3.0

#21
6.0

Tentokrát rozhodly ztráty

V očekávaném souboji druhého s prvním domácí Beksa opět ukázala, že s mistrem letos umí hrát. I díky 10 bodům křídla Škrance udržela vyrovnaný poločas a Nymburk unikl až během třetí desetiminutovky, kdy si trojkami pomohl k náskoku 58-73. Nejlepší střelec Pardubic Burnett ještě 8 body v řadě v úvodu čtvrté části přitáhl svůj tým na 70-75, ale po jeho vyfaulování (2:34 do konce za stavu -8) už se otevřela snadnější cesta ke koncovce pro hosty, kteří vyhráli 85-91.

Východočeši sice tentokrát dovolili mistrovi jen 5 útočných doskoků (sami 8) a celkově na doskoku vyhráli 39-35, ale velkou díru do jejich plánů udělalo 33 brejkových bodů Nymburka (Beksa 20). Nejzásadnější statistikou rozhodné druhé půle (38-48) však byly ztráty (10-3, celkově 15-12). Sedm z těch pardubických přišlo ve třetí čtvrtině.

Vítěze táhnulo duo Allen (27, trojky 6/4) - Sant-Roos (21), u domácích se za Burnetta zavěsili Autrey (12), Škranc (12, +12 za 19 minut) a Půlpán (11, +9 za 21 minut).

Pardubice padly doma v sezoně teprve podruhé, přičemž obě porážky se udály v posledních dvou domácích zápasech nadstavby. Beksa ve třaskavém čtvrtfinále půjde na sedmé Svitavy, mistr se svého soupeře dozví až v posledním kole, a bude to buď Ústí, nebo Ostrava.

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Není lehké přijet sem a hrát tady, proti týmu, jako jsou Pardubice, které mají letos skvělou sezonu. Byl to zápas šňůr, kdy jeden tým byl nahoře, a ten druhý ho nemohl dohnat. Za druhé bych chtěl říct, že jsme zlepšili obranu, konkrétně tu individuální. To je to, co nám vyhrálo zápas, i když jsme dostali 85 bodů.“

Howard Sant-Roos (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Pardubice jsou velice silný tým, obzvláště doma, takže se proti nim musíme koncentrovat na každý aspekt hry, hlavně na útočný doskok. To se nám podařilo, zvláště v druhé půli, kdy se nám podařilo líp bránit a to nám vyhrálo zápas.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Je to vždy těžký zápas, hrát proti týmu, jako je Nymburk. Přece jen je tu šampionem už 13 let. Před zápasem jsem hráčům říkal, že musíme dobře doskakovat, nedovolit soupeři lehké koše, neztrácet a hlavně zabránit rychlému protiútoku. V první půlce, i když jsme se dostali do problémů s fauly, jsme se udrželi ve hře. Dobře jsme doskakovali a hráli rychlý protiútok. Dneska nám hrála dobře i lavička (na body přestřílela tu nymburskou 37-31), hráči jako David Škranc a Ondřej Kohout. Vše se pak změnilo ve třetí čtvrtině, kdy z šatny přišli daleko agresivnější soupeři. Nemyslím, že bychom měli až tolik ztrát, spíš jsme nedávali uspěchané střely z rychlé hry, což jsem klukům vysvětloval, že je pro nás jako ztráta, protože když tyto střely neproměníme, soupeři doskočí a jdou rychle dopředu. Tam si vytvořili náskok patnácti bodů, což rozhodlo. Snažili jsme se dostat zpátky, ale pokud hrajete proti Nymburku, musíte předvést perfektní výkon. Tyto zápasy nám můžou ukázat, v čem se můžeme zlepšit. Blíží se play-off a je čas se pořádně připravit a ukázat z nás jen to nejlepší.“

Dušan Pandula (křídlo BK JIP Pardubice): „Nejdůležitější bylo, jak jsme přišli na hřiště po prvním poločase. Oni byli agresivnější a dostali se na plus 15 bodů. S Nymburkem je to vždycky tak, že jakmile na dvě tři minutky vysadíte, tak se pak skoro nemůžete vrátit do zápasu. Byl to ale celkově dobrý výkon a takovýhle zápas nás může před play-off jenom posunout.“

5 30 35 4 13 9 12 22 16 19 108 91

Absence Pardubic: křídla Příhonský (dlouhodobé zranění) a Kotas (nemoc – nejistý start).

Absence Nymburka: křídlo Pumprla (koleno).

V nabitém zápase zajíždí obhájce titulu z Nymburka na palubovku, která pro něj znamenala jedinou ligovou porážku v sezoně, o to víc se však hosté budou soustředit. Pardubice se po nečekaných porážkách s USK a Kolínem zvedly a zdolaly silný Děčín, teď je však čeká výrazně lepší soupeř. Možné preview finálové série slibuje vyrovnaný souboj dvou skvělých týmů, jenž bude mít na serveru TVcom.cz i svůj komentovaný přenos.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Vítězství v Děčíně je pro nás velké povzbuzení, hlavně v tom směru, že jsme se vrátili k naší rychlé hře. I v zápase s Nymburkem se dá očekávat skvělý, rychlý basketbal. Přirovnal bych to k utkáním evropského poháru, který oba týmy hrály. Očekávám stejné tempo, stejné nasazení. Nymburk se prezentuje ohromně rychlým přechodem do útoku, který mu musíme zastavit, to bude jedna z klíčových věcí. Dále bych zmínil eliminaci útočného doskoku, aby neměl opakované střely, a třetí věc je hrát jako rovný s rovným. Chceme vyhrát, chceme být úspěšní. Kromě prvního zápasu v sezoně jsme s Nymburkem hráli třikrát velmi vyrovnaně, jednou jsme vyhráli, takže není vůbec důvod, abychom do zápasu nešli s maximálním sebevědomím.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Ve čtyřech vzájemných zápasech této sezony jsme se mohli přesvědčit, že Pardubice mají dobrý tým. Jednou jsme s nimi i prohráli. To pochopitelně není žádná katastrofa, ale určitý zvednutý prst pozornosti ano. Doma jsou hráči Pardubic hodně sebejistí, mají dobrou týmovou chemii a rozhodně budou chtít navázat na poslední vyhraný zápas. Pro klid v zápase bude důležitý začátek utkání, ale nesmíme polevit ani v jeho průběhu, protože okamžitě se aktivuje výborný útok Pardubic. Ve srovnání s jinými týmy má soupiska Pardubic vyšší kvalitu. Hráči jsou kvalitní, ale dokážou své výkony podřídit týmu. V útočné hře jsou dobří, podívejme se na domácí zápas, ve kterém nám dali 94 bodů. My bychom si měli vzít příklad spíše z pohárového semifinále (výhra 74:63). Hlavními zbraněmi soupeře jsou útočný doskok a rychlý protiútok. Pro úspěch v zápase je nutné zastavit oboje.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a Pohybového studia Hroch Pardubice, v divácké soutěži budou hlavními cenami dárkový voucher na kompletní servis kola v hodnotě 1499 korun od společnosti mojekolo.cz a medovník od kavárny Nano café, k dispozici je dětský koutek.