Vyhledávaní

Hvězdný Amare Stoudemire útočí na Prahu!

UDÁLOST LIGY MISTRŮ Nováček roku 2003 a autor téměř 16.000 bodů v nejlepší lize, součást revoluční ofenzivy Phoenix Suns z počátku tohoto století pod vedením mága Mikea D´Antoniho, člen první pětky NBA 2007, celkem 846 utkání v základní části během 14 sezon, majitel olympijského bronzu z Atén 2004, izraelský šampion z roku 2017, podnikatel, filantrop, příležitostný herec a také spolumajitel jednoho z hlavních favoritů letošní Ligy mistrů, Hapoelu Jeruzalém, s nímž se v úterý od 18:30 (vysílá O2 Sport a web soutěže) představí na pražské Královce proti domácímu Nymburku – jako podle všeho největší hvězda z ranku NBA, jaká kdy vstoupí na české palubovky. A bylo by s podivem, pokud by 36letý Amare Stoudemire halu v hlavním městě nedokázal zaplnit. Už proto, že českým mistrům jde stále o postup do play-off FIBA Europe Cupu.

Prosincový specialista: Tohle těžko zopakuju!

S MVP MĚSÍCE LUKÁŠEM PALYZOU Reprezentační křídelník Lukáš Palyza je v této sezoně na misi. Už téměř na konci základní části vládne basketbalové lize o míle jako top skórer s úžasným průměrem 22,5 bodu a k tomu jen o tři desetinky ratingového bodu zaostává za průběžně nejužitečnějším mužem Kooperativa NBL, jímž je jeho klubový spoluhráč Javonte Douglas. Právě s ním se v prosinci nejvíc přetahoval o pomyslnou korunu pro nejlepšího hráče ligy, nicméně ani všestranný Američan mu nemohl stačit. Devětadvacetiletá opora BK Olomoucko se tak podruhé v kariéře stala MVP měsíce v domácí nejvyšší soutěži, když stejně jako v roce 2015 Palyza řádil v prosinci, na který už bude zřejmě specialistou.

Jan K: jediný skutečný kouzelník na NBA v Londýně

S JANEM KOLONIČNÝM Stál uprostřed houštiny dobrých dvou set novinářů z celé Evropy i z NBA. S kamerou i přítelkyní, natěšený, že si natočí médiím otevřenou část tréninku Washington Wizards, tedy Kouzelníků z hlavního města USA… Přitom kdyby 208 vysoký Jan Koloničný, od léta už zase centr NH Ostrava, ukázal sestřih svých neuvěřitelných triků, byl by za hvězdu i on, protože tenhle chlapík, který minulou sezonu brázdil vody až čtvrté italské ligy, umí kouzla, jaká by tihle Wizards nejspíš jen tak nezvládli.

Poločasové 3-dostihy, 3x100 a galaktičtí snajpři

ECHO 20. KOLA Překvapení na Hané, kde domácí i bez tří opor včetně nejužitečnějšího hráče soutěže nemilosrdně sestřelili Pandy. Ty inkasovaly podruhé v řadě stovku, stejně jako Pardubice, jež v Ostravě padly z vedení o 15, když za posledních 14 minut inkasovaly 47 bodů! Tři týmy vysázely stovku, a to ani jedním z nich nebyl Nymburk. Ten si vystačil s 91 body v Brně, v jehož dresu předvedl 30bodovou one-man-show rozehrávač Deremy Geiger, jenž 21 bodů dosáhl už v poločase a jeho celkový rating měl hodnotu 36. Stejných 21 bodů měl do půle i olomoucký Lukáš Palyza, který se zastavil až na šestatřiceti a střelecké pole ligy vede už s průměrem 22,5 bodu! Svitavy při domácí popravě nováčka začaly z oblouku neuvěřitelnou bilancí 14/11 za prvních 18 minut a Olomoucko bylo po půli jen o trochu pozadu s bilancí 19/10. V jeho dresu se navíc zviditelnil double doublem František Váňa a v mžiku vysázenými 11 body i Adam Goga, a to ještě Thomas Dunans obtesával triple double. Děčín doma ulétl Kolínu ve třetí čtvrtině k už šesté výhře v řadě a Sovy na pražské Folimance výstavním obratem v koncovce proti Opavě pohřbily svou šňůru šesti porážek. Takové bylo na události přebohaté 20. kolo.

Studio basketbal zaostří na souboj kola z Hané

PREVIEW 20. KOLA Jubilejní 20. dějství Kooperativa NBL, jež se kompletně odehraje v sobotu, opět ozdobí program Studia basketbal (vysílání startuje v 17:30), které bude sledovat hit kola z Hané, kde se od 18 hodin utkají v třaskavé bitvě domácí Olomoucko s hosty z Ústí. Už od 17:00 ovšem zkříží zbraně Tuři s nováčkem z Hradce Králové, o půl hodiny později se do sebe zakousnou Nová huť s Beksou a Sovy se Slezany, v 18:00 se přidají Děčín s Kolínem a v 19 hodin i Brno s Nymburkem.

Chasson a "Sato": z NBL až ke kormidlu Wizards!

Z LONDÝNA S CHASSONEM RANDLEM Od odchodu z Nymburka v létě 2016 nepřebýval na špatných adresách, ale většinou mu v honosných domech vyčleňovali jen malé pokojíčky, které navíc dost často měnil. Když se v ročníku 2016/17 probojovával do sestavy New York Knicks, byla z toho nejdřív farma, pak krátký pobyt v dresu Philadelphie s osmi odehranými zápasy a průměrem 9 minut, aby se vrátil ještě v téže sezoně k Knicks na 18 utkání s průměrem 12 minut. Na podzim 2017 podepsal Realu Madrid, s nímž sice vyhrál i Euroligu, ale v té za 23 utkání psal průměr 7 minut a v ACB to bylo jen o pět lepší. 25letý 188 vysoký guard to ale nevzdal a v letošní sezoně se opět pokusil protlouct do NBA. U Wizards putoval z prvního týmu na farmu a zpět, aby od Vánoc – jako autor 6 bodů na utkání - vytvořil nyní už pevnou rozehrávačskou dvojici s Tomášem Satoranským. Dvojici, která má za sebou minulost v české NBL, a nyní řídí tým z nejlepší ligy světa. Nejen o tom ex-nymburský Chasson Randle hovořil na médiím otevřeném tréninku Washingtonu v Londýně.

33-2? Protože se nikdo nepotřebuje prodávat

S ŘEDITELEM TUŘÍHO MONSTR VÝSLEDKU Když se před sezonou podíval do nedaleké budoucnosti ve skeptických brýlích nasazených po nevyvedené přípravě, viděl svůj tým touhle dobou, tedy chvíli před koncem základní části, někde na hraně skupiny A1. Když však zvedl zrak po třetí čtvrtině včerejšího duelu silných vah, a zacílil jej na světelnou tabuli, už z něj jen vypadlo: „Páni! Tak to je dost dobrý.“ Jeho tým v ten moment vedl na ústecké palubovce o neuvěřitelných 30 bodů a spěl k už 9. výhře z posledních 11 zápasů. V tabulce sdíleně druzí svitavští Tuři nakonec domácím Pandám naložili 56-103 a i s vysokým úrokem jim tak splatili porážku z domácího kurtu. Po bez nadsázky nejdokonalejší čtvrtině jejich devítiletého působení v Kooperativa NBL, vyhrané astronomicky 33 ku dvěma! Z toho byl poněkud perplex i jeden ze strůjců tohoto unikátu, rozehrávač Roman Marko.

Žně hostů, Děčín druhý a kolaps Medvědů!

ECHO SOBOTY V NBL Tři vítězství hostů, kdy jen mistr uhájil domácí kurt. Takový je výsledek divoké soboty v Kooperativa NBL, která má na programu už své 19. kolo základní části. Nyní už samostatně druhý Děčín díky dokonalé druhé čtvrtině snadno v Opavě rozbil domácí tým, který nastoupil téměř bez podkošových hráčů. Olomoucku v Nymburce pro změnu chyběli rozehrávači a i tam to bylo znát, takže domácí favorit bez potíží vyhrál o dvacet. Beksa si dojela pro odplatu za domácí pohanu na pražskou Folimanku, byť si o výhru řekla až v posledních deseti minutách. A většinu zápasu lepší Kolín doma nevídaně zkolaboval v závěru a nechal další domácí zápas soupeři. Tím tentokrát bylo Brno, jež má po čtvrtém úspěchu za šest zápasů už výhru náskoku na osmém místě.

USK na Beksu se Stevanovičem a tři velké hitovky

PREVIEW 19. KOLA Pětizápasové víkendové menu 19. kola Kooperativa NBL skýtá hned tři magnetické souboje. V Nymburce se v sobotu ukáže nyní rozjetý tým Olomoucka (17:00), na Opavu zaútočí rozburácený Děčín (18:00) a v neděli Tuři najedou na ústeckou SLUNETU (18:00). V sobotu se hrají i dva důležité zápasy o vstupenku do A1. O Marka Stevanoviče nečekaně posílené Sovy se k ní pokusí přiblížit doma proti Pardubicím (17:30) a Kolín se v bitvě o život utká na svém parketu se sílícím Brnem (17:45).

Jak říkal Tracy McGrady: Když je koš jako stodola

S BUDOUCÍM UČITELEM TROJEK FRANTIŠKEM VÁŇOU Je to docela pech. Máte za sebou životní večer a hned po něm se místo návalů radosti a slavení musíte začít stresovat. Protože už ráno vás čeká těžká zkouška na vysoké. Kdy vašeho profesora rozhodně nezajímá, že jste den předtím přepisovali dějiny basketbalové ligy. Jenže jak říkala máma Forresta Gumpa - „život je jako bonboniéra – nikdy nevíš, jaký bonbon na tebe vyjde“. Ani tenhle 20letý mládežnický reprezentant tak ještě ve středu v poledne nemohl tušit, že večer před čtvrteční písemnou zkouškou z anatomie na UP Olomouc zažije takovou slávu jako 9 trojek z 9 pokusů, což se ještě v jednom zápase nikdy nikomu nepovedlo, alespoň podle dochovaných záznamů. Navíc jen Pavel Miloš (dvakrát), Petr Treml a Will Chavis vyskládali za posledních dvacet let v české nejvyšší soutěži víc trojek než on. A budoucí učitel angličtiny a tělocviku si už může být jistý slovy nymburského kouče Amiela, který po posledním měření sil s Olomouckem s jeho senzačními 20 body prohlásil, že příště už si na něj bude muset dát pozor. A platit to bude nejen tuhle sobotu v Nymburce. Navíc pokud bude takhle pokračovat, možná si František Váňa na to učitelství ještě nějaký pátek počká…