Z minus 16! Utrápené Válečníky spasil kapitán Pomikálek

Když pět minut před poločasem ztrácel Děčín na domácí půdě s obrovsky oslabenou NH propastných 16 bodů a ještě sedm minut před koncem byl zpět o devět, vypadalo to s favoritem série o bronz v úvodním duelu zle nedobře.

Pak ale povstal jeho kapitán Pomikálek, který tu 12 body s účinnou dopomocí dalších osmi navrátilce do sestavy Ogundirana zachránil akcie Válečníků před vyprodaným domácím stánkem, který po velkých nervech nakonec oslavil triumf svých barev 78-74. ARMEX si tak už ve čtvrtek večer může v ostravském Tatranu pověsit na krk bronzové medaile.

Naopak v poslední čtvrtině na všech frontách bujně chybující Nové huti zbyly jen oči pro pláč, a to i přes dlouho hrdinný výkon. I bez zámořského tria Madden, Rhodes, Stevens, ve čtvrtfinále s Opavou zodpovědného za více než 31 bodů na zápas, se v obraně zformovala už v první čtvrtině do zóny, kterou střelecky bídné domácí srážela psychicky každý další útok níž a níž. Už v úvodní čtvrtině trefila 4 trojky, využila pěti domácích ztrát i matnosti na doskoku a ulétla na 11-22.

Navíc se uměla po efektivních pasech Majerčáka prosadit zpod koše, kde řádil Heinzl, a bojovala o každý míč, až Děčín i jako domácí tým vypadal při dírách na obranném doskoku jako měkčí tým. Až za stavu 13-29 trefil po 15 minutách Matěj Svoboda z 12. pokusu Děčína jeho první trojku, což ovšem také byla jediná trefa z pole v utkání pro tohoto ostrostřelce.

Jeho tým ale po 7 ztrátách za prvních 12 minut přestal vzápětí o míče přicházet, za zbylých 28 minut už přidal jen dvě chyby (!), lepší byl na doskoku a pod koš hlava nehlava mířící rozehrávač Walton při méně pozorné ostravské obraně přitáhl Děčín ještě do půle na 28-33.

Ve třetí čtvrtině však NH držela dál krok s domácí defenzivou (často už také zónovou) i útokem a i přes průběžné manko 12 útočných doskoků těsně vedla. Trojky Majerčáka a v této fázi velmi aktivního Janů pak poslaly hosty na 51-60 a tím po 33 minutách i na hranu senzace. V úzké rotaci už jim ale těžkly nohy a začalo přibývat jednoduchých chyb i nevhodných faulů či minutých šestek a právě tady vycítil svou šanci děčínský veterán Pomikálek, který při nutném odpočinku čtyřfaulového Waltona a neviditelnosti Matěje Svobody pozvedl pochodeň seveřanů a třemi trojkami a celkem tuctem bodů v posledních sedmi minutách nakopl velký obrat.

Ostravané se sice stále odmítali vzdát a z průniků pod koš i šestek ještě 70 sekundy před koncem vedli 72-73. Pak ale dovolili děčínskému Štěrbovi snadný útočný doskok po minuté šestce Pomikálka, Walton z druhé šance skóroval s faulem na 76-73 a vyznačil tak cestu k vydřenému prvnímu triumfu svého týmu v sérii.

Pomikálek vedl vítěze 21 body (z toho 15 ve čtvrté čtvrtině) a 8 doskoky, Walton přidal 14 bodů a Ogundiran 12. Za trojkově plodnější NH (6-8) kontrovali Majerčák (21+10 asistencí, TH 11/8), Heinzl (14), Michal Svoboda a Elyjah Williams (po 12). Děčín měl víc zpod koše (38-34), z trestné linie (20-16), na doskoku (48-33, útočné 20-9, body z nich 15-12) i v produkci laviček (30-15).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
 „Věděli jsme, že budeme v prvním poločase hrůzostrašní, protože po semifinále jsme vlastně pořádně netrénovali a rozbíhali jsme se vlastně až dnes. Odpočinek byl zkrátka potřeba. Dnes jsme bojovali celý zápas v obraně, ale ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme měli být nejvíc semknutí v defenzivě, se nám to moc nevedlo. Tohle musíme zlepšit, protože Ostrava bude v domácím prostředí střílet mnohem lépe než tady. Pokud tam chceme uspět, musíme zlepšit hru na obou polovinách hřiště.”

Petr Macháč (pivot BK ARMEX Děčín): „Nečekali jsme, že to bude až takový boj. Ostrava přijela bez Maddena a dalších dvou hráčů, čímž se utkání stalo pro nás velmi nebezpečné, a nakonec to tak dopadlo. Celou dobu jsme tahali za kratší konec provazu, až v závěru jsme to dokázali urvat na naši stranu. Dnes musím vyzdvihnout výkon Tomáše Pomikálka, který nám k výhře hodně pomohl. Nebýt jeho, nevím jak by zápas dopadl.”