17

#11
17.0

Umějí to i bez Petersona

Řecký mág Chougas dokáže pro USK míchat vítězné lektvary i po odchodu top skórera Petersona. Zde jsou důkazy – dobytí Děčína v Českém poháru, domácí přemožení Ústí a čerstvě i úlovek z Vajgaru (72-77), který značí další prodloužení bídné bilance Lions (0-8).

Sovy začaly trhat v úvodu druhé čtvrtiny (v níž domácí ztratili 6 míčů) trojky Madsena a Tůmy a v závěru dějství hosté vedli až o 13 bodů. Ve třetí čtvrtině odstup udrželi a 7 minut do konce jej dvěma trojkami navýšili až na 17 bodů. Domácí top skórer Šoula (celkem 24) pak 11 body přiblížil Lions na 68-72, jenže Madsen 90 vteřin do konce kontroval trojkou a snížení domácích na 72-75 už přišlo příliš pozdě.

Šoulu doprovodili z týmu Jihočechů shodně 12 body Tawiah a Zuzák, Sovy táhli Michal Mareš (16) a Madsen (15+11 doskoků). Statisticky největší rozdíl byl ve trojkách (3-9).

Karel Forejt (kouč Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Těžko se mi tento zápas hodnotí. Víme, že USK měl za sebou náročný zápasový program. Hraje v úzké rotaci. Proto jsme do zápasu chtěli vstoupit agresivní celoplošnou obranou, bohužel mi tento tah nevyšel, protože jsem sestavu v prvním poločase pravděpodobně zvolil velmi špatně. Někteří hráči nejsou tuto obranu vůbec schopni praktikovat. Tohle beru na sebe, je to moje chyba. Ve druhém poločase i pod vlivem toho, že jsme ztráceli, se na hřiště dostali čeští hráči. Najednou jsme mohli využít tu obranu, o které jsem mluvil. Najednou nás bylo plné hřiště a USK jsme zdatně dotahovali. Pro nás je velmi důležité to, že jsme za druhý poločas obdrželi jen 27 bodů. To je pozitivum, které si chci z tohoto zápasu odnést, abych se z toho nezbláznil. Je to pro nás osmá prohra v řadě a uvidíme, co se v nejbližších dnech přihodí…“

Dalibor Fait (power forward Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Byl to zápas dvou poločasů. V tom prvním jsme špatně bránili, dělali jsme hloupé ztráty a z toho vyplynula spousta jednoduchých košů USK z protiútoků. Dařilo se nám dostávat míč do dolního postavení, kdy z toho naši pivoti posléze těžili. Ve druhé půli jsme začali líp bránit. Začali jsme spolu víc mluvit. Dokázali jsme si půjčit míč. A taky to podle toho vypadalo. Druhou půli jsme dokonce vyhráli. Škoda koncovky, kdy jsme nebyli schopni uhlídat ten poslední útočný doskok Mareše.“

34 Stanislav Zuzák 34:00 6/9 0/1 0/0 2 3 5 0 2 1 1 3 3 4 15 12
50 Christopher Kwame Agyeman Tawiah 24:25 5/7 0/0 2/3 0 5 5 1 1 1 0 5 1 16 21 12

7 27 34 3 19 9 17 20 18 32 88 77

Absence USK: rozehrávač Mareš Marek (bolest třísel), křídla Svoboda (koleno) a Žikla (kotník)

Lions srazili průměr inkasovaných bodů na necelých 98, ale jejich průměrný orzdíl ve skore stále činí propastných 20 bodů. Proti jen 73bodovému útoku USK mají další šanci defenzivní průměr srazit dolů a také konečně zvítězit, ale jen s maximálním nasazením, týmovými výpomocemi a dobrým obranným doskokem. V útoku pak musí najít lepší formu rozehrávač Lawhorn, aby tým měl opěrného a spolehlivého dirigenta.

USK má čerstvé skalpy Ústí a v poháru dokonce i Děčína z jeho hřiště, což pro sebevědomí týmu po odchodu střeleckého lídra Petersona může udělat hodně. Lepší se forward Křivánek, tým ale zatím nemá mnoho zkušeností z palubovek soupeřů, neboť ze 7 dosavadních utkáních jich 6 odehrál doma.

Karel Forejt (kouč Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Čeká nás boj proti nepříjemné defenzivě USK a nutně potřebujeme uspět. Cestou k vítězství musí být zlepšení na obranné polovině a organizovaný týmový výkon v útoku s patřičným důrazem a sebevědomím v zakončení. Hosté přijedou posíleni výhrami s Ústím v lize a s Děčínem v poháru. Věříme, že nás poženou naši skvělí diváci a dotlačíme společně toto utkání do šťastného konce.“

Danny Lawhorn (rozehrávač  Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Mé aktuální pocity se dají vyjádřit jednoduše - nesnáším prohry. Vím, že dokážeme vyhrát, pokud všichni o trošku víc přidáme. Nejde o to, jestli já osobně dávám, nebo nedávám body. Snažím se přispět týmu i v dalších činnostech, na doskoku, asistencemi nebo obranou. Dávám do toho úplně všechno. Musíme hrát jeden pro druhého, týmově. Jakmile je můj spoluhráč psychicky dole, je úkolem každého z nás mu pomoci se vrátit. Musíme být na hřišti jako jedna rodina. Pokud si pomůžeme, můžeme se přes toto těžké období přenést. Basketbal je hrou nahoru dolů. Všechny krize se dají zvrátit. Věřím, že pokud se semkneme a konečně urveme první výhru, vše se zase srovná. Cestou je rozhodně styl, který jsme předváděli v přípravě. Basketem jsme se bavili a přitom na hřišti nechávali 110 procent. Při sérii porážek si procházíme těžkým obdobím. Jak kabina, realizační tým, tak i fanoušci. Vlnu kritiky dokážeme zvládnout jedině tím, že se všichni spojíme, zůstaneme pozitivní a budeme hrát jeden pro druhého. Zápas s USK je pro nás velmi důležitý. Vítězství by nám vrátilo sebevědomí, které tolik potřebujeme. Věřím, že fanoušci nám opět vytvoří skvělou kulisu, že se vrátíme a budeme předvádět svou hru. Musím přiznat, že za poslední zápasy beru zodpovědnost na sebe. Nebyl jsem to já. Nebyl jsem ve své kůži. Nedokázal jsem týmu pomoci. V sobotu se to všechno pokusíme společně zvrátit.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Jsme v roli favorita a musíme toto utkání vyhrát. Je třeba to říct nahlas. Není vůbec žádný důvod k tomu, abychom soupeře podcenili. Ba naopak. Soupeř sílu má a je třeba ji respektovat. Doufám, že jsme se z toho v minulých sezonách již poučili. Utkání začíná 0-0 a je úplně jedno, kdo doposud vyhrál kolik utkání. Lions mají pět dvouciferných střelců, kteří se mohou takzvaně utrhnout. My musíme začít kvalitní a aktivní obranou.“