10.0

#18
4.0

Šach mat ve čtvrté čtvrtině

Ještě do startu poslední části žili Válečníci na palubovce Olomoucka ve velké naději. Jenže od stavu 58-55 začaly jejich akcie padat rychle dolů, útok se jim dočista zasekl a Palyza, Douglas a Pelko odtáhli domácí už po třech minutách na 68-55. Děčínský lídr Autrey, který do zápasu vstupoval jako nejužitečnější hráč soutěže, si tu na útočném doskoku nachytal zbytečný čtvrtý faul a hra ztráty vršících hostů se pak dočista rozpadla. Hanáci zvítězili 88-67, taženi Douglasem (27+11 doskoků), Palyzou (22+9 doskoků, trojky 9/4) a Močnikem (8+10 asistencí). Největší převahu měli z dvojek (44/27 – 46/17) a s tím souvisela i produkce zpod koše (50-28). Díky výhře se tým Olomoucka už srovnal s Děčínem na bilanci 8-6.

Válečníci nezachytili v zápase ani start, kdy domácí už po osmi minutách vedli 23-8. Feštr, Autrey a Ježek však bleskově vrátili hosty na 26-20 a až hlavní střelecké hvězdy domácích Palyza s Douglasem v závěru půle získali svému týmu opět vyšší náskok (45-36). Děčín ve třetí čtvrtině udělal ze zápasu opět drama, v poslední části už ale v útočných kombinacích mnohem kompaktněji působili domácí, kteří ji ovládli 30-12.

Jedinými dvojcifernými střelci Děčína byli Autrey (15+10 doskoků) a Pomikálek (12), který deseti bodů docílil už do poločasu. Severočeši zapsali už čtvrtou porážku z posledních pěti zápasů.

16 29 45 2 13 6 15 22 19 8 68 67

Absence Děčína: power forward Krakovič (po operaci menisku)

Už v 16 hodin se do sebe zaklesnou aktéři nejatraktivnější bitvy sobotního ligového programu. Domácí Hanáci budou chtít soupeři splatit pohanu ze severu, když budou těžit z aktuální vítězné vlny, čítající dva lupy v řadě a celkem tři výhry ze 4 posledních zápasů. Válečníci naopak počítají už tři porážky ze čtyř posledních duelů a aktuálně se sbírají z nepříjemného konce domácího dramatu s Tury. Opět navíc budou muset nahradit absenci jednoho výškového muže, což zvlášť po posílení soupeře na centru může být znát. V posledním kvartetu duelů je s Ústím a Hradcem trápily ztráty, až na zápas s nováčkem se minimálně dostávali na trestnou linii a držel je především doskok.

Hanáci se ani přes poslední tři výhry nemohou přehnaně radovat, neboť všechny přišly proti chvostovým celkům, procházejícím tíživými sériemi porážek, a tým ani v těchto utkáních nezlepšil svůj nevýrazný doskok.

Pikantností zápasu je střet top skórera ligy, domácího Lukáše Palyzy, s aktuálně nejužitečnějším hráčem soutěže Lambem Autreym.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Do druhé polovina základní části jsme vstoupili úspěšně a v tomto trendu chceme pokračovat, přestože Děčín je nesmírně kvalitním soupeřem. Tým táhne především efektivní dvojice Carlson - Autrey. Jsou to rozdíloví hráči. Jejich střelecké průměry hodně přesahují dvojciferné čísla. Autrey je momentálně nejužitečnějším hráčem celé ligy. Špičkový střelec s výborným doskokem. Pokusíme se jej odstavit od míče. Děčín vždy hraje tvrdě. Ale nebudeme mít problém se tomu přizpůsobit. Také umíme přitvrdit.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Lukáš Palyza a ofenzivně ladění zahraniční hráči. To je ambiciózní tým Olomoucka, který nám bude jistě chtít vrátit v domácím prostředí porážku z prvního vzájemného souboje. Čeká nás tedy další těžké utkání, ale věřím však, že pokud budeme hrát se stejnou intenzitou a nasazením jako s Tury, může být střetnutí otevřené, a pokud se nám bude dařit plnit náš herní plán, máme šanci na úspěch.“

Pavel Grunt (pivot BK ARMEX Děčín): „Na další venkovní zápas jedeme dlouhou cestu. Olomoucko je tým, který hraje atraktivní a rychlý basketbal, a my musíme jeho útok zpomalit. Doufám, že se nám to podaří a na venkovním hřišti vyhrajeme.“

Zajímavosti utkání: zápas se hraje už od 16 hodin, neboť je součástí balíčku za 40 korun spolu s derby volejbalové extraligy žen mezi Prostějovem a Olomoucí (od 18:30), kdy výtěžek poputuje na konto občanského sdružení Pinokio, které pomáhá pohybově hendikepovaným dětem, jimž navíc přispěje klub i samotní hráči.

„Na konci listopadu podlehla ve věku 39 let naše kamarádka Blanka Nováková Hradilová nemoci, se kterou bojovala pět let. Zůstali po ní dva synové, kteří se museli po její smrti rozdělit. Desetiletý Matýsek, který má od narození dětskou mozkovou obrnu a je plně odkázán na pomoc druhých, je v současné době v péči otce. Péče a rehabilitace, kterou mu máma aktivně zajišťovala, byla a bude vždy nákladná záležitost. Starší syn Filip se musel přestěhovat do Bystřice pod Hostýnem, kde je v péči Blančiny sestry. Peníze Matýskovi, ani jeho bratrovi Filipovi maminku nevrátí, ani nenahradí, ale život jim mohou ulehčit,“ zaznělo v prohlášení sdružení Pinokio.

Součástí sportovního odpoledne bude i grilování před halou, pro každého majitele vstupenky je připraven jeden nápoj zdarma a po obou zápasech budou probíhat autogramiády aktérů.