Novinky

Záhada pro Pumprlu a únava hanáckého základu

S JAVONTEM DOUGLASEM A PAVLEM PUMPRLOU Zápas skončil a hráči Olomoucka po něm okamžitě zamířili do kabiny, již dlouho plnilo tísnivé kostelní ticho. Důvod byl jasný – taková nálož, jaká tým potkala po remízovém prvním poločase ve druhých dvaceti minutách, byla hluboko za očekáváními celku, který chtěl v Nymburce způsobit překvapení. Dlouho se mu to dařilo, ale postupně zápasovému tempu podlehl. A v prvním semifinálovém klání padl vysoko 103-80.

Deset útoků ke zkáze a nový pes obranář

ECHO ZÁPASU 1 SEMIFINÁLE Prvních deset útoků druhého poločasu je stálo celý zápas a popravilo tak pro Olomoucko nadějnou, protože remízovou první půli semifinálového Duelu 1. V úvodním útoku třetí čtvrtiny se při průniku pod koš dopustil kroků Pelko, ve druhém jej neřešitelnou přihrávkou ve vymezeném území napodobil Dunans, ve třetím si vzal pod košem přetěžké zakončení centr Mikulič, ve čtvrtém – už po timeoutu kouče Benáčka – nezpracoval pod košem přihrávku Petr Bohačík, v šestém minul těžkou trojku Dunans, v sedmém při snaze o využití mismatche nezvládl krkolomný dvojtakt Pelko, v osmém chyboval při přihrávce v nájezdu Dunans, v devátém se při snaze projít dvoučlenným blokem dopustil kroků Douglas a v desátém navázal chybnou přihrávkou Pelko.

Věřím, že jednou to v Nymburce urveme!

PŘED SEMIFINÁLE S MARKEM SEHNALEM Den před vypuknutím série seděl doma u videa. Nesledoval však žádný oddychový film. Na obrazovce mu běžely akce nymburského soupeře. „Tohle snad dělá každý, ne?“ považoval tuto formu přípravy před velkou bitvou o finále Kooperativa NBL za samozřejmou forward Olomoucka Marek Sehnal, jehož tým čeká první semifinálový duel už dnes od 18 hodin na palubovce Polabanů. „Já se takhle připravuju dobrovolně a věnoval jsem tomu teď dost času,“ dodává člen druhé vlny Hanáků. A jeho slova jen dokládají, jak vážně k očekávané sérii s obhájcem trofeje po první medaili toužící Olomoucko přistupuje.

Hitová série vypálí první ránu v Nymburce

PŘED ZÁPASEM 1 SEMIFINÁLE Vzhledem k formě, jakou Hanáci naladili ve čtvrtfinále i díky posílení o Petra Bohačíka, může být nadcházející semifinálová série s Nymburkem jakýmsi předčasným finále. Oba celky postoupily do série, která startuje ve sváteční středu v Nymburce (18:00), bez jediné ztráty a obhájce trofeje počítá v lize dokonce už 51 výher v řadě! Z dostupných olomouckých ohlasů ovšem vyplývá, že by čtvrtý tým po dlouhodobé části byl nemálo zklamaný, pokud by se mu nepodařilo ukořistit minimálně jednu výhru.

V řeži s krví a vyloučeními triumfuje Děčín!

ECHO ZÁPASU 2 SEMIFINÁLE Znělo to až chvástavě, když už po prvním ztraceném utkání semifinálové série Válečníci hlásili, že ho měli vyhrát a ve druhém duelu už svitavskou palubovku vyloupí. Svému slovu však dostáli a na základnu se vracejí s bilancí 1-1 po nebývalé 95bodové kanonádě (84-95) s dokonalými trojkami 20/12 a především za generálského vedení Lamba Autreyho, který se mnoho neohřál na střídačce a hlavně už během první půle převzal i rozehrávačskou taktovku.

Před večerní schůzkou Tura s legendou

S ŽANEM TABAKEM VE SVITAVÁCH Před setměním na hlavním svitavském náměstí zastavilo auto. Jeho řidič vystoupil a zamířil do restaurace, kde už na něj čekala vzácná návštěva, jež jen pár desítek minut předtím dokončila vizitu jeho vystoupení v semifinálové bitvě Kooperativa NBL. Nestává se každému hráči v české lize, že by za ním osobně dorazil vítěz Euroligy i NBA a také přímý aktér finále ikonického turnaje na barcelonské olympiádě. Dvaatřicetiletému slovenskému rozehrávači Romanu Markovi se ale včera večer této výsady dostalo. Hned po utkání měl důležitou schůzku s novým koučem slovenské reprezentace Žanem Tabakem, který do východočeského města přicestoval, aby playmakera přesvědčil k návratu do národního týmu.

Fakt stačí o trochu. A povezeme výhru!

S ONDŘEJEM ŠIŠKOU Ten rozdíl v obou prohlášeních dělal stovky, ne-li tisíce kilojoulů. Zatímco kouč Válečníků Tomáš Grepl na tiskové konferenci po první semifinálové bitvě ve Svitavách přiznával chybějící energii ve druhé půli a těžké nohy po sedmizápasovém čtvrtfinále, zhruba ve stejnou dobu jeho playmaker Ondřej Šiška na hrací ploše bez váhání vypálil:

Takový tlak jsem s Ústím nezažil ani z poloviny!

S TUŘÍM LÍDREM ROMANEM MARKEM Byl hlavní štvanou zvěří první semifinálové bitvy. Stála proti němu velká, odhodlaná a svalnatá přesila spousty Válečníků. A i když divoký první poločas, kde se jeho Tuři museli doma vykopat z osmibodového minusu, sám ustál na 8 bodech a 4 asistencích bez jediné ztráty, byl po zápase Roman Marko nucen přiznat:

Šach dal Válečník, mat patřil Turovi!

ECHO SEMIFINÁLE 1 V TEXTU A VIDEU Velkou část první půle zaskočení Tuři, na něž kouč Válečníků Grepl házel jednu taktickou variaci za druhou, přece jen díky domácímu prostředí udrželi hlavy nad vodou a po vyrovnaném poločase na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny utrhli šňůrou 13-0 první zápas semifinále, jehož zejména poslední čtvrtina byla rozbita spoustou faulových hvizdů. Ty ztěžka vydýchávali tu hráči jednoho, tu druhého týmu a namnoze také fanoušci v solidně zaplněném svitavském hledišti, kde duel sledoval i vítěz NBA a Euroligy a nyní už také kormidelník slovenské reprezentace Žan Tabak. Ten přijel přesvědčit k návratu do národního týmu místního kapitána Romana Marka.

Trenér to říkat nemusel. Máme na první medaili!

SE ŠIMONEM PURŠLEM Velká repríza loňské série s Děčínem dělí svitavské Tury od historicky první klubové medaile v Kooperativa NBL. A to je informace, kterou počínaje dneškem, kdy v 18 hodin na domácí půdě vtrhnou do semifinálových bojů, nemusí kouč Lubomír Růžička nejspíš zdůrazňovat ani zahraničním oporám týmu.