14

#25
16.0

Válečníci vyloupili Folimanku i proti soví posile. Odskočili lovcům

Ačkoli je muselo stát ohromné množství sil obracet v sovím hnízdě z minus 14 bodů, vicemistři i tuto těžkou misi díky silnější druhé půli (29-45) zvládli, vítězstvím 70-75 se vzdálili dvojici Brno - Pardubice na dvě výhry a už jsou tak hodně blízko ke čtvrté příčce po nadstavbě.

USK možná trochu zaskočil soupeře novou americkou křídelní posilou Walterem Williamsem a po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé trojkami Vlka i body nového muže odloučil na 35-23, když do půle jasně vládl v úspěšnosti z pole. Pomikálek hosty před odchodem do šaten zachytil na hraně deseti bodů, ale Sovy ve třetí části navýšily po dvou trojkách náskok až na 51-37. Až tady Válečníci definitivně podřadili, Walton s Ogundiranem je dostali na šest bodů a otočku pak jejich tým završil smrští ve čtvrté čtvrtině (17-28). Tu zahájil třemi trojkami v řadě a domácí pak dorazil zpod koše. Přesto se Pražané ještě půl minuty do konce vyškrábali z minus deset na 70-72, ale dvě šestky Matěje Svobody vrátily Děčínu klid.

Vítězové, kteří dali víc šestek (9-18), se opřeli o Ogundirana (20) s Waltonem (16+7 doskoků a 6 asistencí). Domácí (bez Bátovského), kterým patřily trojky (7-5), útočné doskoky (11-8) i body z nich (15-6), drželi Samoura (14+7 doskoků), Šafařík (12), Vlk (11) a Williams (10+7 doskoků za 19 minut se střelbou 15/4).

Martin Bašta (asistent USK Praha): „Hráli jsme poměrně slušný poločas s 11bodovým vedením. Bohužel zápas nás stál úvod třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jsme totálně vypadli z role, dělali jsme spoustu individuálních chyb, soupeř nás trestal a tak se v poslední čtvrtině dostal do 10bodového vedení. Myslím si, že jsme bojovali, ale v posledních zápasech nám chybí opravdu kousek k tomu, abychom to dotáhli do vítězného konce a trochu se chytili i psychicky. Nezbývá nám nic jiného, než tvrdě pracovat a z posledních dvou zápasů před předkolem si chceme odnést alespoň jednu výhru, abychom do této fáze soutěže soutěže nešli s tak dlouhou šňůrou bez výhry.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Čekali jsme na USK hodně těžký zápas, což se obzvlášť v prvním poločase potvrdilo, protože jsme byli všude o krok později, nestačili jsme velmi dobré hře USK, který hrál rychlý protiútok, 1 na 1 a útočně doskakoval. Druhý poločas jsme zlepšili obranu, bylo to o něčem jiném než do té doby. Fungovala nám slabá strana, obrana 1 na 1, byli jsme schopni zahrát rychlé protiútoky, které nám pomohly, a poté jsme začali přeměňovat střely zvenčí, což je v posledních zápasech naše slabina. To nám pomohlo dorovnat skore a rozhodovalo se ve vyrovnané koncovce, ve které jsme byli o něco šťastnější a jsme za to rádi, protože vítězství z Folimanky je cenné.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Tak za nás těžký zápas, věděli jsme, že na Folimanku se jezdí vždycky těžko. Specifikace haly nahrává klukům, kteří zde trénují. Naštěstí po prvním poločase kdy jsme opravdu dřeli v obraně, ale byli jsme měkcí, nedali jsme žádnou ránu a spíše jsme je dostávali a domácí měli útočné doskoky, tak jsme se o něco zlepšili a začali jsme více makat. Dávali jsme si větší pozor na doskoky a díky tomu, že jsme něco trefili v útoku, dokonce i nějaké trojky, tak jsme to dotáhli k tak těsnému vítězství a já jsem za něj strašně rád!”

Dalibor Vlk (forward USK Praha): „Dnešní zápas jsme mohli vyhrát, první poločas jsme hráli tak, jak jsme chtěli, vyhrávali jsme o 10 bodů. V tom druhém jsme přestali hrát kolektivně, bohužel jsme si to prohráli úplně sami. Děčín se vrátil do zápasu trojkami a my už na něj v koncovce nestačili. Nyní se musíme soustředit na to, abychom vyhráli alespoň jeden zápas a posunuli se na sedmou příčku.”

Kurzy Chance na výhru: 2,48 - 1,66

Pro osmé Sovy, které počítají už 16 porážek z posledních 18 utkání, jde ve středu o už skoro poslední šanci ještě zaútočit na sedmý Kolín. Už dlouho ale hledají vítězný šém, který v omezené sestavě s nyní velmi skromným ofenzivním potenciálem není snadné v týmu odhalit.

Válečníkům jde po hořké domácí porážce v derby o udržení minimálního náskoku na čtvrté pozici a dobytí Folimanky je pro ně z kategorie povinných. Musí však výrazně vylepšit v poslední době většinou chabý doskok a také obranu.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „USK je mladý agresivní tým. Potřebujeme překonat celoplošnou obranu a zastavit rychlý protiútok. Čeká nás těžký zápas a my potřebujeme předvést velmi dobrý výkon, abychom mohli pomýšlet na dobrý výsledek.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „V nadcházejícím zápase se musíme soustředit hlavně na to, abychom zlepšili náš výkon. Nesmíme si dovolit mít takhle nevyrovnané poločasy jako v posledních zápasech. Tabulka je vyrovnána, každá výhra je teď extrémně důležitá, zvlášť pokud chceme začínat play-off doma.”