25

#18
16.0

Vítr od Labe zadul ve 3. části

Nadějný výsledek první půle (45-42) jako by byl ukolébavkou pro děčínské Válečníky na v NBL už devět let nedobytné nymburské palubovce a po změně stran už nedokázali ani trochu odolávat vichru od Labe, který je sfoukl až ke kruté čtyřicetibodové porážce 105-65. Obhájce trofeje se tak po prvním utkání Finále NBL ujal vedení a do nedělního druhého střetu půjde s ještě větším sebevědomím.

Zápas nedohrál první rozehrávač Děčína Šiška, který tři minuty do konce za protesty inkasoval celkem už třetí technickou chybu svého týmu ve druhé půli, a protože už měl na kontě nesportovní faul ze třetí čtvrtiny, tresty se mu sečetly a musel předčasně do sprch.

Pro pět faulů museli navíc povinně střídat tři jeho spoluhráči Ježek, Pomikálek a Krakovič a faulové výroky (osobní chyby celkově v zápase 14-33) se ve druhé dvacetiminutovce stávaly stále častěji důvodem nespokojenosti a rostoucí frustrace týmu, jemuž pro zranění achilovky chyběl i power forward Landa. Nymburk pak už jen dál navyšoval vedení, přičemž v utkání házel celkem 41 šestek, z nichž 28 proměnil (hosté 12/8).

Domácí sice měli úspěšný vstup do utkání a po dvou trojkách Hrubana i skórování z útočného doskoku vedli rychle 14-4, ale Děčín se přenesl přes 5 faulů za první tři minuty (po dvou Krakovič a Pomikálek), využil vystřídání prvního rozehrávače domácích Lawrence, druhého faulu Hrubana i několika ztrát soupeře, osmělil se z dálky i zpod koše a rázem i díky zónové obraně nastavil šňůru 0-13, čímž po 7 minutách otočil na 14-17.

Domácí mu nabízeli nedorazy v rotacích ke střelcům otevřené trojky, které Válečníci začali využívat (do půle bilance 13/6), a k tomu přidávali někdy až velmi snadné vniky do koše i několik útočných doskoků. A když i ve druhé čtvrtině trvala trojková matnost domácích, musel je v útoku podržet svým individuálním střeleckým mistrovstvím Wright, fungující při nevyužitém Vyoralovi opět jako „falešný“ rozehrávač.

Nymburk navíc držely útočné doskoky (do půle ze 14 vytěžil 12 bodů) a akcemi do koše si chodil i pro fauly, z nichž v první půli získal 12 bodů z šestek. Už ve 13. minutě jej ale přibrzdil 3. faul Lawrence a i přes aktivitu Wrighta si Děčín trojkami držel až sedmibodové vedení. Od stavu 34-40 ale domácí posledních 5:30 druhé čtvrtiny vyhráli zejména aktivitou zpod koše 11-2, když využili ztrát hostů i už vyztužené obrany.

A po změně stran podřadili ještě o jednu rychlost, což jim vyneslo jasně ovládnutou třetí čtvrtinu (36-14). Ohromně urychlili hru, zakončovali do pár sekund po přejití půlky, než Děčín stačil zformovat svou zónu, a kontroval koši i okamžitě po obdržených bodech. V těchto bleskových atacích se vyžíval zejména Hruban, který sázel trojky, zakončoval z dopichů a vedl zteč prvních sedmi minut třetí čtvrtiny s odskokem na rozhodných 71-49. Válečníci najednou neměli volné střely, ani vniky a zbylých 13 minut se utkání ve změti faulů a technických chyb už jen dohrávalo.

Střelecké pole vítězů (bez Kříže) vedli Hruban (23, trojky 9/4), Jaromír Bohačík (16+12 doskoků), Martin Peterka a Wright (po 12). Za hosty, kteří po čase uschopnili centra Grunta a dovezli si do Nymburka i kolem stovky vlastních fanoušků, byl jediným dvojciferou Pomikálek (12). Domácím patřily lepší body zpod koše (48-24), trestné hody, doskoky (50-25, útočné 27-11, body z nich 28-7), produkce z brejků (27-4) i ztráty (11-25). Celkem měli o 15 střel víc a druhou půli vyhráli 60-23.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Očekávali jsme takový zápas. Musím říct, že Děčín hraje v posledních dvou měsících velmi dobře. Za to bych je chtěl ocenit. Taky jsme ale věděli, že hrají hodně fyzický basketbal a tak bránili v prvním poločase. Pochopil jsem, jaký mají pro tento zápas plán. Museli jsme na to zareagovat ve druhém poločase. Jsem rád, že jsme si tak fyzický zápas mohli zahrát. Jsem rád za druhý poločas. Bude to ještě boj.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Jsme spokojeni s druhým poločasem. Jsme velice rádi, že je to 1-0 a teď musíme k tomu v Děčíně přistoupit stejně, ne-li ještě lépe.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme utkání začali velice dobře, dokázali jsme se trefit zvenku. Drželi jsme se celý poločas a bylo to jakž takž vyrovnané. Za to jsme rádi, protože to v naší zdravotní situaci a po vytížení v náročných sériích jednoduché zastavovat tak kvalitní tým jako je Nymburk. V začátku druhého poločasu nám to uteklo. Tam se ukázala kvalita Nymburka. Odskočili nám, uklidnili se a začali hrát svůj tempo basket. My jsme neměli šanci a utkání se dohrávalo. Musíme se co nejlépe připravit na druhý zápas v Děčíně.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Když pominu první tři minuty, tak první poločas byl přesně to, co jsme chtěli hrát. I když nevím, jestli nám došly síly, ale hořeli jsme na doskoku. Nechávat Nymburk vystřelit čtyři střely v jednom útoku, to už je pak jistota, že to dají. Na to se musíme připravit. Fyzická hra je sice hezká, ale když přes nás doskočí tolik míčů, nedá se s tím hrát. Druhý poločas se opravdu jen dohrával.“

18:00

Absence Nymburka: power forward Kříž (achilovka)

Absence Děčína: centr Grunt (kotník)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 93-68 (v Děčíně), 106-88 (v Nymburce), 94-74 (v Děčíně), 97-53 (v Nymburce)

Druhý nejúspěšnější tým ligy v posledních pěti letech, BK ARMEX Děčín, se dnes (živě vysílá web ČT a od 19:35 ze záznamu ČT Sport) v prvním duelu finálové série (hrané na tři výhry) postaví dlouholetým tuzemským hegemonům. Zápas startuje v 18:00 v nymburském Sportovním centru a pro Severočechy to bude už čtvrtá titulová série za posledních pět sezon. To obhájce trofeje míří už do 17. ligového finále v řadě a ukořistit bude chtít svůj 16. titul za sebou. Zároveň se bude snažit o velmi řídký jev, jímž je odehrání sezony bez jediné porážky. To se mu dosud povedlo pouze v ročníku 2013/14. Aktuálně je ČEZ Basketball Nymburk včetně závěru minulé sezony na 55. zářezech v řadě. S Děčínem pak neprohrál posledních 27 soutěžních utkání, a to od konce roku 2012.

K dispozici má vedle svého amerického kvarteta šest českých reprezentantů a jednoho internacionála (Bendu), po semifinálovém zranění naopak nebude moct využít power forwarda Kříže. Do hry se tak bude mnohem víc dostávat jiný reprezentant, střelecky ještě disponovanější Martin Peterka, který v semifinále do zranění Kříže prakticky nebyl v rotaci.

Nymburk vyhrál po jednoznačných výsledcích všechna čtyři vzájemná utkání této sezony, nicméně v prvním střetu v Děčíně domácí Válečníci drželi v půli vyrovnaný stav a v nadstavbě doma dokonce vedli i po třech čtvrtinách, než se rozpadli v posledním dějství.

V prvních třech utkáních vždy vysázel nejméně 20 bodů a dvakrát přidal i nejméně 10 doskoků děčínský guard Autrey, eliminován byl stejně jako celý tým až na čtvrtý pokus, kdy už děčínský tým vedl nový kouč Grepl. Stejně tak v prvních třech duelech nasbíral aspoň 15 bodů forward Carlson, oba Američané tak jako dosud jediní výraznější střelci Severočechů budou hlavními cíli mistra v obraně.

Na straně Nymburka dosud byly vždy body zpod koše a o parník i produkce lavičky. Zajímavostí bylo, že ve všech čtyřech utkáních se Děčín vyrovnal soupeři v trojkové palbě a v sudých utkáních i na doskoku. Unikátem byl zápas základní části v Nymburce, kde i přes převahu domácích zpod koše (34-22) Děčín naprosto dominoval na útočném doskoku (7-16) i v bodech z druhých šancí (7-32). I když měl ale o 15 střel z pole víc, při nižší úspěšnosti střelby padl 106-88.

Zajímavé bude rovněž sledovat, s jakým úspěchem bude Děčín provádět v utkáních změny svých obran, čímž byl efektivní v řadě utkání letošního play-off.

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Účast Děčína ve finále je mírné překvapení. Co se týče celé sezony, druhé místo si držely Svitavy a hrály solidně. Děčín měl nepovedené období, měnil trenéra, ale nakonec se vyšvihl nahoru. Před dvěma měsíci by to nikdo neřekl. Ale kdo tým viděl hrát v play-off, tak zase tak překvapený není. Válečníci vyřadili Opavu, která z šestého místa byla hodně těžký soupeř. V semifinále pak postoupili přes Svitavy, které měly výhodu domácího prostředí. Účast Děčína ve finále určitě přidá na atmosféře, i když nepochybuju, že první postup Svitav do finále by také přilákal hodně fanoušků. Ale je nepopíratelné, že fanoušci Děčína jsou co se týká zbláznění do basketbalu u nás špička. Z tohoto pohledu to plus určitě je. Jedním z hlavních bodů pro nás bude zastavit Lamba Autreyho. Většinu sezony předvádí dobré výkony a teď tým v play-off hodně drží. Největší klíč ale bude popasovat se s děčínskou intenzitou hry a herním stylem soupeře. Když to podchytíme, tak ubránit jednotlivce by pro nás už neměl být tak velký problém. Musíme mít zápas od začátku pod kontrolou a nenechat Děčín, aby si ještě víc zvedal sebevědomí.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Před play-off bych Děčín na finále netipoval, ale když jsem pak viděl jeho dobré výkony, tak to zase tak velké překvapení není. Je teď v euforii, bude si věřit, protože porazil dva silné protivníky. Na druhou stranu měl dlouhé série, takže může být už trochu unavený. Hlavně to ale bude o nás, jak k tomu my přistoupíme. Děčín je známý tím, že hraje hodně agresivně, tak čekám velký boj. Musíme se v agresivitě Děčínu minimálně vyrovnat. Lamb Autrey byl rozhodující faktor v předchozích sériích, tvoří hru, je jejich klíčový hráč. Takže z pohledu obrany bude hlavní cíl zastavit jeho. V play-off se hodně zlepšil Kuba Krakovič, jsou tam i další hráči jako Carlsson, samozřejmě Tomáš Pomikálek, Šimon Ježek, Ondra Šiška, ale hlavní bude zastavit Autreyho. Čekám, že bude dobrá atmosféra nejen v Děčíně, ale i u nás doma. Je to přece jen finále, hraje se o titul a naši fanoušci by měli přijít v co největším počtu a nenechat se zahanbit a být ještě lepší než ti děčínští.”

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Pro mě postup Děčína do finále není překvapení, protože od dubna hrál opravdu dobrý basketbal. Porazil opravdu dobré týmy a ukázal, že drží pohromadě jako jeden tým. Jeho hráči byli dobří v obraně a trpěliví v útoku. Jsou teď na pozitivní vlně, ale to samé my. Musíme hrát naši hru. Už jsme Děčínské v sezoně čtyřikrát porazili, víme, co od nich čekat, i když teď pár věcí změnili. Dobré týmy nejsou o jednom hráči, ale Lamb Autrey ukazuje, že je pro Děčín hodně důležitý, zvláště v poslední době. Když se dostane do dobré pohody, tak umí být hodně nebezpečný. Nemůžeme se ale zaměřit jen na něj, protože všichni na hřišti jsou nebezpeční a největší předností Děčína je to, že hraje jako jeden tým a drží při sobě.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburský tým nemá žádnou slabinu. Nastoupíme proti celku, který je složen z velmi dobrých Američanů a českých reprezentantů. Já jen doufám, že se dáme co nejvíce zdravotně dohromady.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Vždycky je šance na vítězství. S Nymburkem je to 1:5? Nebo 1:20? Doma je pravděpodobnost vítězství větší. Vždycky je tu ale naděje, že právě dnešní utkání bude to, ve kterém zvítězíme. A když to nepřijde v pátek, v neděli bude pravděpodobnost naší výhry větší.“

Atrakce utkání: doprovodný program, pro prvních 200 fanoušků budou připraveny dárky.