zaostávají o tři vítězství za pozicemi pro předkolo, které se 9 zápasů do konce nadstavby už nezdá jako úplné sci-fi.

”Určitě je to náš cíl. A pro nás to žádné sci-fi není. Doma teď máme Ostravu a řešíme jen nejbližší zápas. Všichni jsou teď porazitelní a my nic nevzdáváme,” říká s odhodláním křídelník, který se spolupodílel na velmi divoké trenérské premiéře v NBL nového kouče týmu Michala Pešty.

Ten se k týmu na asistentské pozici připojil až během sezony a po nečekaném odstoupení kouče Predraga Benáčka po skončení základní části mužstvo převzal.

”Že to byla trenérova premiéra, jsem si ani neuvědomil. Na takovou určitě nikdy nezapomene,” usměje se Pekárek.

Pod vedením nového kormidelníka se zatím jen rozšířily varianty v útočných systémech, které ale jinak zůstaly zachovány. Pešta se v reprezentační pauze víc soustředil spíš na vylepšování obrany. ”Ta nás trápí celou sezonu. Věnovali jsme tomu tedy víc času a snad to přinese ovoce.”

Pekárek nezatírá, že náhlý exit zkušeného kouče Benáčka jej překvapil. ”Byl jsem tím zaskočený úplně stejně jako všichni spoluhráči. Neměl jsem tušení, že se to může stát. Všichni jsme tak byli trochu v šoku, ale co se dá dělat. Musíme se dívat dál....”