3.0

#0
3.0

Válečníci ničili po půli, Beksa 20 ztrát

Po remízovém poločase (39-39) to nikdo nemohl předvídat, přece se to stalo. Děčín doma jednoznačně ovládl druhou půli s Beksou (46-23), celkově tak zvítězil o parník (85-62) a zůstává nadále neporažen. Naopak Východočeši po dalším dvacetiztrátovém zápase mají víc otázek než odpovědí.

Na severu jim po třech trojkách Vyorala patřil jen úvod (7-15). Pak už se do nich Válečníci zakousli, z útočných doskoků a také díky ztrátám hostů (10 už do půle) skore ještě v prvním dějství dorovnali a prsa na prsa dovezli do kabin i celý první poločas.

Ve třetí čtvrtině už se začali trhat, ale Beksa se ještě zuby nehty držela na dostřel. V závěru této části už však domácí odskočili na deset a čtvrtá čtvrtina byla jejich volnou jízdou (24-8).

Vůdci seveřanů byli Nichols (25), Pomikálek (16+7 doskoků), Matěj Svoboda (14) a rozehrávač Walton (10+12 asistencí a 9 doskoků), jemuž jen těsně unikl triple double. Beksa se víc opřela jen o Vyorala (17) s Rikičem (12). ARMEX kraloval zpod koše (38-20), z brejků (22-5), i přes 11 minel také z šestek (16-7), dále ve ztrátách (8-20) i na útočném doskoku (15-9, body z druhých šancí 13-5, domácí o 13 střel víc).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Začali jsme zápas docela slušně, ale trošku lépe jsme chtěli pokrýt Vyorala, který nám dal v prvních čtyřech minutách tři trojky. Ale on ukázal, že je dobrý hráč a příležitost využil. Naštěstí poločas skončil vyrovnaně, ve druhém nám konečně padlo také něco zvenku, kdy jsme trefili několik těžkých střel za tři body. To nám dalo několik bodů náskoku. V poslední čtvrtce se Pardubice dostaly pod tlak, volily střely, které jim nejsou úplně vlastní, my jsme kontrolovali obranný doskok a dostávali jsme se do většího počtu zakončení. Zápas byl hrozně fyzický, hráči byli neustále v kontaktu, především pak pod košem, kde nám Rikič dělal veliké problémy v prvním poločase. Ve druhém se nám ho povedlo přikrýt lépe a Pardubice jsme nakonec porazili vcelku vysoko, za což jsme velice rádi. Loni jsme s nimi dvakrát prohráli, dnes jsme byli velmi motivovaní jim to vrátit a povedlo se.“

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Byli jsme dobře připraveni, což bylo vidět na začátku zápasu, kdy jsme šli do vedení plus osm bodů. Bohužel, pak jsme museli prostřídat a Děčín se vrátil zpátky do zápasu. Ten byl vyrovnaný až do poločasu, ve druhém se naše hra rozpadla, a to jak v obraně, tak v útoku. Za druhý poločas jsme dali jen dvacet tři bodů, což je velice málo. Klíčovým faktorem byly naše ztráty, kde jsme měli téměř stejné číslo jako v prvním zápase sezony. Další klíčovým faktorem bylo patnáct útočných doskoků Děčína, přestože jsme se připravovali na to, že Válečníci jsou v tomto velmi agresivní. Musíme pokračovat v naší práci.“

Petr Macháč (pivot BK ARMEX Děčín): „Konečný rozdíl je vcelku vysoký, ale má to tak vypadat. My jsme byli vcelku kompaktní v obraně, naopak u nich byla v závěru patrná frustrace, kdy se dopouštěli hodně úmyslných a zbytečných faulů a nám se dařilo své šance proměňovat. Snažili jsme se hrát na sto procent, nic nevypustit a hrát jako Válečníci. Hodně jsme se soustředili na obranu, v útoku už to přišlo tak nějak samo. Souboje s Rikičem byly velmi náročné, když má o dvacet centimetrů víc než já. Člověk se musí snížit, odstavit ho a pak je na spoluhráčích, aby mu sebrali míč.“

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Hodnotí se mi to těžko, protože jsme nepředvedli takový výkon, jaký jsme chtěli, a to jak na útočné, tak obranné polovině. Dostat osmdesát pět bodů je hodně a dát šedesát dva je naopak málo. V poločase jsme si řekli, jak chceme hrát, že už nechceme ztrácet míče, protože jsme měli už docela dost ztrát. Jenže to se nepovedlo, nevraceli jsme se do obrany a Děčín toho skvěle využil. Musím Děčín pochválit, byl připravený na naše vysoké hráče, zdvojoval je a my jsme to špatně řešili. Když je někdo zdvojený, musí být naopak někdo volný, ale my jsme nenacházeli naše volné hráče.“

• dravé mládí

V prvním domácím zápase Válečníků bude jejich pevnost bouřit. Fanoušci jsou pozitivně naladění po zvládnutém nedělním derby a matný výkon Pardubic z Ostravy vybízí děčínský tým k navlečení druhého vítězného korálku. Tým v Ústí skvěle táhl Pomikálek, na nějž se nabalovali i další, tým navíc posbíral 47 doskoků a i v sedmičlenné rotaci měl v závěru dost sil na zlomení protivníka, když ve druhé půli i přes odraženou patu dokázal zabrat nový dirigent Walton. Ten spolu s dalším guardem Nicholsem platí za defenzivní špičku ligy a válečnický defenzivní průměr tak letos může být hodně zajímavý.

To nad obranou, ale i útokem Beksy se po utkání na Tatranu vznáší řada otazníků. Tým inkasoval 88 bodů, navíc vyprodukoval 23 ztrát, z nichž mnohé měly doslova žákovský charakter. KVIS tak má co napravovat a kouč Repeša, který většinu přípravy nemohl být s mužstvem kvůli povinnostem u chorvatské reprezentace, bude mít plné ruce práce, aby své muže vrátil na vítězný orbit a plnil očekávání.

Absence Pardubic: power forward Vrábel (nemoc), křídlo Michal Svoboda (start nejistý, zranění)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Pardubice mají jeden z nejzkušenějších týmů v celé NBL. Na rozehrávce nám budou zatápět Vyoral se Šafarčíkem, velkou hrozbou je pro nás Robert Rikič, kterého si pamatujeme velmi dobře z doby, kdy hrál za USK Praha. Na křídlech budou hrát Pekárek a Čolak, takže nás čeká náročný zápas. Potřebujeme chytit začátek utkání a chceme se rvát o úspěch až do konce.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Vstup do sezony jsme měli naprosto opačný - nám se podařilo vyhrát vyhrocené derby proti ústeckým Pandám, naopak Pardubičtí překvapivě prohráli v Ostravě a určitě si budou chtít zlepšit náladu právě ve středu. Na to si budeme muset dát obzvlášť pozor a nedovolit jim hrát jejich hru. Věřím, že pokud budeme hrát se stejnou intenzitou, energií a koncentrací jako v sobotu, tak společně s fanoušky dotáhneme i druhý zápas do vítězného konce.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Jsem spokojený s tím, jak poslední dva týdny trénujeme. Tréninky i nedávný přípravný turnaj v Opatiji vypadaly o dost lépe, než jaký byl náš první zápas v Ostravě. Věřím, že pokud budeme hrát tak, jak trénujeme, máme velmi dobrou šanci v Děčíně uspět. Viděli jsme poslední dvě utkání Děčína, která odehrál velmi dobře. Zvlášť na jeho palubovce se vždy hraje velmi těžko, ale já věřím, že nebudeme mít znovu problémy s útočnými fauly, jaké mívají naši důležití hráči ve venkovních zápasech a tento těžký duel zvládneme. Za klíčové faktory bych označil kontrolu doskoku a rozhodně i menší počet ztrát, než kolik jsme jich měli v Ostravě: 23 je obrovské číslo, s nímž utkání NBL nelze vyhrát.”

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Porážka z Ostravy nás hodně mrzí, protože jsme nepředvedli takový výkon, jaký jsme si na úvod sezony přáli. Zápas jsme si pečlivě zanalyzovali a teď je před námi další utkání, v němž se pokusíme dostat na vítěznou vlnu. Podobnost se zápasem v Ostravě očekávám v tom, že bude také velmi těžký, i Děčín je totiž speciálně na domácí palubovce velice nepříjemný. Naopak odlišnost bude v tom, že náš soupeř je typově úplně jiný, mnohem tvrdší a agresivnější. Řekl bych, že nás čeká ještě těžší utkání. My se ale musíme maximálně soustředit na náš vlastní výkon, zvlášť na obranu. Věřím, že zápas v Děčíně dotáhneme do vítězného konce.”