16

#12
23.0

Nymburk letos na severu 0-4!

Válečníci se rozhodli užít si zápas s lídrem před televizními kamerami se vším všudy a Nymburk doma setnuli už počtvrté řadě (88-83), což také znamená, že Polabané odjeli s prázdnou ze všech čtyř utkání této sezony na severu Čech. Děčín, který stejně jako v minulém domácím střetu předčil soupeře větší vůlí a bojovností i ochotou létat do protiútoků, si definitivně zajistil čtvrté místo před play-off. Nadále oslabený Nymburk (bez Svejcara, Bohačíka, Sanderse), který už nemohl nic získat, ani ztratit, musí doufat, že v play-off bude schopen předvádět odhodlanější výkony i efektivnější útok, neboť i tentokrát se ukázalo, že mu poslední dobou vůbec nevoní zónové obrany, které jej při zabednění vymezeného území nutí do spousty distančních pokusů.

Děčín zahájil zápas spoustou snadných nájezdů a brejků, když právě z protiútoků už do půle získal při děravé top obraně ligy 26 bodů. Díky tomu už do půle vysázel 52 bodů, ale i hosté byli schopní často oplácet rovněž brejky či zpod koše a 47 body se drželi nablízku. Paradoxem třetí čtvrtiny bylo, že v jejím úvodu i přes absenci fauly zatíženého domácího lídra Waltona jeho tým udržel vedení, které ale po jeho návratu ztratil. Nymburk výrazně zvedl obranu, jenže ve čtvrté části jeho útok ztratil veškerou údernost (10 bodů za posledních 9 minut) a lídr tabulky hlavně nechával soupeři velmi lacino kritické útočné doskoky. Domácí opory místy obranu soupeře školily a po získání šestibodového vedení v závěru už nasměrovaly ARMEX k výhře, i přes vyfaulování Ogundirana se Šturanovičem.

Vítězům lídrovali Pomikálek (26, TH 10/9), Matěj Svoboda (19+7 doskoků), Walton (18, TH 10/9) a Kroutil (13). Za Nymburk byli vidět Gordon (20), Stephens, Tůma (po 16) a Kříž (10+8 doskoků). Děčín uspěl díky bodům z brejků (29-18), daným šestkám (28-18) i trojkám (8-7). Nymburk měl víc útočných doskoků (10-16) a bodů z nich (8-18) a také vypálil o 12 střel z pole víc.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Začali jsme velmi dobře, ale Nymburk, přestože hrál bez Sanderse a Bohačíka, předvedl velmi dobrý výkon. My jsme ale dnes bojovali od první do čtyřicáté minuty, a takhle bych si představoval, abychom hráli. Když budeme takhle hrát, bojovat a makat, a prohrajeme, nemohu hráčům nic vyčíst. Teď už nám chybí odehrát poslední zápas nadstavbové části, uvidíme s kým budeme hrát. Důležité je, že začínáme doma. A jestli to budou Pardubice nebo Brno, to teď neřešíme. Jsme rádi, že jsme dnešní zápas zvládli, protože to byla čtyřicetiminutová bitva, na české poměry opravdu velmi intenzivní. Každý, kdo dnes vstoupil na hřiště, odvedl absolutní maximum.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Začátek byl skvělý. Naše základní pětka si před zápasem řekla, že vstupy do prvních poločasů proti Ústí i USK nebyly ideální, takže to musíme změnit. Dnes jsme do toho vlétli od první vteřiny a možná ani Nymburk nečekal, že budeme takhle agresivní. V posledním zápase v Nymburce jsme dostali nakopáno, takže dnes jsme se tomu postavili zcela správně a jsme za výhru hrozně moc rádi. Co rozhodlo? Já si myslím, že to, že Tomáš Pomikálek odehrál první dobrý zápas (smích). Doufám, že ladil celou sezonu formu, a teď bude v play-off podávat takové výkony jako dnes. Teď doopravdy. Tomáš byl dnes naším lídrem a podržel nás v těch nejdůležitějších momentech. Dnes mu patří veliký kredit, protože odehrál skvělý zápas. Ale dobře zahráli vlastně všichni a byl tu super týmový výkon. Jsem na spoluhráče hrozně pyšný, protože jsme ukázali naši domácí sílu.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „V Děčíně se z mnoha důvodů nehraje snadno a z celkového pohledu jsme s ním dnes bojovali dobře. Bohužel jsme měli špatný přístup k začátku zápasu, kdy jsme nebyli přesní v obraně a nebyli jsme tak tvrdí v „bedně”. Ztráceli jsme míče. Ale díky touze a nasazení jsme se rychle vrátili zpět do hry. Náš útok v první půli nebyl dobrý, ve druhé půli to bylo lepší, ale v rozhodující chvíli jsme minuli otevřené pozice a nebyli jsme tak přesní. Také jsme nebyli tak tvrdí v obraně. Soupeř hrál dnes velmi dobře a my bychom museli zahrát nejlépe, jak umíme, abychom je porazili. Ale z pohledu bojovnosti to dnes bylo mnohem lepší než minulý zápas, který jsme tu sehráli. Jakub Tůma nám hodně pomohl, když jsme v útoku měli problémy. Ve druhé půli jsme ale potřebovali být silní na doskoku a hrát více fyzicky, proto jsem vsadil na jiné hráče.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Naše začátku poslední dobou nejsou takové, jak si to představujeme a musíme to zbytečně dotahovat. To si musíme v play-off pohlídat. Polovinu bodů v první půli jsme dostali z protiútoku a to je strašně moc a ovlivnilo to ten zápas. Přitom jsme se na to upozorňovali a chtěli jsme si to pohlídat. Jenže jsme dělali zbytečné ztráty. Jsem rád, že jsem mohl týmu pomoci v útoku, v jednu chvíli mě spoluhráči hodně hledali. Mám pokyn nebát se a střílet, tak se to snažím plnit. Na konci nám chyběli nějaké trestné hody, také jsme si měli více pohlídat doskok a lépe si připravit střely. Hlavně to ale bylo o obraně, že jsme na konci limitu jim dovolili doskočit, místo toho, abychom šli rychle dopředu. Všichni v lize mají proti Nymburku si něco dokázat a mají velkou motivaci a hrají proti nám svá nejlepší utkání a to platí i pro Děčín. Zápas už měl takovou play-off atmosféru, takže to pro nás byla dobrá příprava.”

• eurozkušenosti

Absence Nymburka: křídla Svejcar (po operaci kolene), Bohačík (rekonvalescence), pivot Sanders (zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně: 75-94, 83-66, 86-101

Kurzy Chance na výhru: 5,69 - 1,17

Jistý vítěz nadstavby přijíždí na sever k televiznímu duelu (vysílá ČT sport od 17:05) sice nadále oslaben, ale už s 11 výhrami z 12 posledních zápasů a s vědomím, že v rozhodných fázích duelů nyní umí zapnout i přes náročný program posledních týdnů. Děčínu bude také chtít vrátit nečekaně vysokou porážku z jeho palubovky v základní části.

Válečníci i po 3 výhrách ze 4 posledních zápasů už nemohou dostihnout třetí Opavu, ale stále se musí dívat pod sebe, pokud myslí na uhájení čtvrtého místa před play-off. Jsou posilněni čerstvým obratem z Folimanky, ale musí zlepšit jen 70bodový útok z posledních dvou utkání.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nymburk je vedoucí tým ligy. Každou pozici má zdvojenou, vydrží hrát ve vysokém tempu celý zápas. Potřebujeme předvést výkon na hranici našich možnosti, abychom mohli hrát vyrovnanou partii.”

Martin Mach (pivot ARMEX Děčín): „Nymburk z naší Maroldovky už třikrát odjel s prázdnou, takže nám rozhodně nedá nic zadarmo. My si chceme upevnit čtvrtou pozici a přiblížit se Opavě. Pokud zvládneme navázat na obranu z druhého poločasu v Praze a budeme střílet lépe z dálky, věřím, že onu sérii prodloužíme na čtyři zápasy v řadě a připíšeme si další vítězství před našimi skvělými fanoušky.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Z Děčína jsme si odvezli nejtěžší porážku v sezoně, máme tak motivaci tam nyní uspět. Musíme být ale lepší, silnější a lépe připraveni na tento zápas a na odolnost soupeře, ke které mám velký respekt. Klíčový bude boj o míče, které nejsou v ničím držení. Kolik jich který tým dokáže posbírat. A také bude rozhodovat to, kdo bude lépe běhat a dokázat atakovat prostor pod košem, přestože to tam bude hodně bolet.”

Sukmail Mathon (pivot ERA Basketball Nymburk): „V Děčíně se nehraje lehce, ale my se tam jedeme poprat o vítězství a oplatit jim tu lednovou porážku. Poslední dobou dokážeme urvat zápasy, i když se nám nedaří podle představ, a to je vlastnost silných týmů.”