10.0
#18
5.0

Benda s rekordem, Hruban MVP

Člen nymburské základní pětky Petr Benda do posledního zápasu sezony dával od prvních minut maximum. Aktivní byl v útoku, kde se nenechával odstavit od zakončení, na doskoku i v obraně, kdy v první půli dokázal po přebrání utančit na nohou i přes všechny jeho driblérské finty dynamického děčínského playmakera Šišku. Svůj historický duel si chtěl doma užít naplno a se vším všudy. A na jeho konci tak mohl – nyní už v osamění - vystoupit na pomyslný trůn pro titulového rekordmana domácích ligových dějin, když si po vítězství Nymburka 89-60 ve třetím finálovém zápase na krk pověsil už 12. zlatou medaili v Kooperativa NBL, navíc v nepřerušené řadě.

Bendovi parťáci ve vyprodané nymburské hale (1200), kde bylo celý zápas hodně slyšet i téměř sto válečnických tifosi, chtěli svému 37letému veteránovi vstup do „ligového Pantheonu“ usnadnit od samého začátku.

Už v první čtvrtině, vyhrané jednoznačně 27-11, vysázeli pět trojek z pouhých sedmi pokusů, křídelník Vojtěch Hruban, vyhlášený MVP finálové série, nedával v obraně ani decimetr prostoru lídrovi Děčína Lambu Autreymu, jenž za první půli vyprodukoval jediný bod, a celý tým při ztrátách hostů ničil z brejků (11 bodů za prvních 10 minut) i útočných doskoků především v podání neodbytného amerického siláka Michaela Myerse. Kapitán domácích Pavel Pumprla potrestal nekrytý v rohu i zónu Severočechů, a protože i dál se soupeř jen velmi ztuha dostával k jakýmkoli solidním zakončením, skore mu ujíždělo stále víc.

Nymburk už na startu druhé čtvrtiny vedl o dvacet a dál už jen nezadržitelně mířil za jasným vítězstvím. Svým sedmačtyřicátým v této sezoně bez jediné porážky a celkem v Kooperativa NBL už osmapadesátým v řadě. Hlavně ale získal svůj už šestnáctý titul v nepřerušené řadě.

Jeho tahouny v zápase byli Myers (19+10 doskoků, 8F+), Hruban (13+7 doskoků), Jaromír Bohačík (12) a Benda (11). Jediným dvojciferou hostů, kteří získali čtvrté stříbro za posledních pět sezon, byl centr Pavel Grunt (11).

Mistr dominoval z trojek (27/11 - 18/3), z brejků (24-5) a také méně ztrácel (11-20). Sérii ovládl v poměru 3-0.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Je hezké zapsat se do historie sezonou bez porážky, ale hlavní je, že jsme naplnili očekávání nás i fanoušků a máme opět titul. Hráči splnili svou práci. Jsem spokojený s tím, jak jsme si vedli poté, co jsme byli zklamaní z brzkého vyřazení v Lize mistrů. Hráči ukázali skvělý charakter, protože to pro ně nebylo snadné. Vedli si velmi dobře. Je za tím hodně práce. Semifinále ani finále pro nás nebylo snadné. Soupeři neměli co ztratit, to jsme mohli jen my, ale zvládli jsme to. A je třeba poděkovat všem lidem v klubu a také našim fanouškům, kteří dnes ukázali, že jsou schopni zaplnit celou halu a vytvořit atmosféru, která nás dělá ještě lepšími.“

Petr Benda (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Beru tenhle titul jako každý jiný. Splnili jsme cíl klubu, odvedli jsme dobrou práci a titul je třešnička na dortu. První i dvanáctý titul mají stejnou cenu. I když na ten první už si skoro nepamatuju a nevím, jestli jsme slavili doma, nebo venku. Láďa Sokolovský (Benda se s ním dosud dělil o rekord s 11 tituly) to určitě očekával, když jsem do Nymburka přišel, že ho jednou překonám. Na evropské scéně se nám letos sice nevedlo, ale i tak je to zapamatováníhodná sezona.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Mou jedinou, řekněme trošku výhradou k finále z naší strany je to, že jsme kolikrát působili ustrašeně. Nymburk má takovou pověst neporazitelnosti a to nás stálo o trochu lepší výsledky. Neříkám, že bychom ho měli přímo porazit, ale jedna věc je se k Nymburku přiblížit a části zápasů hrát vyrovnaně, další stupeň je dostat se do nějaké vyrovnané koncovky a teprve třetí je Nymburk porazit. My jsme někde na tom prvním stupni, a mít trošku víc štěstí v domácím zápase, mohli jsme ho potrápit ještě víc. I tak ale naši hráči podle mě odvedli maximum a to je to nejdůležitější. Musím jim jen poděkovat, že každý zápas odehráli naplno až do konce.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Je potřeba ocenit celý tým, ať už za série předtím, nebo teď za finále. To kam jsme se dostali, není úspěch jednotlivců, ale týmu. Pokud jde o celou sezonu, ty chvilky po jedenácti soutěžních porážkách v řadě nebyly právě příjemné, a pořád jsme hledali nějaké klíče k tomu, abychom to zvládli, a ani jsme si nedokázali představit, že bychom na konci sezony tady mohli stát a oslavovat druhé místo. Byla to tedy turbulentní sezona se suprovým koncem.“

18:00

Absence Nymburka: power forward Kříž (achilovka)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 93-68 (v Děčíně), 106-88 (v Nymburce), 94-74 (v Děčíně), 97-53 (v Nymburce), 105-65 (v Nymburce), 76-65 (v Děčíně)

Stav série: 2-0

Už devět let a celkem 169 ligových zápasů nebyl ČEZ Basketball Nymburk pokořen na svém domácím kurtu. Jeho aktuální šňůra ligových vítězství bez rozdílu hřiště už je na kótě 57 a tým tak stojí tři výhry od překonání vlastního rekordu. Navíc podruhé ve svých dějinách může zvládnout sezonu NBL bez jediné porážky. Tak znějí za stavu 2-0 pro obhájce trofeje ve Finále NBL číselná data před třetím duelem série, který startuje v Nymburce úderem úterní 18. hodiny před kamerami ČT Sport, a který už může udělat tečku za letošním ligovým ročníkem. Pokud by se tak stalo, nymburský veterán Petr Benda vystoupá v osamění na rekordmanský trůn domácí ligové historie s už 12. titulem. Nedopřát mu tuto radost se pokusí hosté z Děčína, kteří však na ligové zdolání hegemona čekají už 29 zápasů - od konce roku 2012.

Ve druhém utkání série na domácí půdě předvedli v neděli podle očekávání svůj nejlepší výkon. Dlouho je však držel ve hře osamoceně guard Autrey, jemuž v poslední čtvrtině při 33 minutách ve hře již docházela „šťáva“. V Nymburce jej Feštr, Šiška, Pomikálek, Carlson i další musí doplnit výrazněji. I proto, aby sňali ze svého lídra veškerou pozornost nymburské obrany, která to pak má o stupeň jednodušší.

V první půli nedělní bitvy Válečníci veleli na doskoku. Když se však do věcí po změně stran vložil za soupeře lamželezo Myers, Nymburk doskoky v druhé půli vyhrál a bilance 16-13 (pro Děčín) na útočném doskoku mu stačila.

Na druhé straně jen podobná čísla i ve třetím utkání a celkový počet 40 doskoků a víc by mohl udržet Děčín ve hře i ve třetím střetu. Zároveň nesmí dovolit Nymburku i potřetí ohromné množství bodů z brejků (jejich poměr byl v prvním utkání 27-4 a ve druhém 32-8 pro favorita série), neboť pak ztrácí efekt jeho relativně úspěšná zónová obrana při hře 5 na 5. Severočeši navíc musejí doufat, že se domácí nerozstřílejí hned od prvních minut z oblouku.

Nikoli nepodstatným faktorem bude i nastavený metr utkání a „stupeň tvrdosti hry“, od čehož se budou odvíjet případné faulové problémy hráčů i počet házených šestek na obou stranách.

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Věříme, že sérii doma ukončíme.“

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Sérii chceme ukončit a doma bychom to měli zvládnout.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Doufáme, že ukončíme sezonu, ale nesmíme se uspokojit. Děčín přijede bojovat, my nesmíme polevit a doma musíme dokončit svou práci.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Chceme se pokusit uhrát dobrý výsledek. Máme velké zdravotní problémy, ale není se na co šetřit a necháme na palubovce úplně všechno, co v nás zbývá.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Ve druhém domácím zápase jsme si dokázali, ze když zlepšíme obranu a hlavně doskok, jsme schopni s Nymburkem hrát vcelku vyrovnaný zápas. Rozhodně nejedeme do Nymburka zápas jen odehrát, stále ještě chceme sérii prodloužit a vrátit ji do Děčína.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž s Kooperativou o 2krát 5000 korun, navíc partneři utkání Sev.en EC, Lobkowicz, Lions Sport a Casia připravili pro fanoušky speciální dárky, kdy například prvních 500 fanoušků dostane pivo v plechovce, zmrzlinu a každý fanoušek na utkání obdrží i poukaz na výrazně zlevněné vybavení od firmy Adidas s logem nymburského klubu, k dispozici budou i podpisové kartičky a plakáty s hráči Nymburka a také fanouškovské trubky.

Díky akci generálního partnera NBL pojišťovny Kooperativa diváci ke každé zakoupené vstupence na zápas dostanou i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.