22.0

#15
13.0

Doktor Dickerson resuscitoval z klinické smrti až k 2. GAME 7!

Neuvěřitelnou detektivku pro vyprodanou Dašickou (1450) sestrojili v semifinálovém Zápase 6 muži z východu a severu. Při jejím rozuzlení domácí Beksa zaostávala ještě dvě minuty před koncem čtvrté čtvrtiny 64-71, ale pak se přes tři ztráty soupeře vedena 23bodovým hrdinou Dickersonem dostala sedmibodovou šňůrou do prodloužení, v němž triumfovala 81-78 a vynutila si druhý Zápas 7 letošního play-off.

Střelecky (včetně šestek) nepříliš plodný a spíš rozvážně vedený první poločas (33-31), hraný v osmičlenných rotacích, nesl známky enormní herní i statistické vyrovnanosti, z níž vybočila jen mírná převaha hostů z protiútoků (0-7) a lehké plus domácích z druhých šancí (10-4).

Beksa se musela na poslední chvíli vyrovnat s absencí svého dlouhána Rikiče, zraněného v Utkání 5, který tak nechtěně dorovnal důležitou absenci v táboře soupeře (potrestaný Nichols). Pardubice hrály velmi opatrně a snažily se vypracovávat co nejlepší zakončení, ale už v první čtvrtině jejich ofenzivní snahu poznamenalo 5 ztrát i 7 trojkových minel. Po celý zápas také přicházely o důležité doskoky, které měly už na ruce, nebo při kterých měly přesilu mužů, což se nejvíc týkalo obranného lovu míčů. Naopak pod košem soupeře těžily zlaté nugety.

Děčín se tradičně od úvodu snažil nastartovat playmaker Walton, na nějž je ale Beksa doma v sérii o dost připravenější. Navíc pokud byl nucen se zbavit míče, tým ze zakončení ostatních mnoho nevytěžil. Čestnou výjimkou byl křídelník Matěj Svoboda, který spolu s Waltonem zařídil 19 z 31 poločasových bodů.

Ve třetí čtvrtině se nejdříve po dvou trojkách a zakončeních zpod koše prodrali hosté na 41-45, ale pak už se začal jako častěji až v pozdější fázi utkání zahřívat Dickerson, který svými mnohdy maximálně rizikovými kousky a střelami otočil na startu čtvrté části na 56-50. Jenže vzápětí opět kontroval Děčín, tažený zpod koše nepředpokládanou ofenzivní mašinou Machem (58-63), a když přidali trojky Svoboda s Kroutilem na 64-71, už mohli Válečníci skoro začít snít o finále.

Beksa pak ale skórovala z útočného doskoku a šestek, a když byl ve 40. minutě Waltonovi v nájezdu odpískán pátý faul, Dickersonova dvojka poslala zápas do prodloužení. V něm byly klíčové trojky Šafarčíka s Dickersonem na 80-74, a byť Děčín pak hodně zabral na útočném doskoku a snížil na 80-78, Beksa po pěti šestkových minelách Vyorala s Dickersonem přece jen z ruky Američana aspoň jednu šestku na 81-78 vytěžila, a daleká trojka Pomikálka už Děčín v doznívajících vteřinách nespasila.

V dresu vítězů se za Dickersona seřadili jako střelci Čolak (11), Vyoral a Švrdlík (po 10). Hosty drželi  Matěj Svoboda (22), Anthony Walton (18+7 asistencí), Kroutil (12+9 doskoků) a Pomikálek (10+8 doskoků). Domácí se opřeli o útočné doskoky (18-15, body z nich 24-13), produkci lavičky (37-15) a i přes 17 minel dali také o jednu šestku víc (31/14 - 23/13). ARMEX měl víc z brejků (2-16) a zpod koše (32-40).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
„Dá se říct, že to bylo podobné utkání jako první zápas série v Děčíně, který také došel do prodloužení. Dnes soupeř vedl na konci základní hrací doby o 7 bodů, ale utkání se rozhodlo až v prodloužení. Museli jsme hrát bez Roberta Rikiće, ale měli jsme 48 doskoků, z toho 18 útočných. Tým bojoval, dal do toho 100%. Rád bych také poděkoval všem fanouškům, kteří opět vyprodali naši domácí halu: tahle výhra je pro ně! Teď jsme jeden zápas od finále Kooperativa NBL.”

DeMarco Dickerson (guard BK KVIS Pardubice): „Tento zápas byl velmi těžký. Bylo znát, že oba týmy chtějí opravdu hodně vyhrát. Utkání bylo velice fyzické a agresivní. Vše se rozhodlo až v prodloužení a právě v něm jsme předváděli takovou hru, jakou jsme chtěli předvádět celou dobu. Pevně věřím, že si z dnešního úspěšného zápasu přeneseme energii i do rozhodujícího sedmého utkání.”

Tomáš Jansa (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Zápas se mi hodnotí hrozně těžko, protože jsme byli fakt krůček od toho, abychom už postoupili do finále. Na náš tým jsem ale pyšný, protože jsme ukázali charakter. Přijeli jsme sem pro vítězství, ale soupeř bohužel na konci trefil pár těžkých střel, my jsme je naopak neproměnili. Pořád ale věřím, že to v neděli doma urveme a půjdeme si pro to, co chceme, a to je finále.”

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín): „Myslím si, že to byl play-off zápas, jaký by měl být. Měl náboj, byla tady moc hezká atmosféra. Na palubovce to byl boj o každý centimetr, bylo vidět, že oba týmy jsou hodně nervózní. Z obou stran byla ve hře spousta minel, které, myslím, bychom v základní části neviděli. Domácí trochu se štěstím vyhráli a je tady Game 7, tedy to, co si velká část basketbalové veřejnosti přála, takže uvidíme v Děčíně.”

• totální nasazení

Kooperativa NBL má dnes večer druhou šanci na poznání prvního finalisty. Stane se jím za vedení 3-2 v semifinále děčínský ARMEX? Nebo se pardubický KVIS na domácí půdě ještě jednou vzmuží? Uvidíte od 17:30 přímo v hale Dašická, nebo na webové platformě ČT sport plus.

Pokud nastane varianta 1, bude si Beksa celé léto drbat hlavu. V úterý v Děčíně zcela prohospodařila šanci na mečbol, když nevyužila absence 20bodového soupeřova top skórera, jen šestičlenné rotace Válečníků v pátém zápase za devět dnů i vlastního obratu ve vyrovnaném prvním poločase. To vše promarnila během 10 minut třetí čtvrtiny, kterou ztratila rozdílem 19 bodů, když ve velkém inkasovala z útočných doskoků a sama netrefila nic z pole. Při rotaci 10 mužů zaostala o parník až dva ve všech statistikách závislých na vůli, energii a fyzickém nasazení, což play-off neodpouští.

Snad jedinou polehčující okolností pro Beksu bylo, že při absenci Nicholse se rozložilo severní nebezpečí do mnoha směrů a že amerického guarda skvěle zastoupil forward Matěj Svoboda. Paradoxem však zůstává, že v plném složení Děčín ve dvou utkáních na Dašické zvládl jen 65 a 75 bodů, nyní doma to bylo bez Nicholse 83.

V šestém duelu zkusí svůj pátý výkon Válečníci zopakovat, ovšem jeho úzká rotace bude mít v nohách další zátěž a také jí bude chybět napěchovaný domácí stánek. Míč je nyní na straně Beksy a uvidí se, zda hozenou rukavici ještě jednou dokáže zvednout, aby si vybojovala zápas o všechno.

Absence Děčína: guard Nichols (trest)

Odehrané zápasy série: 85-88 PP, 74-83, 75-65, 81-75, 32-83

Kurzy Chance na výhru: 1,41 - 3,30

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Potřebujeme se odrazit od kvalitní obrany, od takové, jakou jsme předváděli v prvním poločase předcházejícího zápasu. Co se týče útoku, věřím, že už nebudeme střílet s tak nízkou procentuální úspěšností, jak co se týče tříbodové střelby, tak trestných hodů, protože páté utkání bylo z tohoto pohledu naším nejhorším. Naším cílem je vyhrát domácí zápas a udělat vše pro to, aby se tato semifinálová série rozhodla až v sedmém utkání v Děčíně. Rád bych i touto cestou pozval do haly všechny naše fanoušky. Věřím, že v hale bude ještě lepší atmosféra než v předcházejícím utkání v Děčíně. Je pro nás velmi důležité, že naši fanoušci jsou vždy naším šestým hráčem!”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Jestli chceme v této sérii ještě pomýšlet na úspěch - a to samozřejmě chceme -, tak musíme předvést úplně odlišný přístup než v pátém zápase. Nebavím se o žádných basketbalových, taktických věcech, ale čistě jen o přístupu, o vůli, o touze zvítězit, protože to nám naposledy v Děčíně chybělo. Teď očekávám, že náš tým, tak jako už několikrát v letošní sezoně, na to dobře zareaguje. Klíčové bude, abychom nastoupili s obrovskou energií, protože od toho se pak odvíjí výkon jak na útočné, tak na obranné polovině hřiště. V sérii sice prohráváme 2 - 3, ale v play-off už jsme ušli dlouhou cestu. Odbojovali jsme si čtvrtfinále, odbojovali jsme si první čtyři semifinálové zápasy a já pevně věřím, že tentokrát znovu ukážeme, že náš tým má velkou vnitřní sílu. Uděláme vše, abychom se všem fanouškům, kteří nás podporují nejen doma, ale i venku, odvděčili parádním výkonem, vítězstvím a vyrovnáním série na 3-3.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Čeká nás šestý zápas v sérii, který bude stejně těžký jako ty předchozí. Budou rozhodovat detaily, jak na obranné, tak útočné polovině. Budeme hrát do zónové obrany, na kterou se musíme připravit. Klíčovým prvkem v tomto utkání bude jak útočný, tak obranný doskok.”

Martin Mach (pivot BK ARMEX Děčín): „Zápas číslo šest tohoto emočně i fyzicky náročného semifinále odehrajeme v pátek v Pardubicích, a po domácím vítězství cítíme šanci ukončit sérii již ve městě perníku. Pokud přistoupíme k zápasu se stejným nasazením a odhodláním jako doma, je tento náš cíl reálný. Věřím, že utkání zvládneme a uděláme radost našim skvělým fanouškům, kteří nás rozhodně v pardubické hale poženou kupředu.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice a Aerobic centra Pardubice, divácká soutěž o merch Beksy.