28.0

#7
7.0

Famózní přestřelka a devátá stovka

Hodně slušně zaplněné hlediště si ve stánku nováčka užívalo doslova All-Star poločas. Jako by se na prostějovské palubovce vrátil čas o několik let zpět, kdy si to tady místní borci rozdávali s Nymburkem jako rovný s rovným. A vlastně možná není daleko doba, kdy budou – byť pod jinou hlavičkou – znovu.

Sobotní první poločas byl ovšem velkým rychlostním „upgradem“ někdejších bitev (tehdy ještě rozehrávač Lawrence řádil na straně Hanáků), a když se Olomoucko dokázalo vyrovnat mistrovi v jeho neuvěřitelné rychlosti hry, v některých brejcích jej dokonce přečíslovalo. Oba celky stihly už do půle (50-59) po šesti trojkách, došlo i na parádní alley-oopy a hosté zvládli skórovat třeba i tři vteřiny poté, co sami dostali koš.

Domácím sloužilo ke cti, že se nesložili po úvodním propadu na 9-22. Stáhli na 31-34, aby pistolníci od Labe Beriša s Rayem odtrojkovali mistra až na 14 bodů.

Rozhodný úder si ovšem hosté nechali až na start druhé půle, kde jejich ofenziva měla grandiózní parametry, když plnila zadání se zakončeními do 8 vteřin. Benda skóroval 6 vteřin od ztráty Fullera, chvíli na to 4 vteřiny po ztrátě Šepy, Lawrence 4 vteřiny po ztrátě Močnika, Hruban kontra trojkou 6 vteřin po trefě Fullera, Davis pět vteřin po ztrátě Šepy. Další koše hostů přicházely do deseti sekund od zakončení domácích, kteří takové smrši nedokázali čelit. Za prvních 7 minut třetího dějství stihli jen 4 body a rázem se propadli na 54-80.

Mistr díky výhře 92-119 zapsal už devátou stovku. Nejvíc do ní promluvili Ray (22), Jaromír Bohačík (15), Lawrence (14) a Hruban (13). Za nováčka se prosadili Fuller (23), Čohadarevič (16), Mitchell a Močnik (po 15). Olomoucko přestřílelo mistra z trojek 14-10, ale jinak zaostávalo: ve ztrátách 22-12, v bodech z brejků 17-40 a zpod koše 28-58.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Měli jsme špatný začátek, i tak se týmu podařilo hrát docela vyrovnaně celý poločas. Opravdu jsme dělali, co jsme mohli. Nymburk ale disponuje velkou silou a to opět ukázal, hlavně ve třetí čtvrtině. Donutil nás k velkému počtu ztrát, i ty konečný výsledek hodně ovlivnily.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Bylo to oboustranně hodně ofenzivní utkání. Domácí potvrdili, že z pohledu útoku patří k nejlepším týmům v celé lize. Naše pětka, která byla ve hře na začátku druhého poločasu, ale dokázala soupeře v obraně zastavit. Na defenzivu jsme se soustředili, přinesla nám úspěch. Nebylo to jednoduché utkání, ale máme další vítězství a splnili jsme cíl, se kterým jsme do zápasu vstupovali.“

14 23 37 1 31 15 12 20 24 27 149 119

Jestli lze něco od utkání očekávat, tak nemalé bodové hody, minimálně ze strany Nymburka stoprocentně. Jeho 104bodový útok s minimem ztrát a v posledních třech utkáních i s průměrem 19 doskoků pod košem soupeře budí hrůzu. Ovšem i ten hanácký je na velmi solidních 86 bodech a bude tak otázkou, kolik mu dovolí obrana mistra tentokrát, neboť doma Středočeši od nováčka dostali pouhých 62 bodů. Ještě důležitější však bude, jak vydrží většinou převážně osmičlenná rotace domácího týmu se silami. Protože s Nymburkem, točícím celou lavičku, nohy soupeřů dostávají zabrat nebývalým způsobem.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Nemá smysl Nymburk nějak více představovat. Je to soupeř, který disponuje obrovskou silou na všech postech, má vyrovnanou lavičku a je schopný diktovat tempo celých čtyřicet minut. Díky velké kvalitě je prakticky jedno, v jaké základní sestavě nastoupí. Všechny pozice má obsazené špičkovými hráči. Pro můj tým to bude velký test. Budeme mít možnost vyzkoušet si naši aktuální formu. Doufám, že se nebude opakovat výsledek z prvního vzájemného zápasu, kdy jsme prohráli o šedesát bodů. Doma bychom měli mít přece jen více sebevědomí. Pokud chceme být konkurenceschopní, chce to od všech hráčů výkon na hranici možností. Na obou polovinách palubovky. V posledních kolech jsme dokázali bojovat, dali do hry energii i velkou vůli po úspěchu. Budeme se snažit odvést opět naše maximum.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Olomoucko je nepředvídatelný ofenzivně orientovaný tým, který umí skórovat na hodně způsobů. Každý z hráčů může v útoku kousat. Olomoucko nemá tak širokou soupisku, ale hráči mají přesně danou hierarchii rolí v týmu. V ofenzivě využívají hru ve vnitřním i vnější prostoru a to dělá tým velmi nebezpečným.“

Martin Peterka (power forward Martin Peterka): „Budeme-li dobře bránit, nebude se soupeř prosazovat v útoku, přenese se mu to i do obrany, do které se mu už tak moc nechce. Ale když se nebude chtít v obraně nám, domácí se rozstřílejí a budou hodně nebezpeční. Musíme jít do zápasu s plnou koncentrací, a jak bylo vidět i v posledních dvou zápasech soupeře, nesmíme polevit a nedat mu šanci na to, aby nám průběh zápasu v závěru zkomplikoval.“