12.0

#33
16.0

Třetí čtvrtka severních snů! A Matěj Vysvoboditel

Poločas (35-35) nechali Beksu doufat, že se bude o semifinálový mečbol hrát až do konce. Pak ji ale Válečníci smetli z domácí palubovky ničivou třetí čtvrtinou (25-6), v níž soupeře zlomili 11 body z druhých šancí a dalšími ze sedmi pardubických ztrát. A i zpod koše míjející hosté za stavu 60-41 po 30 minutách věděli, že právě promarnili velikou šanci.

Děčínu v pátém duelu za 9 dnů chyběl 20bodový play-off lídr Nichols, který nebude ve hře ani v Zápase 6, avšak jeho tým i při této četnosti utkání dokázal vše zvládnout v šesti a půl mužích proti deseti vytíženějším hostům a ještě mít na své straně všechny statistiky závislé na vložené energii a fyzických silách.

Čtvrtou čtvrtinu už Děčín bez problémů zkontroloval zpod koše a jednoznačným třetím triumfem (83-62) před dalším plným domem (1200) se přiblížil na dosah pátého finále za posledních osm sezon, kdy se hrálo o medaile.

ARMEXU patřilo i úvodní dějství (bez jediného útočného doskoku na obou stranách), v němž jej potáhli oba hlavní hrdinové Matěj Svoboda a Anthony Walton 16 body k vedení 22-15. Už tady domácí vysázeli 16 bodů zpod koše (k tomu tři šestky), kam Beksa opět příliš snadno pouštěla Waltona. Sama navíc už za prvních deset minut přišla o 4 míče.

Hosté se ale ve druhé části dokázali zvednout, až na jednu výjimku dál drželi soupeře od bodů z druhých šancí a Šafarčík ze stavu 24-17 nakopl zpod koše tažený obrat na 32-35. Byla to však labutí píseň Beksy v tomto utkání.

Dvěma dvojcifernými lídry Děčína byli Svoboda (26+8 doskoků, TH 10/8), který plně převzal roli po potrestaném Nicholsovi, a Walton (19+8 doskoků a 8 asistencí). Beksu dvojciferně vedli Rikič (12) s Šafarčíkem (11). Válečníci kralovali zpod koše (44-34), šestek (31/23 - 20/8), útočných doskoků (14-5, body z nich 16-9) a tradičně i z brejků (22-4), navíc téměř dvakrát méně ztráceli (10-18) a získali tak o 12 střel víc, což při podobném procentu z pole mělo svou váhu.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Od začátku to bylo velmi intenzivní, stejně jako předchozí čtyři zápasy této série. Poločas byl vyrovnaný 35-35 a vyrovnaná byla i hra. Zápas tak rozhodla třetí čtvrtka, kterou jsme dokázali vyhrát o devatenáct bodů, což se vymyká trochu všem předchozím čtvrtinám této série. Zahráli jsme obranu tak, jak bych si představoval. Nedovolili jsme žádnou lehkou střelu Pekárkovi, Dickersonovi nebo Vyoralovi, také jsme hráli nejlepší obranu při cloně na hráče s míčem, což znamenalo, že jsme udrželi Rikiče na rozumných číslech a nedělal nám tam binec, jako v předchozích zápasech. Pardubicím se minule povedla čtvrtá čtvrtina, nám dnes třetí. Nyní se musíme co nejlépe připravit, protože v pátek hrajeme zase v Pardubicích a očekáváme velmi těžký zápas. Atmosféra je v Děčíně vždy vynikající, ale dnes to bylo umocněno tím, že se hrál pátý zápas semifinále a série vrcholí. A když necháme na hřišti všechno, diváci to umí ocenit. Náš výkon v obraně byl heroický, protože nám chyběl Nichols, ale tím spíš to vděčné děčínské publikum ocenilo.”

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji děčínskému týmu a trenéru Greplovi k vítězství. Dnes rozhodla třetí čtvrtina, kde jsme dali jen šest bodů, přitom jsme měli dost volných střel. Trestné hody máme osm z dvaceti, dali jsme jen čtyři trojky. Tahle čísla by nám nestačila na výhru ani ve skupině A2, natož v play-off proti tak kvalitnímu týmu, jako je Děčín. Musíme pokračovat dál a uděláme maximum pro to, abychom se vrátili zpět sem do Děčína.”

Anthony Walton (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Myslím, že klíčová byla naše obrana. Dovolili jsme jim šedesát dva bodů, nedali jsme jim moc druhých šancí. V první půli měli dva útočné doskoky, ve druhé tři. Matěj Svoboda měl dneska skvělý zápas. Můj výkon byl OK, ale celý tým zahrál dobře. Dnes jsme hráli i pro Tye.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „Děčín chtěl dnes víc, to rozhodlo. První poločas jsme ještě přežili, takovou tu bouři na začátku, a vrátili jsme se do zápasu, ale druhý poločas byl z naší strany špatný. Dali jsme dva nebo tři koše a s tím se prostě vyhrát nedá. Chyběla nám energie, důraz pod košem i doskok. Prostě špatný zápas. Atmosféra byla skvělá, proto to hrajeme a jsme rádi, že chodí hodně lidí.”

• širší rotace

Před pardubickou Beksou se dnes otevírá unikátní příležitost. Tým, čekající od titulu z roku 1984 na další zlatou či stříbrnou medaili, se po oslabení Děčína kvůli trestu pro jeho jasného střeleckého lídra v play-off Tye Nicholse (průměr přes 20 bodů) může velkou loupeží na severu přiblížit k dlouholetému snu. A tím je postup do Finále NBL.

KVIS se ovšem za stavu 2-2 naskytnutou šancí ocitne v dnešním pátém duelu v Děčíně i pod velkým tlakem. Pokud zásadního oslabení soka nevyužije, bude si to nepochybně ještě dlouho vyčítat. Jenže na druhé straně mince je zápas ze závěru nadstavby, kdy Válečníci doma i bez Nicholse kompletní Beksu složili 89-85.

A kdo v tomhle utkání zvedl prapor ARMEXU? Samozřejmě playmaker Anthony Walton, ale také guard Kroutil, který se jinak k mnoha zakončením nedostane, ale v tomto případě se jako člen základu osmělil ke 14 bodům, a ještě víc byl vidět americký power forward Bruner, který tu explodoval k výkonu sezony se 24 body a 7 doskoky za pouhých 18 minut! A právě na toto duo si bude muset Beksa dát extrémní pozor.

Klíčem k utkání bude zachytit jeho začátek. Dalším bude vložená energie, do obrany i doskoku pod oběma koši, ale při pátém utkání za devět dnů (v reálu v rozmezí osmi) i do jakéhokoli rychlého protiútoku, což bude při zúžení opěrné rotace velkou výzvou zejména pro domácí, kteří z brejků celou sérii těží kolem 20 bodů, jež by jinak těžko nahrazovali.

Beksa ale tohle dobře ví, bude tak chtít maximálně omezit své ztráty a nutit soupeře do co nejčastější hry 5 na 5. Pro hosty by mohl být jazýčkem na miskách vah guard Dickerson, který se v Utkání 4 poprvé v sérii výrazněji rozjel a při 15bodovém manku tým zachránil. A další zásadní proměnou bude, jak se rozehrávač Pardubic Vyoral vyrovná s bouří, jež se bude od první vteřiny utkání snášet na jeho hlavu z hlediště.

Absence Děčína: guard Nichols (trest)

Absence Pardubic: rozehrávač Neal (start nejistý, po zranění kolena se vrací do tréninkového procesu)

Odehrané zápasy série: 88-85 PP, 83-74, 65-75, 75-81

Kurzy Chance na výhru: 2,08 - 1,92

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Opět čekáme těžký zápas. Ve čtvrtém utkání jsme nevyužili naši šanci vyhrát na hřišti soupeře. Pokusíme se předvést podobný výkon jako v Pardubicích, protože to bylo naše nejlépe odehrané utkání v cele sérii.”

Petr Macháč (pivot BK ARMEX Děčín): „V pátém zápase se budeme snažit dát maximum do toho, abychom opět získali vedení v této sérii. Musíme dodržovat naše obranné principy a donutit Pardubice, aby hrály naši hru. Uděláme všechno, co bude v našich silách, abychom v úterý doručili „Maroldovce” vítězství a věřím, že s podporou našich fanoušků to zvládneme.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Ve dvou domácích zápasech jsme srovnali stav série, což byl po návratu do Pardubic náš hlavní cíl. Od té doby už se však díváme jen dopředu. Velice dobře víme, že Děčín je velmi kvalitní a dobře trénovaný tým, který navíc hraje v domácím prostředí o dost lépe než venku. Největší chybou, jakou bychom mohli udělat, by bylo myslet si, že bez Nicholse jsou domácí horším týmem. Rozhodně tomu tak nebude: to, že bez něj umějí hrát, nám ukázali v závěru nadstavbové části, kdy nás porazili i bez Nicholse. Je potřeba se na páté utkání co nejlépe připravit a odehrát náš nejlepší zápas v dosavadním průběhu série. Jedině tak - s nejlepším výkonem, jakého jsme schopni -, můžeme ve vyprodané děčínské hale pomýšlet na vítězství a vedení v sérii.”

Robert Rikič (pivot BK KVIS Pardubice): „Výhru ve čtvrtém utkání jsme moc potřebovali a jsme nesmírně rádi, že jsme ji urvali. Bojovnost a energii, jakou jsme se prezentovali ve druhém poločase, si musíme přenést i do pátého utkání v Děčíně. Všichni si dobře uvědomujeme, že to bude hodně těžký zápas. A důležitý: tím, že se nám povedlo vyrovnat stav série na 2-2, vítěz nadcházejícího duelu získá nejen třetí bod, ale i výraznou psychologickou výhodu do šestého zápasu. Věřím, že nastoupíme s potřebnou energií a fyzičností, že se budeme moci opřít o naši dobrou obranu, na níž budeme chtít postavit i útok. Pokud se dobře připravíme i po mentální stránce, podaří se nám hrát s chladnou hlavou to, co chceme, a nenecháme Děčín hrát jeho hru, budeme mít velkou šanci páté utkání zvládnout.”