Slezský věštec: Po té době? Famózní!

S FILIPEM ZBRÁNKEM A VIDEEM Do role jasnovidce, který už má v lize leccos za sebou, se před vypuknutím semifinálové série s Kolínem pasoval opavský forward Filip Zbránek. A může směle věštit dál, aspoň dokud mu jeho předpovědi budou vycházet.

”Klukům z týmu jsem už před sérií řekl, že do Kolína určitě pojdeme s vedením 2-0, protože soupeř to nemůže po celé sezoně utáhnout v té užší rotaci. Točí šest sedm hráčů, a když se na ně zatlačilo, bylo v obou domácích zápasech vidět, že se s tím nebyli schopní vypořádat. Vlastně už nástup do prvního utkání hodně napověděl, jak se série bude odvíjet,” vrátil se statný křídelník i ke startu Duelu 1 s trhákem 22-4.

”Myslím si proto, že víc než naše zkušenosti z play-off zatím rozhoduje právě naše širší lavička. Ve statistikách to je jasně vidět a naše lavička v podstatě ty zápasy vyhrává,” adresuje Zbránek náhradnickou převahu 43-39 a 51-8 z úvodních dvou duelů.

S popisem úzkosti kolínské rotace ale odkazuje spíš na první polovinu sezony, neboť po příchodu Křivánka, Pekárka i Torreborreho se nabídka trenérovi Miroslavu Sodomovi rozšířila na desítku využitelných mužů.

Tak či tak, po dvou dvacetibodových domácích vítězstvích, jež Opavu přiblížily na dosah dalšího finále, platí, že tak snadný průběh slezský tým nejspíš nemohl čekat.

”To ne, taky jsme ale byli dobře připravení a hlavně jsme to zvládli takticky. Hlavní rozehrávač Kolína Adam Číž se nedostal do svého herního rytmu a to bylo pro nás jen dobře. Jedině Jirka Jelínek nám ve druhém zápase dělal problémy a celkově nás soupeř zatím trápí na doskoku. I když jsme ale v téhle disciplíně oba zápasy prohráli, nemělo to velký vliv,” soudí Zbránek.

Vyjádření ”prohráli” ale neberte doslova. První zápas skončil na doskoku remízou (45-45) a druhý jen těsným rozdílem (43-45). Zbránek tak spíš odkazoval k segmentu útočného doskoku, kde byli Medvědi dvakrát o stupeň lepší (20 ku 16 a 18 ku 13).

Opavě podle 30letého forwarda v obou zápasech pomohla zejména větší energie. ”V prvním zápase to byly hlavně vstupy do lichých čtvrtin, tam se rozhodlo. Měli jsme úplně jinou energii než Kolín. A druhý zápas jsme to potvrdili, když Kolín vzdoroval do třetí čtvrtiny, než jsme náskok natáhli. Až mi přišlo, že to odevzdal docela lehce,” podivil se Slezan.

Ve druhém zápase zaujaly některé zásadní změny v základních pětkách. Kolín nahradil Novotného s Machačem duem Pekárek - Jelínek, Opava pak za Gniadka dosadila právě Zbránka. A jak to dopadlo? 18 body Gniadka za první půli!

”Martin se cítil ráno před zápasem unavený a při pravidelném měření na mySASY mu vyšla nějaká blbá čísla, tak ho trenér dal až z druhé vlny. A evidentně mu to svědčilo. První půli vydržel výborně,” uvedl Zbránek k už rok týmem využívané technologii měřící srdeční frekvenci, únavu a celkovou kondici organizmu hráčů.

Slezané se v prvním utkání jistě nezlobili, že Medvědi jako tým elitních ligových trojkařů vsítili první obloukový projektil do obruče až po 16 minutách.

”Měli dobré pozice, ale nedávali. Trefit tam víckrát, nebyl ten úvod tak jednoznačný. Ve druhém zápase už něco trefili a jistě je to jejich zbraň. Záleží jen, jak moc se k trojkám dostanou. My si ale řekli, že i když nám Adam Číž dá pár trojek, nezabije nás to tolik, jako když se rozstřílí ostatní jako Novotný, který střílí z rohů po Adamových nájezdech. Takže necháváme hrát Adama, ale nedáváme mu možnost vyhazovat na střelce,” popisuje Zbránek strategii svého tábora.

Zajímavou statistikou série je zatím efektivita na útočném doskoku, kde domácí v prvním zápase i při manku 16-20 dominovali v bodech z druhých šancí 25-10. Ve druhém duelu pak při útočných doskocích 13-18 z druhých šancí zaostali 10-19.

”Tohle záleží na řešení konkrétních situací. Třeba když jsem po útočném doskoku sám pod košem, tak už to nebudu vyhazovat ven. V prvním zápase hodně našich bodů z druhých šancí vyplynulo z úvodu zápasu, kdy jsme do toho dali velkou energii a byli jsme v pohodě. A při náskoku deseti dvanácti bodů už se o tom pak ani nepřemýšlí a při sebemenším prostoru se po doskoku střílí hned,” říká k tématu na doskoku velmi aktivní Slezan.

I když Kolín ve druhém zápase měl druhé šance lepší, a k tomu přidal i vyšší počet trojek (13-10), zápas profičel o dvacet zpod koše.

”Všechno to opět vychází z těch herních situací. Když najíždíme do koše a soupeř úplně těsně nebrání, nebo kolínský Skinner nebránil Martina Gniadka na sto procent, tak máme body ze hry jeden jednoho, nebo to při zdvojení Martin shodí na Mirka Kvapila. Není to ale vyloženě cílené, záleží na dobrém čtení obrany. A my máme dost zkušeností na to, abychom tohle poznali a věděli, co dělat,” vysvětluje forward, podle nějž se zejména Gniadek má při hře kolem koše soustředit na zakončování a omezovat výhozy ven.

Zbránek právě při hře kolem koše oceňuje i jarní příchod Petra Bohačíka z Ostravy. ”Martin tak už nemusí hrát třicet a víc minut.”

Pozornému divákovi semifinálových přenosů jistě nemohl uniknout ani fakt, že po více než půlroce už opět smí do ligových hledišť fanoušci, byť si musí nejdřív vyřešit testováni na covid a smějí obsadit jen 10 procent kapacity hlediště. To v opavském stánku dělá 300 osob.

”Pro mě jako hráče je famózní po takové době zase slyšet fanoušky. K tomu sportu prostře patří a ti lidé si to užívají stejně jako my. Doufejme, že v další sérii jich bude moct být ještě víc,” přeje si Filip Zbránek.