7.0

#8
5.0

Velká loupež Brňanů v hlavním městě

Brněnský tým si po bolestivé domácí porážce s USK z úvodu sezony splnil domácí úkoly a při odvetě na pražské Folimance vypustil na domácí Sovy hru, která jim nemohla vonět. Na konci se tak mohl radovat z tvrdě vydřené výhry 82-86.

Po vyrovnané úvodní čtvrtině se hosté začali naněkolikrát trhat v té druhé, když dokázali svou agresivní hru sesměrovat pod koš a zároveň přestřílet USK z trojek (5-7), přičemž za poločasového vedení 39-48 měli o dvacet procent přesnější mušku z pole, a jejich lídrem byl s 15 body playmaker Marko. U domácích se o 27 bodů postaralo duo West - Kyzlink.

11 minut do konce podkošové ataky vysunuly vedení Brna až na 52-70, jenže stále nebylo hotovo. Sovy se z -18 6:30 do konce prokutaly z šestek a trojek až na 80-83 40 sekund do konce. Pak ale zpod koše skóroval brněnský Půlpán a tím byl osud utkání zpečetěn.

USK (nadále bez prvního rozehrávače Vyroubala) měl jen tři nadpětibodové střelce, a to Kyzlinka (24, TH 15/10 z 11f+), Mangase (22+7 doskoků, trojky 10/4) a Westa (21+6 asistencí). Za hosty (nevyužili power forwarda Körnera) odpovídali Marko (19), po čase procitlý Nečas (17+8 doskoků), Půlpán (16) a Madden (10). Brno bylo lepší z pole (v procentech 36-50), zpod koše (26-46) a na útočném doskoku (11-15, body z druhých šancí 12-18) a přežilo tak i manko z brejků (21-10), šestek (31/24 - 28/13) a ve ztrátách (13-18).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”V první řadě jsem nesmírně rád za výhru tady na Folimance, protože USK hraje nesmírně živelný basket. Výborný basket. Ten jeho styl je trochu jiný, je to hodně přes křídla. Nám to v domácímu tkání nevonělo a dneska nám to málem nevonělo podruhé, protože jsme ztratili neztratitelné vedení o osmnáct. Ale dobře, vítězství je vítězství, historie se ptát nebude. Mrzí mě ten bodový rozdíl, ale domů se pojede s dobrou. Třicet dva až třicet tři minut jsme výborně bránili a pak jsme prostě polevili a domácí mají výjimečný hráče na pozicích křídel. Ještě jednou děkuji všem hráčů, ale zároveň velký kredit USK.“

Josh King (trenér USK Praha):
”Právě jsem to řekl hráčům v šatně. Brno přijelo nakopat nám zadky, a to se mu podařilo. V prvním poločase to byl starý a mladý. Pětatřicetiletý Marko a mladý Nečas. Nám se podařil skvělý návrat do utkání, když jsme stáhli ztrátu osmnácti bodů, ale to je těžké proti tak dobrému týmu přetavit ve výhru. Máme týden na to si to zhodnotit.“

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): ”Jsme rádi za výhru, tak nějak jsme oplatili prohru USK ze začátku sezony. Tam jsme měli ten zápas taky dobře rozehraný, vedli jsme o nějakých 16 bodů, a nakonec jsme prohráli. Dnes, když to USK začal stahovat, tak jsem si v duchu říkal, aby se neopakoval stejný scénář. Dnes jsme to nějakým způsobem ukopali. To je pozitivní. Dlouhodobě jsme dobře bránili. Domácí se pouštěli do takového basketbalu ”izolací”, hodně těžkých střel. Bohužel ke konci se chytili a ještě že jsme měli nějaký bodový náskok a dokázali to udržet.“

Tomáš Kyzlink (křídlo USK Praha): ”Věděli jsme, že budeme nastupovat proti dobrému týmu, který hraje organizovaný basketbal, agresivní obranu a pod košem má fyzické hráče. Bohužel jsme si zápas nechali utéct v prvním poločase, kdy jsme si nechali dát 50 bodů. Speciálně Roman Marko nám dělal problém na pick-and-rollu. Měl několik volných střel a klobouk dolů, že je dokázal trestat. My jsme dnes nedokázali ubránit.“

• rozehrávačské duo

Žhavá repríza posledního čtvrtfinále i prvního střetu sezony, který se Brňanům doma ani trochu nepovedl po defenzivní stránce. Právě na obranu se musí tým soustředit maximálně, a to zejména na tu při krytí 1 na 1 s náležitými výpomocemi. Sovy mají i při absenci prvního rozehrávače Vyroubala velmi individuálně zdatný perimetr, kde se jen jedním obráncem Mangas, West či Kyzlink zastavují velmi složitě. To ostatně dokazuje i nebývale výkonný útok USK s průměrem 91 bodů a 10 trojkami.

Sovy uspěly už ve 4 z 5 posledních utkání a drží tak výtečné třetí místo s bilancí 8-3. Brno zatím s 6-4 zaostává a v případě porážky by se jeho manko ještě prohloubilo. Tým zpod Špilberku musí k úspěchu výrazně pozvednout i svůj útok včetně úspěšnosti trojek.

Výsledek prvního vzájemného utkání: 99-90

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění v horní polovině těla)

Absence Brna: rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla)

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): ”Čeká nás Brno, tudíž jako vždy těžké a vyrovnané utkání, které rozhodne obrana. Jsme si vědomi toho, že v prvním střetnutí soupeři chyběli dva stěžejní hráči, ale tím se nechceme nechat ovlivnit. Budeme se chtít prezentovat stejným basketbalem jako v předchozích zápasech, přičemž musíme zlepšit hru na obranné polovině a plnit pravidla, která jsou jasně daná. Chtěl bych pozvat fanoušky, aby nás přišli podpořit, myslím si, že to bude rychlé a bojovné utkání dvou mladých a ambiciózních týmů, kdy věřím, že na konci budeme těmi šťastnými my.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): ”Na Folimance nás čeká velmi těžké utkání. USK hraje v dobré formě, což potvrdil v posledním zápase proti Olomouci. V prvním poločase našeho společného střetnutí jsme ukázali, že známe recept na USK. Je potřeba dodržovat naše pravidla v obraně a dobře se připravit na small ball, který dělá všem soupeřům problém.“

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): ”Sovy nás minulý zápas porazily díky jejich dobrému útoku a také naší špatné obraně. Musíme zlepšit náš herní projev z minulých zápasů, který nebyl dobrý. Na Folimance se ale nikdy nevyhrává jednoduše, nicméně chceme USK vrátit prohru, kterou jsme doma utrpěli.“a