30

12
15

Rekordman Bezbradica 11 trojkami a 49 body zničil Sokoly!

Na pohled bezstarostnou přestřelku s 208 body v této fázi sezony mohou nabídnout jen celky s téměř 90bodovými obranami, jakými disponují například Sokoli a Hanáci. A tentokrát z toho byla show velkých parametrů s dokonce trojitým rekordem srbského obra s chorvatským pasem v dresu Olomoucka. Nemanja Bezbradica se z těla pivota převtělil do schránky křídelního super snajpra a vysázel neuvěřitelných 11 trojek (z pouhých 13 pokusů), což je rekord nejen této sezony, ale i druhý top výkon za posledních 23 let. Celkem pivot nastřílel nevídaných 49 bodů, což je opět nejen nejlepší číslo sezony, ale i sdíleně třetí střelecké představení za 23 let ligových dějin. A kulatý rating 50 je rovněž nejvyšší v aktuálním ročníku. Bezbradicovy monstr cifry nakonec lvím podílem přispěly k vítězství Hanáků v Hradci 103-105 a při manku 4 výher na předkolo se Olomoucko ještě během deseti kol nadstavby může pokusit o malý zázrak.

V kanonádě první půle (57-59) sice většinou vedli hosté (trojky měli 16/11), taženi 27 body Bezbradici, ale když se minutu do konce poločasu utrhli na 10, domácí, kteří už tady měli 4 dvojciferné střelce a Stamenkoviče s 10 asistencemi, ještě před odchodem do šaten srazili manko na dva body.

Minutu před koncem třetí čtvrtiny to pak byli pro změnu Sokoli, kteří ze zisků, útočných doskoků a trojek upletli 12bodové vedení. Hanáci jej ale trojkami rovněž uhasili. V dramatické poslední tříminutovce pak hosté z 94-92 otočili třemi slepenými trojkami (dvě Bezbradica) na 94-101 a v posledních desítkách sekund už za oboustranného trumfování v minutých šestkách minimální náskok uhájili, když domácí v závěrečném útoku už jen kosmeticky upravili dvojkou na konečný rozdíl.

Bezbradicu, který měl z pole nástřel 21/16 a sklidil i 9 doskoků a 8 získaných faulů, doprovodili v týmu vítězů (bez Váni) i Pekárek (20) a Kouřil (14+9 asistencí). Jejich tým rozhodl úspěšností trojek (33/16 – 28/19) a ustál i manko zpod koše (44-30). Domácí, kteří měli o 12 střel z pole víc, se opírali o kvintet Barač (22, trojky 8/4), Lošonský (22+8 doskoků), Halada (19, trojky 9/5), Sedmák (15) a Stamenkovič (11+12 asistencí a 7 doskoků).

Peter Sedmák (power forward Královští sokoli): „Dá se říct, že v obraně jsme nedokázali ubránit jednoho hráče, který nám dal skoro polovinu bodů Olomoucka. Dal nám 11 trojek a v tom byl největší problém. Začali jsme dobře třetí čtvrtinu a vytvořili si náskok, ale potom nám postupně docházely síly ke konci a nedali jsme lehké otevřené střely nebo i zpod koše. Já jsem dvakrát nedal a nakonec jsme prohráli o dva body. Všechno se vším souvisí a mrzí nás to, ale na druhé straně si myslím, že to byl pěkný basketbal, který se určitě musel líbit divákům u počítačů a televizí. Byl to poslední zápas základní části, který jsme nezvládli. Nesmíme dávat hlavy dolů a jenom se z toho poučit, potrénovat a zvládnou lépe druhou část sezony.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko):
„Papírový outsider jsme určitě, jelikož jsme poslední v tabulce. Máme malý počet vítězství, ale já pořád říkám, že můj tým nehraje vůbec špatný basketbal. Zvedli jsme se, máme docela i dobrou formu. Samozřejmě to jsou mladí hráči. Nikdo nevěděl, jak to bude vypadat v průběhu sezony. Dokážeme se zvednout. Dneska jsme porazili silný Hradec Králové, který má hodně slušných, zkušených cizinců. Papírový outsider porazil favorita. Já to říkám pořád, že ta liga je hrozně vyrovnaná a každý může porazit každého. Nemyslím si, že to je nějaká velká tragédie, ale ani překvapení, ale musím říct, že jsem rád, že jsme dokázali zvítězit. Bojovali jsme 40 minut. Jako zápas byl hrozně divný, když se někdo podívá na čísla trojek, kterých bylo hodně, anebo na počet bodů. Nemůžu říct, že to bylo bez obran. Hradec i my jsme chtěli bránit. Spíš si myslím, že to je vysoká kvalita útočníků a přesnost trojkových pokusů byla opravdu nadstandardní. Například Bezbradica, který měl 13 vystřelených trojek, z toho 11 proměněných, a hraje na pozici 4 a 5. To je pro českou ligu takový malý zázrak, ale to je i důvod našeho vítězství - těch jeho 11 trojek s tím šíleným procentem úspěšnosti. Gratuluju ještě jednou mým klukům a gratuluji Hradci, který bojoval. Byl to pěkný zápas, ale bohužel bez diváků. Kdo se díval na TVCOMu, tak si to určitě užil.“

Dominik Štěpán (forward BK Olomoucko): „Jsme ohromně rádi za výhru, protože jich letos nemáme moc, a tato přišla akorát včas. Zápas byl hlavně zápasem útoků, kdy vlastně prakticky všechno spadlo do koše. My jsme měli trojky skoro 70 procent, což je v české lize nebo celkově v basketu neuvěřitelné číslo. Hlavně můj spoluhráč Nemanja Bezbradica, který vystřelil 13 trojek, z toho dal neuvěřitelných 11, což je dneska něco neuvěřitelného a on je ten hlavní důvod, proč jsme vyhráli. Ale i Hradci to dnes padalo. Měl prakticky trojky taky 50 procent, což je taky výborné. Myslím, že rozhodlo, že jsme se kousli a něco ubránili.“

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Jsem zklamaný. My nedokážeme ubránit. Nás porazil jeden hráč. My nedokážeme ubránit jednoho hráče. Změnili jsme obranu, stejně nám to nepomohlo. Bylo to trestuhodné, když jsme dostali 59 bodů za poločas. Obrana byla strašná. Dneska po zásluze vyhrálo Olomoucko. Nehráli jsme dobře a utekl nám první poločas, stejně jako v Pardubicích, kdy se soupeř dostal na koně. Olomoucko se hned chytlo, bylo ho plné hřiště a my jsme si s tím nevěděli vůbec rady. Bezbradica dal i pár těžkých střel do obličeje, ale ta obrana byla fakt špatná. Jestli chceme být úspěšní, musíme do toho dát úplně jinou energii a mít jiný přístup.“

První vzájemný zápas v této sezoně NBL: 98-79

Sokoli po třech porážkách s první šestkou začínají nabírat do podpalubí vodu a v honu za sedmou příčkou po nadstavbě už musí příval porážek zastavit. S posledními Hanáky je domácí výhra z kategorie povinných, ovšem hosté se v posledních utkáních nechtějí vzdávat snadno a zejména jejich základní osa umí klást místy i tuhý odpor. V posledních době nicméně Olomoucku chybějí body v útoku. S tím nemá takový problém Hradec, který pro změnu musí víc zabrat na doskoku.

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): „Musíme nastoupit koncentrovaní hned od začátku a pohlídat si střelce Váňu s Pekárkem. Našim cílem bude vytvořit si na začátku dostatečný bodový rozdíl, abychom mohli hrát ve větší rotaci a nechali odpočinout před pohárem naše stěžejní hráče.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Z pohárového osmifinále si opory Sokolů dobře pamatujeme. Platí to pochopitelně také opačně. Myslím, že v této fázi sezony se vzájemně příliš překvapit nemůžeme. Budeme se snažit vyhrát, abychom do nadstavbové části vstupovali v dobré náladě a se šancí na postup z dvanáctého místa výš. Pokud ale chceme uspět, musíme podat naprosto odlišný výkon než v posledním zápase proti USK Praha.“