26.0

#18
8.0

Opava i bez 4 bojovala

V Děčíně byl očekávaný hit rozhodnut už dávno před úvodním rozskokem, když opavský kouč Czudek po středečním náročném návratu z Izraele ušetřil 12 hodin naklepávání na tuzemských dálnicích (nejdelší cesta v rámci NBL) opěrný kvartet Šiřina, Klečka, Gniadek a Bujnoch (ten zřejmě nemohl hrát kvůli zranění kolena). A třebaže torzo sestavy vedené 24bodovým Zbránkem (dal prvních 10 bodů týmu a v první čtvrtině vyhrané 27-29 zajistil tucet) dokázalo téměř polovinu utkání usilovat o vyrovnaný průběh, na přelomu poločasů domácí řekli dost a protrojkovali se do vedení o deset. A byť hosté trojkovou kontra palbou ještě zkoušeli klást odpor, jinou než tuto munici neměli, a tak po 30 minutách Válečníci vedli 76-59 a zápas bezpečně řídili k šesté výhře a nyní už i druhému místu v tabulce.

V jejich šiku čněli Carlson (18), Autrey (17+8 doskoků, 7 asistencí) a Pomikálek (13), u hostů Zbránka (trojky 10/4) doprovodili Švandrlík (22, trojky 9/6) a Kouřil (14). Děčín vládl z dvojek (38/26 – 41/13) a krok držel se soupeřem i z trojek (12-14). Z pěti domácích zápasů to pro něj byl už čtvrtý, kdy se dostal na nastřílenou stovku (s licencí jednoho bodu je započítán i 99bodový duel s Hradcem).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Děčín odehrál velmi dobrý zápas. My jsme měli dobrý vstup, první čtvrtka byla dobrá, ale už tam se projevovali chyby, které jsme dělali mentálně, a byla otázka času, kdy to začne soupeř trestat. Pokud chcete vyhrát v Děčíně, musí všichni hráči podat koncentrovaný výkon, což se nepovedlo, někteří jako by tu ani nebyli a pak z toho byly i zdravotní problémy. To je ale věc, co se učíme, koncetrace na každý zápas, někteří mají hlavy v oblacích a pak je těžké podat alespoň průměrný výkon. Děčín nás ve druhém poločase rozebíral nás, i dva hráči byli schopní nás vykombinovat a dát koš, my jsme nenašli recept. 51 bodů za poločas svědčí o tom, že náš problém byl v obraně. Hořeli jsme 1 na 1 a nebyli jsme schopni soupeře zastavit.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chci zdůraznit, že Opava přijela okleštěná o klíčové hráče, na něž jsme se připravovali více. To bylo cítit hned v úvodu, kdy Opava měla uvolněné ruce, hráli s chladnou hlavou, hráli dobře, dostali jsme 29 bodů v první čtvrtině. Udělali jsme rychlé korekce, investovaná energie do 40 minut, lepší lavička, dobrá spolupráce. Dali jsme 100 bodů, což je pro nás dobrá vizitka. Někteří hráči nás trestali velmi nekompromisně - Zbránek a Švandrlík. Celkově však můžeme být spokojení, ač Opava nebyla nejsilnější sestavě, hraje Ligu mistrů. My se zase musíme soustředit na Alep Adria Cup, kdy ve středu hrajeme s Körmendem. Musíme také opakovat výkony a výsledky, výhra je i v tomto kontextu dobrá.“

Lukáš Bukovjan (rozehrávač BK Opava): „My jsme přijeli do Děčína bez 4 klíčových hráčů potrápit Děčín. První poločas se nám to dařilo, chtěli jsme zlepšit obranu a útočný doskok, což se nám nepovedlo, dostávali jsme koše s fauly. Snažili jsme se Děčín zastavit, měnili jsme obrany, ale Děčína naší obranu rozebíral a prohráli jsme.“

Lamb Autrey (guard BK ARMEX Děčín): „Toto jsou zápasy, na které se opravdu těšíte. Opava je zkušený a výborný tým, hraje Ligu mistrů a my musíme podat 40 minut koncentrovaný tým. Hosté přijeli připravení hrát, nikdy se nevzdávají, takže jsme věděli, že musíme hrát také tvrdě, a držet nás styl basketu, který po nás trenér chce. Chceme se soustředit na tým, dělat věci správně, přišli jsme a vyhráli.“

12 23 35 0 13 4 10 17 22 0 60 79

Absence Opavy: zřejmě power forward Bujnoch (zranění kolena v minulém zápase s Olomouckem)

Děčín má v zádech sekvenci se 4 výhrami z 5 posledních zápasů a tím nabuzen vtrhne doma i na vicemistra, který se až ve středu odpoledne vrátil na základnu z náročného výjezdu do Izraele. Duel Ligy mistrů musel absolvovat bez nyní našlápnutího power forwarda Bujnocha (druhého nejužitečnějšího hráče týmu), který před týdnem téměř sám vrátil Slezany do zápasu na palubovce Olomoucka. Jeho pravděpodobná absence pod děčínskou skálou bude klást enormní nároky na zbývající podkošové muže, kteří vedle dlouhých minut budou muset i pečlivě vážit každý zákrok v obraně.

Válečníci ale nesmějí nic podcenit, neboť Opava i bez Bujnocha v Holonu proti vicemistru izarelské ligy ukázala, čeho už je schopna, a nové zkušenosti z těžší soutěže už pomalu bude efektivně přetavovat i do ligových duelů, byť bude muset přepnout například na jiné posuzování faulů.

Hosté se navíc v NBL mohou plně spolehnout na svého lídra Šiřinu, aktuálně nejlepšího tuzemce a celkově číslo 7 podle užitečnosti. Jeho tým jde do jednoho z magnetů kola jako pátý tým pořadí na doskoku (jen o 0,8 za Děčínem) a především jako jednička na útočném doskoku, což je jeden z nejsenzačnějších údajů této sezony. S průměrem 15,3 je v této kategorii opavský celek před Válečníky o mílový krok (11,0). Slezané také sází nejvíc trojek v soutěži (11,7), byť při nezávratné úspěšnosti (32,4). Jejich předností je nízká ztrátovost, slabinou naopak 85bodová obrana.

Zatím jen třicetiprocentní děčínští trojkaři mají o téměř deset bodů lepší defenzivu a doma až do minulého duelu s USK vykazovali enormní produktivitu. Bylo tomu tak i díky doma třikrát dvojcifernému guardovi Kroutilovi, který je nečekaně už třetím nejužitečnějším hráčem svého celku a také už jen o půl ratingového bodu za vedoucím Ondřejem Sehnalem třetím v pořadí českých mladíků kategorie U22.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „V sobotu nás čeká velké utkání, protože přijede vicemistr z Opavy. A nejen to, přijede účastník Ligy mistrů, takže hrát proti týmu s takovou reputací je vždy velká výzva. Síla Opavy je nejen v individuálních dovednostech, inteligenci a talentu jednotlivých hráčů, ale především v sehranosti v kombinační hře, kterou díky dlouholeté práci trenéra Czudka a minimálním hráčským změnám mají všichni zautomatizovanou do puntíku. To je obrovská výhoda soupeře a logicky za tuto dlouholetou koncepční práci sklízí plody. Proto musíme být v tomto utkání velmi precizní a přesní ve čtení a exekuci naší hry, odhodlaní a bojovní na obou polovinách hřiště a herně disciplinovaní v jakémkoliv okamžiku. Pak věřím, že můžeme uspět.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Opava je silný tým, který přijede připraven hrát. My se ale nesmíme příliš soustředit na soupeře, protože abychom získali výhru, musíme hrát čtyřicet minut minut našeho basketbalu. Těším se, že uvidím halu plnou Válečníků!“