37.0

#17
21.0

Lošonského velení na Tatranu

Bez křídla Barače a na velmi úzkou rotaci zvládli Královští sokoli svůj první výsadek na nepřátelském území a z ostravské pevnosti Tatran si i přes ztrátu 17bodového vedení z první půle a jen 30 bodů nastřílených ve druhém poločase odvezli premiérový úspěch sezony (66-73).

Hradec podnikl první zteč hned v úvodu, a to pomocí Stamenkoviče, Sedmáka a Brožka. Tady se však domácí ještě stačili rychle vzchopit. Na přelomu prvních dvou čtvrtin ovšem Lošonský s Haladou rozdmýchali nový útěk hostů, který i díky lepšímu doskoku týmu v první půli narostl až na 17 bodů.

Jenže NH se v kabině vyhecovala a ve třetí čtvrtině spustila stíhačku. Hradec rázem pod tlakem začal ztrácet míče a Bohačík s rozjíždějícím se teenagerem Týmlem dotáhli Ostravu na rozdíl dvou bodů. Díky Týmlovi se v úvodu 4. dějství dokonce dostala do bodového vedení, ale to už si opět brala slovo zahraniční legie hostů.

Lošonský se Stamenkovičem vrátili Hradci vedení o sedm, aby se domácí veterán Petr Bohačík postaral o jeho kompletní výmaz. Pak ale zakontrovali hradečtí Slováci, a protože domácí v předposlední minutě spáchali tři útoky po sobě ztrátu, už neměli prostor na protiúder.

Vítěze, jimž nakonec nejvíc pomohla trestná produkce (24/16 - 29/22), sytili Lošonský (23+10 doskoků), Sedmák (15), Stamenkovič (10+9 asistencí, 7 doskoků a 8f+) a Halada (10), u NH to byl autor obřího double-doublu Bohačík (17+21 doskoků a 8f+) a nečekaně i Týml (16). Čerstvě doplněný křídelník Alleyn stihl 9 bodů za 27 minut.

7 29 36 0 22 8 14 24 21 3 90 73

V naprosté tichosti doplnila Nová huť na poslední chvíli svou první zahraniční posilu. Je jí 187 vysoký americký guard Justus Alleyn, který v Ostravě odehrál už celou sezonu 2018/19 s průměry 11,4 bodu za 27 minut. Z důvodu pozdního příjezdu však není jasné, zda bude moct naskočit už do prvního kola. NH má v plánu přivést ještě jednoho Američana a slovenský reprezentant Páleník tak nakonec nezůstane jediným cizincem týmu, jehož uzounkou osu opěrnějších hráčů v letní přípravě tvořil jen kvartet Petr Bohačík, Šmíd, Radek Pumprla a Nábělek.

Hradci se podařilo udržet především jeho základní kostru, ztělesněnou slovenskou podkošovou dvojicí Lošonský – Sedmák a Srby Baračem a Stamenkovičem, jimž i dál bude mocně sekundovat Ondřej Peterka. Jedinou zajímavou novou tváří je guard Šoula, který se po roční pauze vrací do oběhu NBL.

Právě sehranost týmu a zkušenost zahraničních borců by měla být klíčovým jazýčkem na vahách zápasu prvního kola, a to i na palubovce soupeře. Hradec k úspěchu předurčují i výsledky z přípravy, kde měl silnější výsledky než Nová huť.