4.0

#8
4.0

Válečníci v derby slaví první domácí!

Bylo zřejmé, že na hrací ploše se právě děje něco mimořádného. Už minutu dvacet do konce se začala za skandovaného potlesku zvedat většina hlediště, zaplněného rekordní děčínskou návštěvou této sezony (810), aby dlouho nepoznaným bouřením vzdala hold výjimečnému výkonu svých Válečníků a také poděkovala za první výhru na domácím hřišti (83-67). Na sedmý pokus! A navíc v derby, které Děčín v posledních sedmi minutách zcela ovládl, už i s navrátilcem Tomášem Pomikálkem, autorem dvou bodů za 21 minut.

Vítězové se opřeli o své nové Velké trio Šiška (24+9 doskoků), Nichols (21), Matěj Svoboda (20+7 doskoků), jež se složilo na 65 bodů. A tomu tři mnohem skromnější ústečtí dvojciferní střelci Delvon Johnson (14+7 doskoků), Pecka a Svejcar (po 13), kterým pouhými pěti body pomohl tým-lídr Autrey, nemohli ani vzdáleně konkurovat.

Po stránce vložené energie naprosto dominující domácí v utkání jasně ovládli i doskok doskok (42-22), body zpod koše (48-32) a úspěšnost z pole (v procentech 56-41) a nevadil jim tak ani větší počet ztrát (19-12).

Po vyrovnané první čtvrtině se ARMEX začal poprvé trhat od 13. minuty, ale tady ještě hosté dokázali devítibodové manko z větší části vykrýt. Ve druhé půli se však bez produkce Autreyho jen ztěžka prosazovali do slušných zakončení a na těsné distanci byli dlouho zachycení jen proto, že se dokázali obstojně bránit neustálým atakům koše v podání domácích a v jedné sekvenci je potáhl forward Fait.

Od stavu 62-61 sedm minut před koncem už ale na palubovce začal kralovat jen jeden tým. Děčín se spolehl na individuální akce Svobody, Nicholse a Šišky, z nichž první dva posadili do koše i trojku o desku, a po šňůře 16-0 při ofenzivní marnosti hostů se už tři a půl minuty do konce mohl radovat z prvního domácího úspěchu ve třicáté sezoně NBL.

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Domácí si výhru zasloužili. Měli sérii domácích proher a dnes to zlomili svojí extrémní bojovností. Ta naopak chyběla nám. Do zápasu jsme vstoupili, jako že se nám nemůže nic stát a nebránili jsme. V prvním poločase nás ještě držel útok, ten ale ve druhém poločase odpadl. Trochu nás ovlivnilo i drobné zranění Lamba Autreyho. Snažili jsme se pokrýt Šišku, Svobodu a Nicholse, nasadili jsme na ně naše nejlepší hráče, ale defenzivní taktika nám nevycházela. Dnes jsme si nezasloužili vyhrát, Děčín byl lepší.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
”Dnes jsme to vítězství už opravdu potřebovali, série nezdarů byla dlouhá. První domácí výhra je samozřejmě sladká, ale v derby s Ústím je sladká dvojnásob. Chci hráčům poděkovat a poblahopřát jim, protože to byl náš nejlepší výkon v sezoně. A jestli budeme takhle pokračovat, budeme nepříjemným soupeřem pro jakéhokoli soupeře. Nám se dnes povedlo ubránit Autreyho, který v posledních zápasech hraje fantasticky. My jsme ho ale udrželi pod jeho průměry, a to byl klíč k tomu, že se nám povedlo utkání zvládnout.”

Lamb Autrey (guard SLUNETA Ústí): ”Zápas jsem si užil, ale udělali jsme hodně chyb. Domácí hráli dobře, my jsme naopak hráli pomalu. Celý zápas nám chyběla energie, jsem z toho naštvaný. Na příští zápas se musíme připravit líp.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Moje pocity jsou skvělé, protože jsem hrozně rád, že jsme konečně dokázali doma zvítězit. Domácí prohry nás velmi srážely dolů a věděli jsme, že už to musíme zlomit. To se dnes povedlo a všem nám spadl kámen ze srdce. Doufám, že se nám bude hrát teď líp. Taky bych řekl, že naše hra už dostává nějakou tvář, lepšíme se. Posily se povedly, máme zpět Tomáše Pomikálka a máme první domácí výhru.”

• lepšící se obrana

Předvečer svátku republiky je v Kooperativa NBL zasvěcen středečnímu prvnímu derby severu této sezony (18:00 na TVCOM.cz). A pro domácí Děčín, který zatím před svými fanoušky ztratil všech šest duelů, zní úkol nad jiné jasně - konečně poznat na svém hřišti radost.

Po posílení o guarda Nicholse a power forwarda Prahla tým navýšil své výkony, ale k vítězství stále něco chybí, a to se ARMEX pokusí dodat právě v derby, kde bude doufat ve své teprve třetí vítězství v desátém zápase.

S Kolínem se naposledy poprvé dostal na 10 trojek, které jsou ale nadále jen na 28 procentech. S Medvědy tým poprvé za pět zápasů nedosáhl na 40 doskoků, zato ale poprvé v sezoně zaznamenal méně než 13 ztrát, a to pouze 5! I v derby bude spoléhat na momentálně opěrný kvartet Svoboda, Šiška, Nichols, Prahl. Víc musí přidat pivot Dodd, který po dobrém startu do sezony začal sbírat víc jednociferných střeleckých zápisů a s Kolínem dokonce vyšel za 20 minut zcela naprázdno.

Pandy v posledních utkáních rovněž zvedají svou výkonnost a v minulém kole dali v Opavě velký boj vicemistrovi, jejž udrželi v jeho stánku na 80 bodech. A právě na obraně budou chtít stavět i v Děčíně. O svůj zatím 81bodový útok se většinou nemusí bát, protože se o něj stará pětičlenná severoamerická divize spolu s úderníkem Peckou. V posledních dvou utkáních tým navíc zářil na útočném doskoku a také si drží výtečný průměr 10 ztrát, který je jasně nejnižší v lize.

Absence Děčína: forward Pomikálek (po zlomeninách ruky, start nejistý), rozehrávač Randýsek (koleno)

Absence Ústí: křídlo Maděra (dlouhodobé zranění kolena)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Ústí rozehrálo sezonu lépe než my. Ve skvělé formě hraje hlavně Lamb Autrey, který táhne celý ústecký mančaft. Velmi slušné výkony odvádí také jeho spoluhráči Svejcar, Johnson, Jones a Alston. Hlavní rotaci doplňují zkušení Pecka s Faitem. Čekáme těžký zápas a uděláme všechno pro to, abychom konečně zvládli domácí zápas, i když favoritem je ústecký tým.”

Brett Prahl (pivot BK ARMEX Děčín): ”Po tom, co jsem se dozvěděl o středečním derby, očekávám velmi bouřlivé prostředí od našich fanoušků. Myslím, že půjde o velmi fyzický a tvrdý boj. Musíme zůstat soustředění v našich obranných principech a hodně si vypomáhat. Také doskoky na obou polovinách hřiště budou důležité.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”Je tu první derby letošní sezony. Je prakticky jedno, jaké je postaveni týmů v tabulce, a v jakém rozpoložení se družstva nacházejí. Oba týmy budou chtít zvítězit. Věřím, že navážeme na dobré výkony a v Děčíně se budeme radovat z vítězství.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): ”Děčínu se nepovedl start do sezony a určitě se bude chtít chytit v derby, očekáváme hodně tvrdé a vyrovnané utkání, které budou rozhodovat maličkosti. Sice máme momentálně lepší formu, ale v to se v derby smazává a my do toho musíme jít naplno.“