27.0

#17
14.0

Nábělkův životní večer!

Martina Nábělka musel řádně ROZLADIT jeho výkon z prvního kola se 4 body proti Hradci. Zřejmě by se dalo použít i podstatně ostřejší slovo – soudě podle astronomických čísel z dějství druhého. Na druhý pokus, znovu na Tatranu, zavelel jen 178 vysoký rozehrávač k vydřenému vítězství Nové huti nad USK (87-83) ohromujícími 31 body, aniž k tomu potřeboval jedinou dvojku! Proměnil 8 trojek z 15 pokusů a k tomu byl po šesti získaných faulech bezchybný na trestné linii (7/7). O rovných 10 bodů překonal své kariérní maximum z minulé sezony ze zcela mysteriózního mače na ústecké palubovce.

Nová huť se oproti prvnímu kolu nevídaně zvedla v útoku, což nešlo příliš svést na mladickou nezkušenost Pražanů, neboť ti odehráli zápas víceméně v sedmi a ve většině už s ligou prověřenými hráči. Ostravané se i díky čtyřem trojkám už v první čtvrtině vyhoupli do vedení 30-18.

Jenže ve druhém dějství za 13bodového manka zakontroval 10 body v řadě křídelník USK Mareš a s pomocí Štěrby přisál hosty na poločasových 42-39. Ve třetí části šly Sovy dokonce do vedení o šest, a to po palbě tria Ondřej Sehnal, Mareš, Samoura. Vzápětí se ale skore přesypalo opět pro domácí, kteří byli ve 4. čtvrtině mírně vpředu a po dvou trojkách Nábělka vedli už 83-76.

USK se z útočných doskoků ještě dostal na 4 body, ale po útočném doskoku domácích proměnil klíčové šestky na plus 6 Radek Pumprla, a byť hosté vzápětí během pár vteřin ještě snížili na dva body, 22letý hrdina ostravské středeční noci Nábělek opět z trestné čáry dal razítko na svůj kariérní výkon.

Za něj se v dresu NH seřadili Alleyn (16+9 asistencí), Heinzl (15) a s dalším double doublem Petr Bohačík (14+14 doskoků a 8f+). Nový ostravský power forward Waterman se omezil na 4 body a 7 doskoků za 18 minut. Sovy sytili Mareš (27, trojky 12/6), třikrát dvojciferný Sehnal (21+12 asistencí, 10f+ a 7 doskoků) a 13 body také Samoura. Domácí si víc pomohli šestkami (26/20 – 21/12) a úplně nejvíc doskoky (47-30, útočné 19-9) a body z druhých šancí (31-11), na což hosté odpovídali především lepší brejkovou bilancí (14-21).

9 21 30 1 22 4 14 22 24 5 83 83

Co zápas, to jedna nová americká posila. Nová huť po křídlu Alleynovi přidala na soupisku i druhého Američana. Je jím 24letý 206 vysoký power forward Zane Waterman, který v letech 2016 až 2018 tři roky po sobě doručoval dvojciferné bodové průměry a také přes 6 doskoků v první divizi NCAA a z posledních dvou sezon má zkušenosti z finské (průměry 14+7) a krátce i z argentinské a německé ligy.

Bude to další překážka navíc pro hosty z USK, jejichž opět omlazený a téměř výhradně český tým teprve bude získávat větší ligové ostruhy. Momentálně je většina pozornosti obran soustředěna na duo Sehnal – Mareš, což sice v prvním utkání využil nový křídelník Kolář, ale byl příliš osamocen. Sovy letos nebudou dávat tolik bodů jako v minulé sezoně, proto pro ně bude alfou a omegou obrana.

Totéž však platí pro rovněž velmi mladý tým Nové huti, jež v prvním kole zvládla ještě o tři body méně než USK. Bude tak potřebovat každou trefu obou Američanů a také výrazně větší příspěvek od tria Šmíd, Pumprla, Nábělek, které v prvním utkání stihlo dohromady jen 14 bodů.

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Čeká nás mladý, ale velice agresivně hrající soupeř, jehož hra je tvořena zejména reprezentanty Ondřejem Sehnalem a zkušeným Marešem a dále i pivotem Macurou. I když USK první zápas s Pardubicemi prohrál vysokým rozdílem, jeho výkon byl velice kvalitní. Čeká nás určitě velmi těžké a zajímavé utkání, ve kterém bychom rádi odčinili porážku a špatnou hru v prvním poločase z utkání s Hradcem.“

Kevin Týml (křídlo NH Ostrava): „Čeká nás druhé domácí utkání proti těžkému soupeři. Vyhrát můžeme jen tvrdou obranou.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „V sobotu jsme zdaleka nepředvedli výkon, jaký bychom si představovali, a tak do Ostravy jedeme z jasným cílem, a tím je zvítězit. V Ostravě jsou vždy velmi náročné zápasy, takže do utkání musíme vstoupit od první minuty koncentrovaně a mnohem sebevědoměji než minulý zápas.“