38

7
17

No.75 pod vedením Šafarčíka

Mistr (bez Pumprly) nezpomalil ani s vidinou vánočního hodování, a i když doma od Děčína (bez Grunta a Landou) inkasoval 84 bodů, sycen úderným duem Šafarčík (25, trojky 7/5) – Bohačík (22, trojky 9/4) vysázel 102 bodů a sestrojil tak s jedním menším zadrhnutím už 75. ligovou výhru v řadě.

Domácí už v první čtvrtině při 5 trojkách nastříleli 35 bodů, ale protože hostům nechávali spoustu otevřených stezek až pod koš, vedli jen o šest. Po baterii dalších pěti trojek pak utrhli vedení 53-36, ale Děčín vrátil 11 body v řadě na 11 bodů Vukosavljevič (do půle 20). Mistr však vzápětí dvakrát udeřil z útočných doskoků a v poločase kraloval 63-47 s 19 body Šafarčíka, sedmnácti Bohačíka a celkem 11 trojkami.

Válečníci ovšem po změně stran definitivně ztratili zábrany, odjistili svůj trojkomet a z 68-49 se pěti přesnými zásahy při matném útoku i doskoku soupeře probili na 72-66. Do posledního dějství vstupovali za minimanka 75-70, ovšem pak se Nymburk aktivnější hrou dostal na už rozhodných 93-76 po 35 minutách, v čemž měl prsty devíti body a dvěma asistencemi na podzim nezčničitelný Hruban. Hosté v této sekvenci stihli jen 6 bodů Pomikálka a pak už se museli smířit s šestou porážkou ze sedmi posledních utkání.

Obhájce trofeje, za nějž ještě nenastoupila staronová posila Michael Dixon, měl vedle dvou hlavních střelců na více než 10 bodech i Hankinse (14, vyfaulován za 17 minut) a Hrubana (12). Jen 10 minut odehrál před vyfaulováním power forward Kříž. Hosty nejvíc táhli Vukosavljevič (27+9f+) a Pomikálek (22, trojky 7/4). Domácí byli lepší zpod koše (44-30), z brejků (20-8), ve ztrátách (7-17) a především v produkci laviček (43-10).

12 26 38 2 16 3 17 23 20 5 88 84

Absence Nymburka: křídla Pavel Pumprla (zraněná pata), Hruban (start nejistý)

Absence Děčína: power forward Landa a centr Grunt (oba dlouhodobá zranění)

Byť do zápasu ještě nezasáhne, je před páteční reprízou posledního finále hlavní zprávou v táboře mistra comeback 29letého rychlonohého guarda a mikrovlnného skórera Michaela Dixona, který se do Nymburka vrací po 3 a půl letech. Gruzínský reprezentant, který má za sebou i EuroBasket 2017 (s průměrem 14 bodů na zápas), naposledy oblékal dres egyptského Al Ittihadu Alexandria. Na soupisce Američan nahradí Ivana Almeidu, smlouvu podepsal do konce sezony.

„Už před příchodem Almeidy jsme hledali typ hráče, jako je právě Michael, který nekompromisně jde do obránce, má střelu i nájezd a je schopný vzít v kritických chvílích odpovědnost na sebe. Že je toho Mike schopný, víme z jeho předchozího působení u nás. Teď je navíc starší a zkušenější. Také hodně zapracoval na schopnostech rozehrávače. Očekávání od něj jsou poměrně velká,“ uvedl generální manažer Rudolf Šimeček.

Při svém prvním působení v Polabí Dixon pomohl Nymburku až k postupu do čtvrtifnále VTB ligy, a to i díky průměrům 14,8 bodu a 4,6 asistence. V létě 2016 zamířil z Nymburka do AEK Atény, jemuž jako dvojciferný střelec pomohl do čtvrtfinále Ligy mistrů, na další sezonu se přesunul do Štrasburku, odkud po třech měsících následoval transfer do tureckého Bahcesehiru. Sezonu 2018/19 pak začal v izraelské Bnei Hertzeliyi, aby jaro odehrál v italském Reggiu Emilia.

V duelu s Děčínem, který na osmé příčce tíží už 5 porážek ze 6 posledních utkání, půjde obhájce trofeje za už 75. ligovou výhrou v řadě. Válečníci aktuálně nevypadají, že by měli být velkou hrozbou. Už čtyřikrát v řadě nedoskočili víc než 32 míčů a kromě domácího zápasu s Kolínem jim trvale chybí i větší počty trojek.

Petr Šafarčík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Už je cítit, že se blíží pauza, všichni se těší, ale zároveň víme, že ještě není konec. Musíme se snažit jít do zápasu v co nejlepším rozpoložení. Byla by škoda povedený podzim znehodnotit špatným výkonem. Trenér si nás pohlídá, aby nikdo nic nepodcenil. Navíc jsou tu všichni velcí profesionálové. Čas na to se trochu uvolnit bude až po zápase s Děčínem. Tomu se teď nedaří výsledkově, není to ono, ale pořád je to Děčín. Má kvalitu a je hodně nepříjemný soupeř pro každého. Nehraje se proti němu vůbec dobře. K nám přijede s tím, že nemá co ztratit a bude chtít zlomit to, že se mu nedaří. Mohl by to pro něj být ideální odrazový můstek. Čekám proto těžký zápas.“

Aleksander Sekulič (asistent ERA Basketball Nymburk): „Pro nás je každý zápas důležitý a na každý se plně soustředíme. Chceme doma uspět a potěšit fanoušky. Musíme jít na hřiště s tím, že chceme potvrdit roli favorita. Děčín měl teď problémy se zraněními, především na postu pivotů. Musel na to reagovat. Přišel Vukosavljevič, aby jim pomohl. Soupeř také měl trochu smůlu, ale stále jej považuji za dobrý tým, ale potřebuje mít zdravý kádr.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Hrajeme s nejtěžší možným soupeřem. Nymburk má nejlepší a nejširší kádr v Kooperativa NBL. Připravíme se co nejlépe a pokusíme se hráče Nymburku co nejvíce potrápit.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Bude to těžká zkouška, ale my chceme na palubovce nechat sto procent. Těšíme se na zápas, na přípravu jsme měli několik dní a také doufáme v podporu naší fanouškovské válečnické rodiny na tribuně.“

Atrakce utkání: soutěž o tiskárnu od společnosti Flamy.