Basket Brno
22

Basket Brno

Demolice Brna z trojek a druhých šancí

Jen něco přes poločas, dokud tým 16 ze svých konečných 17 bodů držel rozehrávač Šiška, o jehož startu kvůli hrozbě disciplinárního trestu panovaly pochyby, mohli poločas střelecky přesnější Brňané doufat ve velkou loupež na mistrovské palubovce. Pak byl ale jejich top skórer zcela umlčen, a když v zápase jen pár minut kvůli zranění pobyl klíčový tahoun Lee, neměli už hosté další zbraně na efektivní čelení tlaku Slezanů (bez Kvapila, Puršla).

Ti už po 4 porážkách z posledních pěti utkání nutně potřebovali zabrat, aby se udrželi v loterii o druhé místo, a ve třetí čtvrtině je podkošáci s doyenem Jurečkou odloučili na 61-49 a prakticky tak nad zápasem zavřeli vodu, byť brněnští zelenáči Rychtecký se Šimonem zkusili ještě v úvodu čtvrté části snížením na sedm navodit zdání blížícího se dramatu.

Pod nakonec drtivé vítězství obhájce (99-71) se v kulise 1332 fanoušků ligovým střeleckým maximem nejvíc podepsal Pecháček (25 bodů, dále 10 doskoků), jejž následovali Šiřina (17+6 asistencí), Jurečka (12) a Slavík (10). Za hosty vedle Šišky odpovídali i Dáňa (11) a Šimon Svoboda (10). Opavě patřily trojky (37/15 - 22/8), útočné doskoky (23-7) a body z nich (29-12), navíc méně ztrácela (16-22) a měla o 25 střel víc.

David Zach (asistent BK Opava): „Jedna z důležitých věcí dnešního zápasu byl útočný doskok, který chceme mít v každém zápase, soustředíme se na to denně na tréninku. Dneska jsme hráli dobře v obraně, věděli jsme, že musíme zastavit rychlý protiútok Brna a zabránit mu v útočném doskoku a to se dneska povedlo a díky tomu jsme byli úspěšní.”

Martin Vaněk (kouč Basket Brno): „Jedna z věcí, na kterou jsme se chtěli před zápasem zaměřit, byl útočný doskok Opavy, to se nám úplně nepovedlo, věděli jsme, že Opava v posledních zápasech střílí okolo čtyřiceti trojek, jsou z toho dlouhé doskoky, které se nám nepodařilo uhlídat, ale myslím si, že nás taky hodně limitovaly ztráty, kterých bylo taky poměrně dost, bohužel nepodařilo se nám to, ale i tak jsme s Opavou 30 minut drželi krok i v té užší sestavě. Měli jsme problémy s fauly, plus náš nejlepší hráč z posledních zápasů si v páté minutě udělal něco s kolenem. I tak si myslím, že jsme se Opavy drželi, jen škoda, že to dopadlo takovým rozdílem.”

• třetí obrana ligy

Absence Opavy: power forward Kvapil (po operaci kolene), pivot Puršl (zranění v horní části těla), křídlo Slavík (poraněné koleno, start nejistý)

Absence Brna: rozehrávač Šiška (disciplinární řízení po vyloučení v duelu s USK, start nejistý), pivot Brown-Soares (nemoc, start nejistý), křídlo Musil (zranění, start nejistý)

Vzájemné zápasy v sezoně: 103-75, 79-76, 87-100

Kurzy Chance na výhru: 1,25 - 4,38

Mistr po už 4 porážkách z 5 posledních utkání přišel o druhé místo a dál se při trvajících absencích potýká s herní formou, zvlášť když ještě není ve své obvyklé fazoně vrchní režisér Šiřina. Opava navíc z posledních pěti domácích utkání tři ztratila, před duelem sledovaným Studiem Basketbal už se ale musí vzchopit, neboť na ni začínají dotírat i nyní skvěle hrající Pardubice.

Ani Brno nebylo v posledních týdnech dokonalé, když získalo 3 výhry z 5 zápasů. A pokud nechce z šestého místa jít na třetí Opavu ve čtvrtfinále play-off jako loni, mělo by na jejím kurtu zabrat a využít zásadního oslabení soupeře. I jemu však hrozí některé důležité absence, víc tak bude jasno až při úvodním rozskoku.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Minulý zápas nám nevyšla hlavně čtvrtá čtvrtina, ve které jsme střelecky selhali. Pokud se chceme držet nahoře tabulky, tak nemůžeme takhle ztrácet domácí zápasy, chceme předvést lepší výkon a rehabilitovat se divákům za minulý zápas.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Brno nám určitě nedá nic zadarmo. Chceme do zápasu vstoupit koncentrovaně a bojovat až do konce, doufáme, že nás přijde podpořit plná hala a pomůže nám k vítězství.”

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „Utkání na palubovce úřadujícího mistra není nikdy nic lehkého, k výhře je potřeba výkon na hranici možností. Myslím, že do Opavy můžeme jet s čistou hlavou, v posledním domácím utkání se nám podařilo napravit předchozí zaváhání doma s Pardubicemi a možná právě od Pardubic bychom se mohli inspirovat, neboť v posledním kole dokázaly zvítězit právě v Opavě. Určitě bude potřeba pokrýt rychlý protiútok domácích, střelbu za 3 body a pohlídat si následný doskok, protože Opava je na útočném doskoku velmi silná. Budeme chtít co nejvíc přerušit jejich nacvičené signály a vytvořit na soupeře co největší tlak jak v obraně, tak i v útoku.”

Matěj Rychtecký (křídlo Basket Brno): „Čeká nás těžké utkání ve žlutém pekle. Budeme si muset pohlídat jejich střelce a také budeme muset být připraveni na fyzickou hru. Když vše splníme, tak věřím, že zůstaneme na vítězné vlně.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.