NH Ostrava
21

NH Ostrava

Neuvěřitelných 13 Švrdlíka!

25 útočných doskoků a 26 bodů z nich v podání Pardubic a k tomu 21 ztrát Nové huti. Jen tato tři čísla stačí jako indicie k uhádnutí toho, kdo ovládl dohrávku třetího kola na palubovce Beksy. Byl to domácí tým s fantomem útočného doskoku Švrdlíkem, který měl zápas ve své moci od sedmé minuty. Tam Beksa zavřela obranu a ze zisků nebo z lapení odražených střel hostů pálila do brejků, k nimž přidávala i řadu útočných doskoků. Poslední čtyři minuty prvního dějství vyhrála 14-5 a z trháku 26-15 se odrazila k poměrně klidnému dalšímu průběhu.

Ostrava sice v určitých úsecích, zejména při prostřídání Východočechů, dokázala ubránit a jít i velmi rychle dopředu, a pokud nenabíjela domácím do protiútoků, šikovné trio srbských perimetrových hráčů zvládlo v útoku leccos vymyslet i zrealizovat, Beksa nicméně díky svému tlaku na útočném doskoku dotlačila poločas až k vedení 55-38. A když ten druhý otevřel forward Pandula 7 body v řadě, náskok vyskočil už na dvacet bodů a čtvrtá část už přinesla jen dílčí snížení NH, na konečných 95-78.

Z šesti dvojciferných střelců domácích víc čněli Pandula (18), Burnett (18), Kent (14 za 16 minut), Švrdlík (12+16 doskoků), který za pouhých 21 minut sebral neuvěřitelných 13 míčů na útočném doskoku, a Nečas (11+9 asistencí a 8 doskoků), který obtesával triple double. Tým měl o 21 pokusů z pole víc než Nová huť.

Tu v útoku výrazněji drželi Stojačič (17+7 doskoků a 6 asistencí, ale i -22) a Blagojevič (15). Tato dvojice se ovšem spolu s rozehrávačem Stanojevičem složila i na celkem 14 ztrát.

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Řekli jsme si, co chceme hrát, ale nehráli jsme to. Nechtěli jsme hlavně dostávat rychlé body z protiútoků, z přechodové fáze, ale Pardubice nám jich daly v první čtvrtině 20... Opět nám nefungovala obrana. V poločase jsme si k tomu něco řekli, ale domácí vstoupili výborně i do 3. čtvrtiny. Ell Sanders to pak prostřídal a naši mladíci proti domácím mladíkům to stáhli a zápas už se nějak dohrál. Pokud ale nebudeme plnit pokyny, tak s podobně zkušeným týmem, jako jsou Pardubice, nemůžeme hrát. Když je pustíš do laufu, tak i Nečas dá dvě trojky. Je pak hodně těžké s nimi hrát, když mají takovou sebedůvěru.“

Petr Bohačík (power forward NH Ostrava): „Dali jsme Pardubicím strašně moc útočných doskoků. Doskočily si poprvé, podruhé a pak už to tam dali. Vypíchl bych ještě další dvě věci: rychlý protiútok domácích a jejich přihrávky do „back doorů“, to pro nás bylo smrtící a nedařilo se nám to eliminovat. Postupem času jsme trochu víc bojovali pod košem, ale nestačilo to. Dostat 95 bodů je hrozně moc.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Snažili jsme se o co nejrychlejší přechod do útoku, protože jsme věděli, že Ostrava je v obraně přechodové fáze slabší. Od 4. minuty se nám to dařilo, pokud jsme běhali, dávali jsme jednoduché koše a náš náskok narůstal. Ve druhé čtvrtině jsme trošku přestali běhat, hráli jsme až moc postupných útoků a rozdíl tak nenarůstal, ale ve třetí čtvrtině jsme opět přidali na rychlosti. Celkově to od nás byl velmi dobrý týmový výkon - máme 6 dvouciferných střelců, 26 asistencí, myslím, že diváci se bavili.“

Radek Nečas (Hráč utkání a power forward BK JIP Pardubice): „Škoda naší slabší pasáže v poslední čtvrtině. Vedli jsme už skoro o 30 bodů a za 5 minut to bylo na 12 bodech... Díváme se na video, řekneme si své chyby, mluvíme o pasážích, kdy hrajeme jak streetballisti, a znovu to nastalo. Každý bychom si měli vážit minut, které na hřišti dostaneme, pokud by to pokračovalo takto, je to cesta do pekel.“

10 24 34 2 23 9 21 16 19 18 82 78

Absence Pardubic: křídlo Škranc (dlouhodobé zranění), power forward Martin (zranění)

Po dvou krutých sprchách od Nymburka a Opavy se Ostrava velmi brzy oklepala, dvakát doma ubránila na 80 bodů a hned se to projevilo ve stržení dvou vítězství. S Brnem tým potáhli dva ústřední skóreři Stojačič se Stanojevičem, s Kolínem se pak nejhlasitěji ozval Američan Woods. NH se tak postupně stává stále nebezpečnější, navíc se jí uzdravil nový křídelník Blagojevič a za odejitého Bernardiho přišel nový – jen 185 vysoký - shooting guard Evan Payne, který však ve středu (tedy v den utkání) ráno ještě nebyl dopsán na soupisce.

Pardubice na druhé straně nebudou v dohře 3. kola chtít na Dašické nic ponechat náhodě a budou chtít hosty uštvat svou běhavou hrou. Opírat se budou o jasného lídra Burnetta a zároveň budou doufat, že na 8bodové představení proti USK naváže druhý rozehrávač Walker a že tentokrát přidá i nějakou asistenci.  Beksa se proti Sovám poprvé vyhoupla přes 40 doskoků, ale už podruhé ze tří utkání ji trápil vysoký počet ztrát (17 a 16), což nejsou dobrá čísla pro zamýšlené bleskové kontry, k nimž tým bude potřebovat nejen tradičně slušný počet zisků, ale především kvalitní obranný doskok, který se zatím pohybuje na kótě 29 na utkání.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Rozhodně jsme udělali pokrok v naší přechodové fázi. Proti USK jsme hráli daleko jednodušeji, rychleji dopředu, a taky jsme z toho mnohem víc skórovali než v předchozích zápasech. Ještě se ale zaměřujeme na detaily, protože ne každou přechodovou fázi jsme vyřešili dobře - například když soupeř nemá ideálně zformovanou obranu a našeho malého hráče brání jeho pivot, nebo když naopak našeho pivota v dolním postavení brání soupeřův malý hráč, tak musíme tyto situace precizněji vyřešit, abychom těch jednoduchých košů dávali co nejvíc. Klíčovými hráči Ostravy jsou Stanojevič a Stojačič. Řekl bych, že jejich největší zbraň je v chytrosti a ve velmi vysokém střeleckém sebevědomí. Tito hráči nejsou nějak extra rychlí a dynamičtí, v porovnání například s americkými hráči, ale velice dobře čtou hru a obranu, vědí při řešení pick-and-rollu, kdy vystřelit a kdy najet, a velmi dobře mění rytmus hry. Další věc je již zmíněné střelecké sebevědomí: oni v jakékoli fázi zápasu, když mají volnou pozici, okamžitě vystřelí. Je jedno, jestli je pátá, nebo desátá sekunda útoku, jestli je třetí, nebo 38. minuta zápasu, oni si prostě jdou za body, takže tyto situace si musíme pohlídat. Speciálně u zmíněných dvou hráčů musíme být po celý zápas maximálně koncentrovaní, maximálně agresivní, nesmíme ani na sekundu povolit, protože to okamžitě trestají.“

Daniel Klímek (guard NH Ostrava): „Po dvou důležitých vybojovaných domácích vyhrách nás čeká těžký soupeř na venkovní půdě. S Pardubicemi poslední dobou venku umíme hrát a doufám, že si herní pohodu z předchozích utkání přivezeme i k nim a podaří se nám zvítězit.“

Atrakce utkání: v poločasové pauze a mezi čtvrtinami vystoupí členové Karate Lions Pardubice, bronzoví medailisté z letošního MS, divácká soutěž o vstupenky do Aquacentra Pardubice, komentovaný přenos BeksaTV od 17:50 provázený komentátorským duem René Peška - Josef Příhonský, u pokladny lze zakoupit magazín Kooperativa NBL.