18

#0
4.0

Dominance zpod koše a čtvrtá výhra Válečníků

Ač Hanáky v Děčíně jako top skórer potáhl nový černohorský rozehrávač Milutin Djukanovič (16 bodů za 20 minut), který byl teprve v den utkání doplněn na týmovou soupisku, Válečníky to ani tak nezastavilo a doma si došli pro čtvrtou výhru sezony (74-63).

Po vyrovnané první části se v prvních šesti minutách té druhé odrazili ze zad devíti ztrát hostů (v tomto úseku) do trháku 49-34, o který se tu sedmi body zasloužil pivot Osaikhwuwuomwan. Kněževič, Halada a Djukanovič ale do půle vrátili hosty na 41-34, a to i přes týmové manko ve ztrátách a bodech zpod koše i přes už tři fauly univerzála Nikoliče. Ve třetí čtvrtině však domácí udržovali vedení kolem osmi bodů a pět minut do konce jej vysunuli až na 21.

Jejich tým nejvíc sytili Pomikálek (13+9 doskoků), Osaikhwuwuomwan (13) a Matěj Svoboda (12), za hosty byli kromě Djukanoviče dvouciferní ještě Halada (13) a Dragovič (10). Největší rozdíl v utkání udělaly body zpod koše (44-22) a ztráty (7-18).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Věděli jsme, že Olomoucko na poslední chvíli posílilo a dopsalo na soupisku pátého cizince. Také jsme věděli, že jde o hodně důležitý zápas, protože už potřebujeme získat doma nějaké výhry, protože zatím jsme v této sezoně svým fanouškům mnoho radosti neudělali. Zápas byl ale důležitý také pro soupeře, takže byl hodně nervózní a jsme hrozně rádi, že jsme ho zvládli. Klíčová byla podle mého naše koncentrace, kdy jsme se soustředili téměř celých čtyřicet minut na zápas, byť jsme tam nějaké chyby vyrobili. Další velmi důležitou věcí bylo to, že jsme měli jen sedm ztrát. To je na nás velmi slušné číslo, protože v této statistice patříme mezi nejhorší. Kdybychom dokázali ztráty takto limitovat, byli bychom opět lepší tým.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Byl to důležitý zápas, za výhru jsme moc rádi. Dostat šedesát tři bodů je známka dobré obrany, ale stejně ještě nejsme tam, kde bychom chtěli být. Opět jsme tam měli hluchá místa, kdy to vypadá, že soupeři odskočíme na dvacet bodů a dohrajeme to v suchém triku, ale místo toho přijde několikaminutový výpadek, kdy děláme chyby v obraně a vyrobíme hloupé ztráty. Dnes jsme to ustáli, ale proti silnějšímu soupeři by se to nemuselo vyplatit. Na druhou stranu se nám dnes dařila týmový hra, především pak v útoku, kdy jsme své body rozložili na hodně hráčů.”

• zkušený rozehrávač Feštr

Hanáci před reprezentační pauzou v lize po 12 porážkách senzačně zabrali doma proti oslabené Opavě pětibodovým vítězstvím, aby vzápětí v plné sestavě ještě senzačněji vypadli z Českého poháru, odkud je už ve druhém kole vyprovodil na domácí palubovce prvoligový Nový Jičín, který rozhodl o triumfu 90-89 trojkou Bukovjana v posledních vteřinách.

K tomu se v případě nadcházejícího duelu v Děčíně přidává fakt, že právě Válečníci první zápas na Hané získali košem Matěje Svobody z poslední vteřiny. Výchozí situace hostů tak není růžová, tým ovšem pod novým koučem Čurovičem tvrdě dře v tréninku a pod vedením nedávné posily Nikoliče bude chtít odčinit pohárové selhání.

Děčín je v lize po třech porážkách, ale v bitvě s REDSTONEM, který bude centrální náplní Studia Basketbal, musí doma cílit jedině na své čtvrté vítězství sezony. V reprezentační přestávce se naladil těsnou domácí pohárovou výhrou nad lídrem slovinské ligy Šenčurem a v kompletní sestavě bude chtít uspět.

Při posledních třech porážkách se však ani jednou nedostal na 80 bodů v útoku, nadále strádá na doskoku, aspoň s Ostravou a Pardubicemi tým ale snížil počet ztrát.

První vzájemný zápas sezony: 85-84

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Čeká nás hodně složité utkání. Děčín sice zatím vyhrál jen tři zápasy, některé výsledky byly ovšem hodně těsné. S trochou štěstí na tom mohl být v tabulce o hodně lépe. Proto má náš respekt. Očekávám hodně bojovný duel, Děčín je známý svou agresivní hrou. V nasazení se musíme soupeři vyrovnat. Věřím, že odehrajeme dobrý zápas a nejsme bez šancí na úspěch. V reprezentační přestávce jsme hodně trénovali, i to by mělo být na palubovce vidět.”