Vlnění, legální otočky a finále do Duelu 3?

S RADOVANEM KOUŘILEM A VOJTĚCHEM HRUBANEM Nemalým zklamáním pro Opavu skončil první duel finálové série. Poločas uhrála i bez jediného bodu kapitána Šiřiny na přijatelných minus 5, když jí fungoval doskok pod oběma koši, a udržela se na ještě přijatelných osmi ztrátách. Ve třetí části už ale přišel propad, daný i postupným úbytkem sil a také vystupňovaným výkonem domácího Nymburka, který si nakonec došel pro téměř třicetibodové vítězství, jež dobrou první půli Slezanů zcele vymazalo.

”Byl to náš klasický zápas s Nymburkem, kdy poločas dokážeme držet krok, ještě máme síly, první čtvrtinu se nám dařilo i střelecky, ale ve třetí přijde ten nymburský vichr a my už tam trochu odpadali,” mrzelo nečekaného top skórera hostů Radovana Kouřila.

Ten se v úvodu chytil i střelami z driblinku a na konto mu rychle naskákalo 10 bodů. Jeho konečný účet pak dělal bodů 15. ”Trefil jsem první tři střely, tak jsem se cítil dobře, ale potom si na mě dávali víc pozor a nenechávali mě tak volného jako do půle,” pokýval hlavou rozehrávač, který se individuálních akcí, střel z driblinku i průniků s typickými zakončeními po otočkách nebál ani v semifinále s Kolínem.

”Ty otočky jsem hodně využíval hlavně v dorostu, ale trošku jsem od toho odešel, protože mi - nevím proč - před pár lety začali pískat kroky. Teď mi to ale rozhodčí zase povolují, tak se k tomu vracím a je to moje střela, ve které se cítím dobře a docela často mi vychází,” pochvaluje si letošní pozdní posila Slezanů, jež je v sezoně aktuálně na průměru 9 bodů.

Kouřil souhlasil, že jeho týmu se v zápase poločas vedlo, dokud relativně kontroloval doskok a přehnaně neztrácel. ”Přesně takhle se musí proti Nymburku hrát - útočně doskakovat a nemít moc ztrát, protože oni ty ztráty hrozně rychle trestají, kdy my se pak nestíháme vracet. A i po svém obranném doskoku je Nymburk schopný rychle valit dopředu, takže útočným doskokem ho zvládáme přibržďovat. A samozřejmě  důležitý byl i náš obranný doskok. Nymburk ale mívá to procento střelby hodně vysoké, takže občas ani není co doskakovat,” analyzuje dirigent, který tentokrát rozdílem 10 bodů zastínil prvního režiséra Šiřinu, jemuž Nymburk ve vzájemných utkáních nyní nedává ani jeden dobrý výhled na koš.

”Pro nás je ”Šířa” bodově hodně důležitý, ale máme i ostatní, kteří soupeře dokážou hodně potrápit. Měli jsme šest hráčů na devíti a více bodech, což je nebezpečné. ”Šířovy” body trochu chyběly, aby to bylo ještě vyrovnanější. Soupeř si na něj ale dává pozor, a když si ho pohlídá, má víceméně vyhráno. On si to ale nesmí nechat otrávit a doma, doufám, že ukáže nějaký pořádný výkon,” vyzývá Kouřil kolegu.

V jeho týmu od začátku utkání nabírali fauly, a nikoli málo, především podkošoví hráči a rozehrávač měl pro to následující zdůvodnění. ”U soupeře kdokoli najede, a pokud je tam jakýkoli kontakt, tak se automaticky píská faul, protože se tam trochu zavlní. Nevím, jestli to vypadá jako fauly, ale my když najíždíme, tak to asi neumíme tak dobře prodat,” krčí rameny.

Doma ale v pondělí může být leccos jinak a Slezané jsou odhodláni udělat maximum pro návrat série (hrané na dvě výhry) do Polabí k rozhodné bitvě.

”Už nám nezbývá nic jiného, než se vyždímat ještě víc než venku. Bude to poslední domácí zápas sezony, tak doufám, že přijde co nejvíc diváků a my se pokusíme podat co nejlepší výkon, aby to neskončilo ostudou. A budeme se chtít do Nymburka ještě vrátit,” přeje si Kouřil, který osobně byl u 41bodového domácího propadáku ve druhém duelu finále s Nymburkem před třemi lety.  A tentokrát by něco podobného už nechtěl zažít.

”Nerad bych něco zakřiknul, ale když budeme hrát na sto procent, a nepřijde náš útočný výpadek, tak by se to nemělo opakovat,” doplní s vírou, že doma už tým využije důležitého forwarda Zbránka, laborujícího od semifinále se zraněným kotníkem.

”Od posledního zápasu s Kolínem netrénuje, šetří se a doma dá patnáct bodů,” usměje se po krátké konzultaci se zraněným kolegou Kouřil, jemuž při těchto slovech fyzioterapeut rozstřihl tejp na kotníku, bez nějž se nyní opavský dirigent v zápasech neobejde.

Své si se zdravotními absencemi užil v této sezoně i nymburský kapitán Vojtěch Hruban, který je už ale v závěru play-off v plné polní. Jen do půle úvodního finálového duelu se stejně jako lídr soupeře bodově vůbec neprosadil.

”Prostě náhoda, ani jeden jsme neměli dobrý den. Já se ve druhé půlce trochu chytil (12 body), ”Šířa” (5) moc ne, protože celá naše strategie je založená na jeho zastavení, a měl to tak těžké,” omlouval reprezentačního kolegu z opavského dresu.

I Hruban si byl vědom manka na doskoku  (21-27) v první půli, jež bránilo jeho týmu ve výraznějším náskoku. ”Většina doskoků tam chodila přes druhou vlnu, přes perimetr. Opava střílela hodně trojek, které míjela, a ty doskoky byly poměrně dlouhé. Byla to tak spíš chyba naší druhé ”lajny”. Hlavně jsme ale do poločasu nebyli dost fyzičtí. Opava do toho šla v klidu, bez nervů a do půle byla všude dřív.”

Nečekanou úvodní erupcí navíc domácí zaskočil Kouřil. ”Měl tam pár těžkých střel, které dal a chytil se, ale pak jsme ho dokázali zastavit. A na konci už mu došly síly. Byl znát ten velký tlak, protože zatímco my se na něm střídali, on to táhl celé sám. Přesto nám dělal největší problémy,” podotkl Hruban, který se také nezapomněl ohradit proti ”vlnění” spoluhráčů, jež označil za důvod řady faulů svého týmu Radovan Kouřil.

”Tohle už tady jednou proběhlo, tak nevím, jak dopadne tiskovka, ale doufám, že (trenér Opavy) Petr Czudek si nebude stěžovat. On ale není ten typ,” usměje se nymburský kapitán v narážce na semifinálovou kritiku brněnského kouče Růžičky, který vinil z přehnaného přihrávání faulů rozehrávače Polabanů Obsaohana.

”Opava hrála dost agresivně, hlavně na doskoku bylo hodně rukou a bylo to asi víc vidět, nebo se na to rozhodčí víc soustředili. Tam záleží, jestli se to píská, nebo ne. A pokud se to pískat bude, je jasné, že jejich dlouzí ty fauly mít budou,” soudí reprezentační křídelník.

Ten měl jasné odpovědi i na otázku, zda v pondělí v Opavě finálová série skončí a zda to bude opět s vysokou výhrou jeho týmu.

”Na první otázku je odpověď ano a o těch 41 bodů to před třemi lety bylo proto, že jsme měli dvojky asi osmdesát procent (bylo to 70 - pozn.). Jestli to tak bude i v pondělí, tak to tak může klidně dopadnout znovu. Jinak si ale myslím, že Opava není tým, který bychom měli porážet o tolik bodů,” říká Hruban, který se těší na bouřlivou kulisu zápasu, byť oproti třem tisícům fanoušků zpřed tří let to tentokrát bude smět být nejvýš pětistovka.

”My jsme hlavně rádi, že tam někdo bude, protože ticho by se k atmosféře finále nehodilo,” přeje si maximální decibely kapitán Nymburka.