29.0

#0
34.0

Válečníci dvě výhry od série o sen

Jsou jako dobře promazaný stroj, který by mohla zadřít jen písečná bouře. Od té jsou ale hra i výkony Beksy ještě poněkud vzdálené. Sedmičlenná rotace Válečníků nicméně musí mít kondici jako Zátopek, neboť druhý zápas v 26 hodinách zvládla se stejnou intenzitou v obraně i v protiútocích, když k tomu jistě využila i delší odpočinek po čtvrtfinále. Všechny čtyři hlavni motory navíc opět běžely naplno, lídr Nichols si docvičil trestné hody a seveřané basketbalem, který ve wrestlingových  bitvách play-off vyhrává zápasy, zlomili Pardubice i pošesté v sezoně a hlavně - i podruhé v semifinálové sérii (83-74), když naplno využili výhod svého sportovního chrámu opět zaplněného maximálními 1200 fanoušky.

Beksa i podruhé zachytila začátek, když tentokrát dokázala pod košem účinně zásobovat power forwarda Švrdlíka. Ten ale také rychle nabíral fauly a jeho technická chyba v závěru druhé čtvrtiny byla už jeho čtvrtou osobní chybou. A i když dal týmu 13 bodů, jeho 11 minut ve hře před vyfaulováním bylo pro hosty příliš krátkých.

Pardubičtí už v první čtvrtině zapsali i pět ztrát, jež jim braly vítr z plachet. A Děčín skóroval, jak je zvyklý z non stop napadání koše či seběhů, čemuž nezabránila zóna, ani snaha o výpomoci, které buď přicházely pozdě, nebo rezultovaly ve fauly a trestné hody. Hosté navíc tentokrát nedokázali dorovnávat domácí v brejkových bodech, a protože ani dnes nebyli lepší v trojkách (5-5) a zaostali i v produkci trestných hodů, neměli při nízkém procentu z pole a trvající nižší výraznosti klíčových opor v rozhodných fázích jak konkurovat.

Domácí po vyrovnané první čtvrtině poprvé udeřili ve druhém dějství, jež ovládli 28-16. Už za čtyři minuty unikli na 30-19 z útočných doskoků, trojek i zisků. Tři minuty před poločasem už byla pro KVIS situace kritická (40-24), když nedokázal skórovat z oblouku, zpod koše a chyběly mu i přechodové body. Až v závěru poločasu lehkou aktivizací dlouho matného guarda Dickersona Beksa snížila na 46-35 po 20 minutách.

V úvodu druhé půle pak Vyoral využil děčínského šetření třífaulového Waltona ke zteči na 50-48. I po návratu ústředního dirigenta domácích ale Dickerson dál držel hosty natěsno a tak rozhodlo až poslední dějství. V tom hosté dokonce 8:30 do závěru ještě vedli (61-62), pak ale Děčín soustavou trestných hodů, útočných doskoků a trojek rozhodl. Beksa přestala svým útokem kontrovat a 100 sekund před koncem byla za stavu 79-66 hra ukončena.

Lídr vítězů Nichols zapsal 29 bodů (TH 10/9), Matěj Svoboda přidal 18 (TH 9/9), Pomikálek 12 se 7 doskoky a Walton 9 s 9 doskoky a 8 asistencemi (TH 9/7). Za soupeře (dále bez Neala) byl vedle Švrdlíka opět vidět Pekárek (13+8 doskoků), dále i Dickerson (12) a Vyoral (10). Děčín vládl z trestné linie (36/30 - 21/17), na doskoku (43-32, útočné 11-8, body z nich 17-9) i z brejků (22-9).

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes to bylo hodně odlišné oproti včerejšímu zápasu. Přišlo mi, že včera to bylo takové nervózní, dnes jsme tu nervozitu už ze sebe dostali. Dnešním hlavním cílem bylo ubránit pardubický útočný doskok, což si myslím se nám povedlo. V prvním poločase měl soupeř jen dva útočné doskoky. Další věcí bylo, vyrovnat se soupeři tvrdostí, a to se nám také povedlo. To se pak projevilo v poslední čtvrtině, kde Pardubice odpadly a my je přejeli. Víme, že Pardubice jsou kvalitní tým a nezabalí to, ale takový zvrat v průběhu třetí čtvrtiny jsme přece jen nečekali. Naštěstí jsme si srovnali hlavy během timeoutu a vrátili jsme se do kolejí z prvního poločasu.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Důvodem prohry bylo to, že jsme upustili od toho, jak jsme začali celý zápas a pak druhý poločas, což byla kompaktní obrana, kdy jsme si pomáhali jeden druhému a zahušťovali prostor. Ve druhé čtvrtce jsme od toho upustili a soupeř získal až šestnáctibodový náskok. Jsou to naše výpadky, které nás trápí celou sezónu. Ale přesto věřím, že to bude dlouhá série. Teď se vracíme domů a věřím tomu, že tam oba zápasy urveme. Škoda, že se dnes vyfauloval Kamča Švrdlík, protože za mě hrál výborný zápas a pak nám chyběl. Bohužel, je vidět, že Robert Rikič má nějaké zdravotní problémy, ale Kamča ho výborně zastupuje. On byl dnes náš X-faktor a pomohl nám se vrátit do zápasu. Škoda jeho faulů. Děčín hraje ale také v úzké rotaci, takže jsme na tom byli stejně, ale dnes domácím pomohli opět skvělí fanoušci.”

• týmová obrana

Po pouhých 24 hodinách opět před kamerami ČT sport (17:00) bude v úterý pokračovat semifinálový souboj domácího Děčína s hosty z Pardubic za válečnického vedení 1-0. Srovná Beksa, nebo i pošesté v sezoně zvládne vzájemný střet lépe ARMEX? Předem nevíš!

První semifinálová série byla odpálena velmi slibným, interesantním a nesmírně intenzivním představením, z nějž s nemalou dávkou štěstí vyvázl s výhrou Děčín, který na konci čtvrté čtvrtiny i prodloužení přežil několik ran Pardubic na vítězství, k tomu i vyfaulování kapitána Pomikálka už po 33 minutách a také svých 13 šestkových minel, z nichž hned 8 měl na svědomí top skórer Válečníků Nichols.

Domácí tým byl na úvod série soupeřem nachytán soustavou jednoduchých pick-and-rollových akcí zakončených pivoty zpod koše, nebo rezultujících v nůše trestných hodů. Zatím jen v jednom úseku byl také děčínský útok testován pardubickou zónou, která by ve druhém duelu mohla mít významnější uplatnění.

ARMEX si ale připsal i řadu plusů. Zapnuly mu na rozdíl od soupeře všechny klíčové opory, dal víc trojek (8-6) a ani ve druhé půli se mu nevymstila kolovrátkově se opakující hra jeden proti všem zejména v podání Nicholse, který se nebál shluku ani tří až čtyř obránců, a byť řadu zakončení měl neřešitelných nebo míjel šestky po faulech, dvojky 11/6, 10 asistencí a 14 získaných faulů byly pro jeho tým dostatečně kladnou kompenzací. Otázkou jen je, kolik mu při tak velké porci odtažené hry po 43 minut zbyde sil na druhý duel, když navíc jeho tým odehrál premiéru v sedmi oproti osmičlenné rotaci soupeře.

Bekse toho hodně vyšlo v útoku, včetně mračna úspěšných šestek a výkonů Pekárka s Rikičem, ale v útoku jí také leccos neklaplo. Střelecky velmi tišší byli klíčoví guardi Vyoral (9 bodů, 5 ztrát, užitečnost 3, po jednom konfliktu s domácím Nicholsem byl děčínskými fanoušky vypískáván při každém dalším kontaktu s míčem) a Dickerson (6 bodů, 4 ztráty, užitečnost 3), bez jejichž produkce bude tým vítězit jen těžko. Tým také ztratil v play-off neakceptovatelných 21 míčů a k tomu mu chybělo to klíčové k dobytí venkovního triumfu - zabijácký instinkt. Třikrát měl v obou koncovkách šanci soupeře dorazit, ani jednu ale nevyužil, když vůbec nejhorší exekuci předvedl v závěru prodloužení, kdy si tak dlouho posílal míč po perimetru, až ho v časovém presu dopravil o něco níž na pivota Rikiče, který klíčovou střelu zápasu odbavoval prakticky zády ke koši ze čtyř metrů. Právě v produkcí podpořené odvaze vzít na sebe tíhu zápasu měli děčínští Nichols s Waltonem nad ústředními muži KVISu napoprvé nemalý náskok.

Absence Pardubic: rozehrávač Neal (zranění kolena)

První zápas série: 88-85 PP

Kurzy Chance na výhru: 1,65 - 2,50

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Pardubice hrály většinu času osobní obranu, čímž mě překvapily. Zónovou obranu vytáhly vlastně až ve čtvrté čtvrtce a prodloužení. Takže si musíme připravit nějakou akci, abychom se dostali do dobré střelecké pozice proti zóně. Samozřejmě musíme zabrat také v našem celosezónním problému, kterým jsou trestné hody. My vedeme o šest, pak ale dáme jen jeden z pěti trestných hodů a ve finále měly Pardubice ještě střelu na vítězství. Tohle nesmíme příště dopustit, mohlo by se to otočit proti nám.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín: „Musíme celkově zlepšit obranu, protože jsme dostali strašně moc jednoduchých košů po pick-and-rollu, kdy jejich pivoti rolují dolů a skórují. To drželo Pardubice v prvním utkání celou dobu nad vodou. A také jejich velmi přesné šestky. Naopak nám moc šestky nešly, takže tohle musíme rovněž zlepšit.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Myslím, že první zápas jsme odehráli velmi kvalitně, možná kvalitněji, než jsem očekával, protože jsme neměli tolik času na přípravu. Do druhého utkání musíme zůstat pozitivní. Není moc reálné zlepšit něco zásadního během 24 hodin, bez tréninku. Musíme hlavně co nejlépe zregenerovat. Předpokládám, že ani jeden tým nebude hrát se stejnou energií, se stejnou kvalitou, bývá to tak v případech, kdy se hrají zápasy dva dny po sobě. My ve druhém utkání zkrátka potřebujeme být lepší než Děčín.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „První zápas jsme prohráli, ale každopádně pochvala pro náš tým. Ukázali jsme obrovskou bojovnost i to, že s Děčínem můžeme hrát. Řekl bych, že z taktického pohledu není moc co vytknout, v dalším utkání půjde spíš o to, abychom se ještě lépe vyrovnali domácím v tvrdosti a v agresivitě, obzvlášť v Děčíně. Věděli jsme, že to bude obrovsky fyzicky náročné, ale hráči, kteří tady ještě nehráli, možná byli překvapení, až jak fyzické to může být. V tomto směru se musíme soupeři co nejvíce vyrovnat. Série je 1-0 pro Děčín, troufám si říct po našem výborném výkonu, a před námi je nový den a nový zápas. My do něj jednoznačně půjdeme s tím, že si chceme odvézt jedno vítězství.”